GeriKelebek Başbakan o atasözünün anlamını bilmez mi ?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başbakan o atasözünün anlamını bilmez mi ?

ABD’den beklenen 8,5 milyarlık krediyle ilgili bir soruya, Başbakan, “Gökten ne yağar ki yer kabul etmesin?” diye cevap vermiş. Erdoğan bu atasözünü anlamını bilerek mi kullandı, yoksa karıştırdı mı kaçırdı acaba? Çünkü...

Başbakan dilinden çekmeye devam ediyor.

Okuduğu şiir yüzünden hapis yatmasından, siyaset yasağı yemesinden bahsetmiyorum, haksızlıktı, “Derin Devlet” denilen şey neyse, artık Erdoğan’ın yolunu mu kesmek istedi, yoksa yolunu mu açmak istedi, anlaşılmadı.

Ama bir başbakan, aklına ilk gelen lafı söylememeli, Allah vergisi konuşma kabiliyeti var diye, anlamından emin olmadığı atasözleri, deyimler filan kullanmamalı, lafının nereye gittiğine dikkat etmeli.

Son gafı önemsiz, öyle ortalığı karıştıracak, savcıları harekete geçirecek türden değil, ama “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD-Türkiye ilişkilerine bakışı” açısından, insanın içine bir şüphe düşürüyor, doğrusu.

*

ABD’den 8,5 milyar dolarlık kredi geldi gelecekti, ertelenmişti gibi tartışmalara son noktayı (bunu yapmayı çok seviyor) koymuş Başbakan. Demiş ki:

"GÖKTEN NE YAĞAR Kİ YER KABUL ETMESİN?"

*

Ömer Asım Aksoy’un Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü’ne bakalım.

1269. Gökten ne yağdı da (yağar ki) yer kabul etmedi (etmesin) ?

Açıklaması: Büyüklerden gelen şeyleri küçükler geri çeviremezler.

*

Peki, “ABD’den beklenen 8,5 milyar dolarlık kredi ne oldu?” diye sorduklarında, Başbakan “Gökten ne yağar ki yer kabul etmesin!” derse, biz bundan ne anlayacağız?

Yani, “ABD büyüktür, bir ihsanda bulunuyorsa, ‘küçük’ Türkiye buna hayır diyemez!” diye mi?

Yahut, “Bush büyüktür, bir ihsanda bulunuyorsa, ‘küçük’ Erdoğan buna hayır diyemez!” diye mi?

...

Başbakan’ın, bu atasözünün anlamını yanlış hatırladığından eminim. Her ne kadar bu paraya şiddetle ihtiyacı olsa da, “Kasımpaşalı bir delikanlı” olması hasebiyle, papeli bozar, fiyakayı bozmaz, benim bildiğim.

Demek ki, neymiş, her aklına geleni söylemeyecekmişsin!

                                                          * * *

Not: Aynı atasözünün bir de “ezoterik” (gizemli) anlamı vardır. “Tanrı ne ihsan etti de kul kabul etmedi” manasına çekilebilir. İmam hatip eğitimli başbakanımızın bu atasözünü bu mealinde kullanmadığını da şiddetle ümit ederim. Yaksa kimi Tanrı, kimi kul yerine koyduğunu sormak gerekir...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle