GeriKelebek Balaban'ın desenleri sergileniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Balaban'ın desenleri sergileniyor

Türk resim sanatının kilometre taşlarından İbrahim Balaban'ın desenleri 12 Mart'tan başlayarak Yurt Dünya Sanat Galerisi'nde sergileniyor. Balaban'ın sanat serüveninin çeşitli dönemlerinden örnekler sunan yapıtların yer aldığı sergi 30 Mart'a kadar izlenebilecek. Sergide, sanatçının 1940 ile 2004 arasında yaptığı yüzlerce desen arasından seçilen çalışmalar var.

Sergi için hazırlanan katalogda eserlerin seçimi ve serginin konsepti şöyle anlatılıyor: “Balaban, yaşamı boyunca çizmiş, boyamış, yontmuş, dokumuş bir sanatçıdır. Desen, resmin omurgasıdır diye düşünen bir sanatçıdır. İmralı’da çizdiği ve maalesef bu günlere ulaşamamış yedi bin desenden söz eder. Ama yine de 1940’lı yıllardan başlayıp 2004 yılına dek çeşitli tarihler taşıyan yüzlerce desen var elde. Pek çoğu tual resmi zenginliğinde desenler…

Balaban çizginin ve biçimin olanaklarını çok zorlamış bir yaratıcıdır. Yaşamın her alanına ilgiyle yaklaşmış ve çok geniş çizgi çeşitlemesi, yelpazesi yaratmıştır

Tüm olup bitenlere karşın, Balaban; kendi dışında örülmüş olan yaşam senaryosunu oynamayı reddederek yaşamın edilgin ve boyun eğen bir oyuncusu olmak yerine, bir koza örer gibi kendi yaşamını örmüş, kendi yazdığı senaryoyu yaşamış ve iz düşürmüş ender kimliklerden biridir.

Bu yüzden istedik ki; deseni resminin odağına oturturmuş bir sanatçının görülebilecek bütün desenleri bir bütün olarak sanatseverlerin önüne serilebilsin.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle