GeriKelebek Bakanlık'tan "Ev kazalarına dikkat" uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakanlık'tan "Ev kazalarına dikkat" uyarısı

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Ev Kazaları Raporu”nda, ev ortamının bebek ve çocukların yaralanma ve ölümlerine yol açan riskleri barındırdığı vurgulandı.

Raporda, 112 Acil Sağlık Hizmetleri'ne, 'bebek ve çocuklar için yapılan acil çağrıların' yüzde 80,8'inin ev kazalarına bağlı olduğu belirtilerek, yaralanma ve ölümle sonuçlanan ev kazalarına yönelik alınacak önlemlerle, bebek ve çocukların güvenliğinin sağlanacağına dikkat çekildi. Düşmeler, boğulma, zehirlenme, elektrik çarpması, yanık ve yangınlar, ateşli silahla yaralanmanın bebek ve çocuklar için ev ortamında görülen çok önemli kazalar olduğuna işaret edilen raporda, ”Ev ortamı, bebek ve çocukların sağlıklarını ve yaşamlarını tehdit eden bir çok riski de barındırmaktadır. Bu nedenle ailelerin ev içinde mümkün olan bütün önlemleri almaları gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

DÜŞME SONUCU TRAVMA VE BOĞULMALAR
Çocuk acil servislerine yapılan başvurularının başında, yüzde 36,6 oranı ile bebek ve çocukların düşmeleri sonucu oluşan travma ve boğulmaların geldiği ifade edilen raporda, merdivenler, pencere ve mobilyaların bebek ve çocuklar için başta gelen risk faktörleri olduğu belirtildi.

Raporda, ailelerin, sandalye ve diğer tüm mobilyaların pencerelerden uzakta olmasına, yüksek binalarda pencerelere parmaklık takılmasına, emekleyen ve yeni yürümeye başlayan bebeklerin merdivenlerden uzak tutulmasına, bebeğin uyuduğu veya bulunduğu yatağın kenarlarının mutlaka korumalı olmasına dikkat etmeleri de istendi.

OYUNCAKLAR YAŞINA UYGUN OLSUN

Raporda üç yaş altındaki çocukların, solunum yollarının çok dar olduğu vurgulanırken, bebek ve çocukların çoğu zaman cisimleri ağızlarına almaları nedeniyle boğulma risklerinin yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Kuruyemişler, mısır, şeker ve sosis gibi küçük ve yuvarlak hatlı besinlerin, bebek ve küçük çocuklar için 'boğulma riski' taşıdığı kaydedilen raporda, aile ve bebek bakımını üstlenen kişilere şu uyarılarda bulunuldu:

“Toplu iğne, mücevher, düğme, boncuk, tespih ve diğer tüm küçük cisimleri, bebek ve küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurun. Bebek veya çocuğunuzun oynadığı oyuncakların yaşına uygun olmasına dikkat edin ve oyuncaklarını düzenli kontrol edin. Oyuncaklarda sivrilen ve parçalanmaya hazır hale gelen kısımlar, bebek ve çocuklar için önemli riskleri de beraberinde getirmektedir.

Bebeklerin birkaç santimetre derinliğindeki suda bile boğulabileceğini unutmayın. Bu nedenle içi su dolu küvet, leğen veya kovalar bile bebekler için çok büyük tehlikeler içerebilirler. Bu yüzden kova, küvet ve leğenleri boş tutun. Bebek veya küçük çocuklar yıkanırken, kapı veya telefona yanıt vermek için onu yalnız bırakmayın.

Çocuklar çok çabuk boğulabilirler. Su altında sadece 2 dakika kalan çocuk bilincini yitirebilir ve kalıcı beyin hasarına maruz kalabilir. Yeni yürümeye başlayan bebeklerinizi ve oyun oynamak isteyen çocuklarınızı korumasız su kenarlarından uzak tutun.”

ZEHİRLENME VE YANIKLARA DİKKAT

Bebek ve çocukların maruz kaldığı ev kazalarının yüzde 34,9'unun zehirlenme, yanık ve yangınlar olduğuna işaret edilen raporda; tüm ilaç, kimyasal ve temizlik maddelerin, bebek ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve orijinal kaplarında saklanması gerektiği bildirildi.

Su, süt, kola ve yoğurt kaplarının, bu maddelerin saklanması amacıyla kullanılmaması gerektiği vurgulanan raporda, dikkate alınmayan bir tehlike kaynağının da elektrik olduğu kaydedildi.

112 Acil Sağlık Hizmetleri'ne, 'bebek ve çocuklar için yapılan acil çağrıların' yüzde 7,3'ünün elektrik çarpmalarına bağlı olduğu vurgulanırken, evde açık elektrik kabloları bırakılmaması, tesisatın düzenli olarak gözden geçirilmesi, prizlerin kapatılması gerektiği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle