GeriKelebek Barışçıl çözüm için sinyal yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Barışçıl çözüm için sinyal yok

Barışçıl çözüm için sinyal yok
refid:23465393 ilişkili resim dosyası

İtalya’nın Floransa kentinde bir söyleşiye katılan Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk, Gezi Parkı protestolarıyla ilgili sorularla karşı karşıya kaldı.

“Ülkem için endişeliyim ve olayları dertlenerek takip ediyorum. Gelecek için barışçıl bir çözüme ulaşmak adına hiçbir sinyal yok” diyen Pamuk, protestocuların öfkesine de çok saygılı olduğunu dile getirdi.

FİKİRLERİN CUMHURİYETİ


Pamuk, İtalyan La Repubblica gazetesinin düzenlediği okuyucu festivali olan ‘Repubblica delle İdee-Fikirlerin Cumhuriyeti’ adlı etkinliğe konuk olarak katıldı. Pamuk, Floransa Belediyesi’ne ait olan Palazzo Vecchio’da (Eski Saray) düzenlenen bir söyleşide, Türkiye’deki son gelişmeler, kariyeri ve eserleri üzerine La Repubblica gazetesi yazarlarından Marco Ansaldo ve Gazeteci-Yazar Elena Stancanelli’nin sorularını yanıtladı.

GELECEK İÇİN ENDİŞELİYİM

‘Masumiyetten ve aşktan’ başlıklı söyleşide Gezi Parkı eylemleri hakkında düşündükleri sorulan Pamuk, şöyle konuştu: “Türkiye’de önemli şeyler oluyor. Bir çeşit değişim sürecinden geçiyor. Bugün yaşananlar beni endişendiriyor. Ülkemin geleceği için de endişeliyim ve göstericiler ile hükümet arasında barışçıl bir çözüme ulaşmak konusunda hiçbir sinyal olmamasından dolayı da çok üzgünüm.”

HÜKÜMET YANLIŞ YAPIYOR

Türkiye’de yürütülen siyaset ve ifade özgürlüğünden ötürü duyduğu endişeyi de vurgulayan Pamuk, İstanbullu bir yazar olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu: “İstanbul’da yaşayan herkesin o meydanda muhakkak unutulmaz bir anısı vardır. O insanları anlıyor ve kucaklıyorum. Sanırım hükümet böyle hassas bir yerde yeni şeyler yapmayı deneyerek, alışveriş merkezi yapmak amaçlı süratle ağaçları keserek büyük yanlış yapıyor. Bir de çok önemli bir nokta var. Taksim siyasi bir geçmişe sahip. Orada muhafazakârlar, milliyetçiler, sosyalistler ve sosyal demokratlar ile askerin geçişini gördüm. Umarım bu konu barışla sonuçlanır.”

ÖFKEYE SAYGILIYIM

Söyleşi sonrası DHA’ya da konuşan Orhan Pamuk, şunları söyledi: “Gezi Parkı’ndaki olayları yurt dışından dertlenerek takip ediyorum. Hükümetin yumuşak davranmasını ve bir sonuca varılmasını istiyorum. Tabii hepimizin derdi Taksim Meydanı’nı kurtarmak. Taksim Meydanı hakkında karar hep birlikte verilmelidir. Protestocuların öfkesine çok saygılıyım. Bütün dünya da onları anlıyor.”

İSTANBUL’UN YAZARIYIM

Pamuk, 7 Haziran’ın doğum günü olduğunu hatırlattıktan sonra, “Bir yazarın aşkında, yaşadığı şehrin aşkı da vardır. Ben artık İstanbul’un bir yazarıyım. Hep böyle değildi ama şimdi böyle. Onun benim kentim olduğunu fark ettim, ama bu aynı zamanda İstanbul’u temsil etmek açısından büyük sorumluluk” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle