GeriKelebek Baş ağrısı deyip geçme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baş ağrısı deyip geçme

Her 10 kişiden 9'unun en az bir kez başı ağrıyor. Dünya nüfusunun yüzde 12-15'i baş ağrısı çekiyor. Her yıl baş ağrısı nedeniyle kişi başına 7 iş gününün kaybedildiği bildiriliyor.

Ancak araştırmalar, ailesinde kronik baş ağrısı bulunan kişilerin, daha fazla risk altında olduğunu gösteriyor. Ayrıca kadınlar, erkeklere oranla daha sık baş ağrısına tutuluyor. Öğretmenler ve öğrencilerde de baş ağrısının oldukça sık görüldüğü belirlendi.

Günümüzde her 3 çocuktan 1'inin baş ağrısından şikayetçi olduğu, baş ağrısı çeken çocukların yüzde 70'inin ise anne babalarının çalıştığı belirlendi. Bu nedenle, küçük yaşta stresle tanışan çocuk başağrısıyla erken yaşta tanışıyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer İyigün, baş ağrısı ile beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi hatırlatıyor ve şu önerilerde bulunuyor.

''Baş ağrısı, çoğu zaman yemekten sonra başlıyor. Araştırmalar, başağrısının yüzde 20'sinin yediğimiz besinlerden kaynaklandığını ortaya koyuyor. Tiramin gibi kimyasal maddeler içeren bazı gıdalar, damarları genişleterek baş ağrısına neden oluyor. Bu nedenle sıklıkla baş ağrısı çekenler çikolata, peynir, füme et, ceviz, kuru üzüm, fındık gibi kuruyemişler, avokado, yeşil erik, narenciye türü meyveler, tuzlanmış balık, koruyucu, tatlandırıcı ve renk veren maddeler içeren konserveler ile kırmızı şarap ve bira gibi içecekleri tercih etmemelidirler.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle