Başkan gaza gelmiyor

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a son zamanlarda Taksim’de yaşananlar hakkında ne düşündüğünü sorduk. Lafı gazdan açtığımız için kalbi kırıldı.

Ebru Çapa
02.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme :

Bu satırları 31 Mayıs Cuma günü, ikamet ettiğim Gümüşsuyu’ndaki evimde, ağzımda bandana bağlı bir şekilde yazıyorum. Bütün kapı pencereler kapalı, buna rağmen Taksim civarını kaplayan gaz, evin içine sis bastırmış vaziyette. Zaten üç gündür sokakta yediğimiz biber gazının haddi hesabı yok da bünye pek bağışıklık kazanamıyor maalesef; gözümden akan yaştan, laptop’un ekranını zor görüyorum.
Ve 27 Mayıs Pazartesi günü yaptığımız röportajda, “Lafa gazla girmeyelim” diyerek, teessüflerini sunan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan acaba şu anda ne düşünüyordur, epey merak ediyorum.
Pazartesi günkü ahvalimiz şuydu: Şişhane’deki belediye binası tadilatta olduğu için İstiklal Caddesi’ndeki ek binada, Ahmet Misbah Demircan’la randevumuza vasıl olduğumuzda, basın danışmanı Ali Yiğit, “Başkan’ın bizi Big Chefs’de beklediğini” söylüyor.
Zira tesadüf; randevu saatimizde, belediye binasının önünde Emek Sineması eylemi koyulacağı için fotoğraf çekmekti, giriş çıkıştı, sorun yaşarız diye düşünmüşler; hem yemeğimizi yer hem konuşuruz diye bizi orada ağırlamak istemişler. Demircan her zamanki mütebessim edasıyla oturup, “Nereden başlayalım?” diye sorduğunda; “Zaten hazır Emek’ten de bahsedeceğiz; şimdi sizin binanın önündeki eylemden girelim dilerseniz” diyorum. Tebessümü, yerini esef dolu bir ifadeye bırakıyor: “O zaman onların yaptıkları eyleme hizmet etmiş oluruz. O zaman yapmayalım biz bu röportajı. Gerçekten. Siz lafa negatiften başladınız. Bunca olumlu şey yapıyorken, bu konularla lafa girecekseniz, isterseniz bu röportajı hiç yapmayalım; yemeğimizi yiyip sohbet edelim” diyor. “Madem öyle uygun görüyorsunuz; dilerseniz yemekle de vaktinizi almayalım” diyorum ben de. Bir süre tartışıyoruz. O bizi düşündüğünü, işimizi kolaylamak ve güzel bir yerde ağırlamak istediği için burada randevu verdiğini, kalbinin kırıldığını söylüyor. Ben ona, doğru ifade edemediysem özür dilediğimi fakat 41 yıllık ömrünün İstanbul’da yaşadığı 23 yılında Beyoğlu’nda girip çıkmadığı delik kalmamış bir Gümüşsuyu mukimi ve bir gazeteci olarak, son bir aydır, konuları tükenmez bir gazlamanın defaten mağduru olmuş bir Beyoğlu sakini olarak, son zamanlarda yaşanan olaylardan bahis açmamamın mümkünatı olmadığını söylüyorum. İnsan her Allah’ın günü işine giderken, evine gelirken biber gazına maruz kalabilir mi?

O İŞ ÖYLE DEĞİL!

Tabii ki onu da konuşurmuşuz ama bunca yıllık siyaset hayatında öğrendiği bir şey varsa, lafa nasıl girildiği, bütün muhabbetlerin belirleyici öğesiymiş. O doğal olarak projelerini anlatmak istiyor. Bari onuncu soruda falan sorsaymışım, biber gazıydı, Emek’ti öyle şeyleri... Neticede röportaja devam ediyoruz. Demircan’ın o malum gülüşü, gerisin geriye yüzüne yerleşiyor.
“Şimdi belki şöyle girmek lazım lafa” diyor: “Aslında Beyoğlu’nun son 500 yılına baktığınızda tamamen kültür hayatı üzerinden kurgulanmış. Sadece eğlence mekânı olarak düşünmemek lazım. Okullar var burada, mabetler var.” E iyi de kültür hayatıyla eğlence hayatı birbirinden bu kadar ayrı şeyler mi yani? Kaldı ki İstiklal Caddesi’nde üç yıl boyunca, parke döşeyip parke sökmecesine mütemadiyen süren kazıların esnafı iflas eşiğine getirdiğini, şimdi de Taksim’in dönüşüm çalışmalarının hayatı “biraz” etkilediğini hatırlatıp; bu çalışmalarla ilgili halkın görüşüne başvurulmadığına dair itirazlar hakkında ne düşündüğünü soruyorum. “O hep söyleniyor de o iş öyle değil” diyor: “Şöyle takdim edilmeye çalışılıyor: Sanki belediyeler veya devlet zorla bir yeri değiştiriyor. Aslında hiç de öyle olmuyor. Tarlabaşı’ndaki insanlar kendi iradeleriyle zaten bizden bunu talep ettiler. 2004’te bir esnafı ziyarete uğradığımda bana aynen şunu söyledi: ‘Sayın Başkan, şu bulunduğum binadan ben dışarıya, geleceğe umutla bakamıyorum. Bu bina altından olsa da çevrem çok kötü. Sokağım çok dar. Burayı siz komple projelendirip öncü olmalısınız, bu anca böyle olur’ dedi. Hemen o gün toplantı yaptık. Bu mantıkta bir iş yapabilmek için kanun taslağı hazırladık, Başbakanımıza götürdük. 5366 sayılı kanun. Ve böyle harekete geçtik. Sonunda ne oldu, insanların büyük bölümü bizimle anlaştı. İş başlarken hiçkimseyi polisle tahliye etmemiştik.”

EYLEMLER TAKSİM’DE OLMASIN

Taksim düzenlemesi peki? Neticede eylemler koyuldu, eylemler çevik kuvvetle püskürtüldü. “Fakat inanın ciddi talepler oldu. Ben 45 yaşındayım, 25 yıl Taksim’in göbeğinde seyahat acentemiz var bizim. Gayet iyi bilirim, insanlar Taksim’in arabaların işgali altında bir meydan olduğundan hayıflanırdı. Bu bütün turizmcilerin kurduğu bir hayaldi. Bir demokraside insanların toplanacağı bir mekân yoksa, orada bir eksiklik var demektir. Sonunda işler başladığında bir anda muarızlardan bir grup da oluştu. Tabii ki konuşulacak, herkesi razı edemezsiniz.”
Nasıl bir şey ki o hayal? Mesela dışarıya masalar yerleşmiş, insanlar kahvesini içtiği gibi içkisini de içebilecek mi? “Orası müsait olduğu için orada rahat olacak. Orası kocaman bir alan. O kocaman alanda oturanlar da olur ve gayet de şık olur” diyor: “Büyükşehir belediyemizin zaten biliyorsunuz proje. E tabii ki o projenin içersinde de, özellikle Taksim Topçu Kışlası’nın bölümlerinden bazıları da kafeler ve kafeteryalar olacak, dolayısıyla dış kullanım da olacak.”
Kışla kesinlikle oluyor yani?
“E tabii, çıktı projesi” diyor.
Siz Gezi Parkı’nın kaldırılmasına sıcak bakıyor musunuz, diye soruyorum.“Yo, park kalkmıyor ki” diyor: “Devamlı park kalkıyor diye söyleniyor ama o doğru değil. O Topçu Kışlası’nın tamamı 28 bin metrekaredir. 28 bin metrekare dikdörtgen bir alanın caddeye bakan tarafında binalar vardı zaten. O binalar yıkılıyor, bu sefer 10 metre yüksekliğinde, tarihi siluetine uygun yapılar geliyor. Bugün orda zaten görünmeyen bir kütle, tarihi biçimine uygun bir şekilde önümüze çıkacak.”
Artık onuncu soruya ulaştıysak, şu gaz mevzuuna girebilir miyiz, diye soruyorum. Tamam, bu neticede, daha çok valiliği, emniyeti bağlayan bir durum olabilir ama turistiyle, mukimiyle, esnafıyla Beyoğlu’na yolu düşenlerin her gün böylesi olaylara maruz kalması Beyoğlu Belediye Başkanı olarak sizde nasıl bir duygu uyandırıyor?
“Onun için ben diyorum ki artık eylemler burada olmasın” diyor.
Bir an gülmemi tutamayıp, soruyorum: Bu mudur?
“Ama hakikaten söylüyorum, siz soru sordunuz, ben de cevap veriyorum. Çünkü insanları canından bezdirdi. Eylemler artık burada olmasın. Burası şehrin turistik bir mekânı. Yani nihayetinde, kanunlar karşısında, izinlidir, izinsizdir, bunlar başka bir prosedür. Ama ben Beyoğlu Belediye Başkanı olarak, bu eylemlerden ve bu görüntülerden rahatsızım. Başka bir alana gitmiş olsa biz emin olun mutlu oluruz.”
İyi de Emek Sineması’nın, Gezi Parkı’nın eylemini gidip de Çağlayan’da yapacak hali yok herhalde insanların? “Tabii, orada zaten sosyal medyayı yeteri kadar kullanıyor insanlar. Paneller yapılıyor; oraya biz de gidebiliriz, protesto edilebiliriz. Yani bunlar normal şeyler, söyleyecek bir şeyim yok ama sokağa inilince, emniyetimiz de tabii diğer yaşamların huzur ve sükûnu açısından baktığından bir şeyleri böyle kontrol etmeye çalışıyor. Taşkınlık olmaması lazım.”
Geliyoruz bugüne. Malum, Gezi Parkı eyleminin dördüncü günü, eşi menendi görülmemiş bir polis ‘müdahalesi’yle karşılaştı. Neye müdahale ettiklerini üç gündür, kepçelerin ağaç sökmek üzere sabahın 05.00’inde Gezi Parkı’na girdiği ilk günden beri olay mahallinde müşahede ediyorum.
İlk gün, çadırlarını kurmuş, kitaplarını okuyan, sohbet eden, müzik çalan, her yaştan ve sosyal statüden aktivist olduğu kadar gayet de pasifist, güzelim insanlar ve vızır vızır vızıldayan telsizleriyle, sadece sivil polisler vardı.

Fotoğraflar: Selçuk Şamiloğlu

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün