GeriKelebek Bay Prezervatif’in kauçuk dünyası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bay Prezervatif’in kauçuk dünyası

Erdinç Nuray, ömrünü prezervatiflere adamış bir insan. Tam 11 yıl önce bu işe bulaştığında, prezervatifler eczacıların paralarını tuttuğu çekmecelerde ya da tezgah altında bulundurulurmuş. Erdinç Nuray'ın sektör içinde lakabı ‘‘Bay Prezervatif.’’ Prezervatif için ‘‘güneşli havada pardesü ile duş almak’’ diyen erkeklere çok bozuluyor. Parmaklarına renk renk geçirdiği prezervatiflere bakıp ‘‘bunlar benim çocuklarım’’ diyecek kadar tutkun onlara. İçlerinden en çok kokulu prezervatifleri seviyor. Favorisi çilekli olanlar. Naneliyi ise hiç sevmiyor. Erdinç Bey'in 11 yıllık prezervatif macerasındaki son hamlesi, İnternet'te bir prezervatif sayfası açtırmak olmuş. Yapılan araştırmalarda Türkiye'de 1000 kişiden yüzde 0.5'inin cinsel bilgileri İnternet'ten elde ettiğini öğrenir öğrenmez prezervatif sayfası açmaya karar vermiş. Sayfada prezervatifin tarihçesi, nasıl kullanılacağı, nasıl üretildiği, kullanmayanların ileriye sürdükleri mazaretler ve neden kullanılmadığına ilişkin en sık karşılaşılan yanıtlara kadar herşey var. ‘‘Biz onlara uydurma neden diyoruz. O cevapları veriyorsa demek ki kaçıyor’’ diyen Erdinç Nuray belli ki prezervatif için ‘‘güneşli havada pardesü ile duş almaya benziyor’’ diyen inatçı Türk erkeğine bile prezervatif kullandırmaya kararlı...

Prezervatif işine nasıl girdiniz?

- Yıllardır pazarlama müdürü olarak çalıştığım şirkete bir gün İngiltere'den bir misafir geldi. Genel müdür o gün yoğun olduğu için adamla konuşmak işi bana kaldı. İngiliz elime Manchester Business Okulu'nda dört öğrencinin hazırladığı bir tez tutuşturdu: ‘‘Türkiye'de korunma yöntemleri.’’

Ne vardı bu tezde?

- Tezi açıp inceledim. ‘‘Yıl 1983. Türkiye nüfusunun yüzde 38'i geri çekilme metodu kullanıyor. Prezervatif kullanımı ise çok düşük.’’ İngiliz görevimi açıkladı: Cinselliğin tabu olduğu, herşeyin yorgan altında yapıldığı bir memlekete prezervatifi sokmak.

Teklifi düşündünüz mü?

- Hayır balıklama atladım. Düşünmeden ‘‘evet’’ dedim.

İngiliz şaşırmadı mı?

- Hem de nasıl. Benim daha okul yıllarımda aklımı nüfus planlamasıyla bozduğumu bilmiyordu tabii ki.

Nasıl yani?

- 80'lerde dünya nüfusuna her yıl ortalama 87 milyon insan katılıyor. Böyle giderse nüfus 2000 yılında altı milyara, 2050'de 9.4, 2100'de 10.4 milyara ulaşır gibi.

Türklere prezervatifi tanıştırmak 2100 yılında nüfusun kaç olacağını hesaplamak kadar kolay olmamıştır herhalde?

- Doğru. Bir kere sektöre bulaştığım yıllar, prezervatifin p'sinin anılmadığı yıllardı. Bir pazarlamacının Nişantaşı'ndaki bir eczaneye prezervatiften bahsettiğinde ‘‘sizi sonra ararız’’ deyip dışarı çıkartıldığı günlerdi. Hele pazarlamacının feriştahı gelse prezervatifi kesinlikle tezgah üstüne çıkartamazdı.

Reklam yasağı da vardı değil mi?

- Hem de nasıl. Çok kısa, masumane bir reklam filmi çekmek istedim. Sonuç fiyaskoydu. Hiçbir manken reklamda oynamaya yanaşmak istemedi. Neyse ki reklam yasağını özel bir televizyon kanalı ile kırdık.

TIRTIKLI, KAYGANLAŞTIRICI

Reklam yasağından sonra ver elini prezervatif mi oldu?

- Sıra en zor bölüme geldi. Prezervatifi satış noktasında, alıcının satıcı ile iki lafın belini kırmak zorunda bırakmadan almasını sağlamaya. Bunun için önce eczaneler için küçük standlar yaptık. Standların üzerinde her prezervatifin özelliklerini gösteren şov kartlar yazdık: Sperm öldürücülü, ince, tırtıklı, renkli, kokulu, ekstra kayganlaştırıcılı, anatomik şekilli...

Piyasaya nüfus kontrolü için sürdüğünüz başka ürünler var mı?

- Prezervatifin piyasaya penetrasyonunu (girmek, delmek) çok yüksek seviyeye çıkardıktan sonra, kadınların kanama dönemlerinde kullandığı tamponların dağıtımcılığı işine girdim.

Her Türk erkeğine prezervatif kullandırmaya kararlısınız.

- Öyle. Hiçbir kaçak olmamalı. Çok ender de olsa bazı erkeklerin kauçuğa karşı alerjisi olduğu ihtimalini düşündüm. Hem bu erkekler sadece prezervatifteki kauçuğa değil araba lastiği, eldivene de alerjileri olan erkekler. Alerji olayını cinsel ilişkide bertaraf edebilmek için prezervatifleri ‘‘hipoalerjenik lateks’’ten üretmeye başladık.

Yine de istenmeyen gebelikler oluyor ama.

- Kolayı var. Sperm öldürücülü prezervatifi ürettik. Kalite kontrol yöntemlerini sıklaştırdık. Prezervatifleri elektronik kontrolden geçiriyoruz. Çünkü hatalı malın iki sonucu var. Biri istenmeyen gebelik öteki de cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riski.

Müşteri ‘‘şikayetim var’’ diye hiç aramıyor mu?

- Arıyor. Her paketin içine de bir barkod numarası koydurduk. ‘‘Müşteri şikayetim var’’ dediğinde o prezervatifte kullanılan kauçuğu -dünyanın neresinde olursa olsun- hangi bölgedeki kauçuk ağaçlarından toplandığına kadar geri döner ve üründeki problemi buluruz.

eldiven değil

Bir prezervatifin içine 62 litreye kadar hava basılabiliyor. Dünya standardı 25 litre. Patlamadan önce yaklaşık 85-90 santim boyuna çıkabiliyor. Prezervatif sektöründe gerilme katsayısı diye de bir oran var. Çektiğiniz zaman bir prezervatifi ne kadar esnetebileceğinizin hesabı bu. Bunun Avrupa standardı 6.5 kat. Bir prezervatif ortalama dokuz katına kadar genişleyebiliyor. ‘‘Prezervatifler eldiven gibi boy boydur’’ diye birşey yok. Prezervatifin büyük, orta, küçüğü yok yani. Minimum, maksimum terimleri kullanılıyor sektörde. Bir prezervatif en az 17 santim boyunda olmak zorunda. Genişliği de 46 ile 54 milimetre arasında olmalı. Prezervatifin Türkiye'de beş çeşidi var. Yurtdışında çeşit sayısı daha fazla. Cinsel ilişkide çiftlerin beklenti ve ihtiyaçlarına göre üretiyor prezervatifleri. Çok ince ve sperm öldürücüleri var. İlişkiye biraz daha renk katsın diyenler tırtıllı veya uyarıcı etkisi bulunan prezervatifi seçiyor. Renkli ve kokulu prezervatif isteyenlere ‘‘keyif prezervatifi’’ öneriliyor. Birkaç alternatifi birarada isteyenlere hem kokulu, hem tırtıllı hem de renkli çeşidi olan seçenekler sunuluyor. Anatomik prezervatif olarak adlandırılanlar, erkeklik organının anatomik yapısına en uygun olanlar. Bunlar sperm öldürücü özelliğe sahip. Bir de prezervatifin klasik tipi var. Sperm öldürücülü değil ama içinde daha fazla kayganlaştırıcı krem olanlar. Bu çeşitleri, kadının menapoz, doğum sonrası olduğu dönemlerinde tercih edilebiliyor.

Mazeretler

Eskimoların soğuk havalarda penislerine sardıkları deri ile başlayan, 18. yüzyılda Dr. Kondom adlı bir doktorun yoksul kadınlara korunma aracı olarak geliştirdiği prezervatifi Türk erkeklerinin takmamak için uydurduğu 10 neden:

Bende hiç hastalık yok.

Bana uyanını bulamıyorum.

Kendimi çok iyi kontrol edebiliyorum.

Seks o kadar iyi hissedilmiyor.

Prezervatif kan dolaşımını engelliyor.

Beni sevseydin bunu istemezdin.

Berbat kokuyorlar.

Havayı bozuyorlar.

Kullanmaya utanıyorum.

Daha önce cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalandım ve tedavi oldum, bir daha yakalanmam mümkün değil.

Dayanıklılık testi

Bir prezervatif ortalama yarım dakika ile bir saat arasında erkeğin üzerinde duruyor. Prezervatifler balonun belki daha dikkatli üretilmişi gibi gözükse de, kauçuk ağaçlarından toplanıp kullanım anına kadar bir çok aşamadan geçiyor. Çok hassas teknolojiyle üretiliyor. Lateksin kalınlığı saç telinin onda biri kadar. Toz zerreciği olmaması lazım. Çünkü bu hava kabarcığına ve prezervatifte delik açılmasına neden olabiliyor. Prezervatif üretilen fabrikalara elektrostatik filtrelerden geçilmiş hava basılıyor. Her bir prezervatif tüketiciye ulaşmadan önce kurşun kalıplarının içine geçiriliyor. Artı-eksi elekrik akımına tutuluyor. En ufak bir hava kabarcığı bile olsa, akım tamamlandığı için otomatik olarak o kalıp devre dışı kalıyor. Kalıbın üstündeki prezervatif alınıp atılıyor. Bununla da yetinilmiyor. Ambalajlanmış ürünlerden de çeşitli barkodlu örnekler alınıp su testi uygulanıyor. Üzerinde herhangi bir delik olma ihtimali minimuma indirgendikten sonra tüketiciye ulaşması için gemilere yükleniyor.

patlatana aşkolsun

Normal koşullarda kaliteli bir prezervatifin patlaması çok zor. Tüketiciler ‘‘prezervatif patladı’’ diye arandığında kullanıcının farkında olmadan yaptığı beş hata telefonda sıralanıyor. Birincisi hiçbir yağ bazlı kayganlaştırıcının kullanılmaması lazım. Prezervatifler zaten kremli. Bu maddeler kauçuğun doğal yapısını bozuyor ve dayanıklılığını düşürebiliyor. İkinci ihtimal açarken dikkat edilmemesi. Keskin bir tırnak, mücevher gibi kesici bir takı prezervatifle temas ederse gözle görülemeyecek bir delik oluşturabiliyor ve ilişki sırasında patlamaya neden oluyor. Prezervatifin memeye benzeyen ucuna rezervuar deniliyor. Oradaki havanın boşaltılıp prezervatifin öyle takılması lazım. O bölümde kalan hava prezervatifin belirli bölgelerinde çok daha yüksek basınç yaratabiliyor. Yani bu 40 litrenin yarattığı basınçtan da yüksek. Bu da patlama riskini ortaya çıkartıyor. Bir başka ihtimal de vajinal ilişki için geliştirilmiş olan prezervatiflerin, anal ilişkide kullanılması sırasında hasar görmesi. Türkiye'ye özgü bir neden de ağda. Tüylerin ilk çıkmaya başladığı andaki keskin uçları yine prezervatifte görünmez delikler oluşturabiliyor. Tüketiciye ‘‘bunlardan herhangi birisi söz konusu mu?’’ diye sorulduğunda yanıt vermiyor, hatta yüzde 99'u telefonu satış sorumlusunun yüzüne kapatıyor.

1999 modelleri

Farklı genişlikte üretilen prezervatifler çok yakında piyasaya sunulacak. Bunların boyu 20.5 santim, genişliği 20.5 milimetre.

Poliüretandan üretilen bir prezervatif de yakında geliyor. Çok daha ince, ısı geçirgenliği çok daha yüksek.

Prezervatiflerin hasara uğramasının en önemli nedenlerinden biri, ters takılıp çıkartılması ve tekrar takılması. Tırnakla yırtılması da istenmeyen gebeliğe neden oluyor. Kullanıcı ne kadar acemi olursa olsun, rezervuar kısmı her zaman bir ok gibi fırlayıp yön gösteriyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle