GeriKelebek Baharın gelişi gripten belli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baharın gelişi gripten belli

Eskiler, ‘Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır’ diye boşuna dememişler. Kış aylarında bağışıklık sistemimiz aşırı çalışırken, bahar geldiğinde yavaşlıyor. Böyle olunca da bağışıklık sistemi, bizi bu dönemde gerektiği gibi savunamıyor.

Öpmek yeterli değil

Oyun çağındaki çocuklar, yerlerinde duramazlar. Evde olsun, dışarda olsun hep kaza ile sonuçlanabilen tehlikeli hareketler yaparlar. Çocuğunuzun düşüp, başını bir yere vurduğunu görünce, paniğe kapılırsınız. Ama başında kanama yoksa, panik yerini rahatlamaya bırakır ve ağlayan çocuğunuzu ‘Acıyan yerini öpeyim de geçsin’ diyerek yatıştırmaya çalışırsınız. Çocuğun başını sert bir yere çarpması, kan, öyle öperek geçiştirilemez. Her zaman beyinde bir iç kanama tehlikesine karşı tedbirli olmalısınız. Çocuk, çarpmadan sonra biraz afallamış görünürse, baş dönmesinden ya da mide bulantısından yakınırsa, hiç vakit kaybetmeden bir hastanede kontrolden geçirilmesini sağlamalısınız. Başını çarpan çocuğu her ihtimale karşı bir süre ya kucağınızda ya da yatağında yatırın. Nefes ve nabız durumunu kontrol edin. Beyin kanaması asla ihmale gelmez.

Damak hastalığının beş gerçeği


Ağızla ilgili sorunlar denilince, aklımıza dişlerimiz gelir. Diş çürükleri, iltihaplanmalar, bize hayatı zehir eder. Ama ağızdan gelen sorunlar sadece bunlar değil. Bir de damak hastalığı var ki, onu mutlaka önemsemeliyiz. Size bu hastalık ile ilgili beş gerçeği sıralayalım:

n Her 10 kişiden dokuzu, hayatının bir döneminde damak hastalığına yakalanıyor.

n Yetişkinlerde, diş kaybına diş çürümesi değil, damak hastalığı neden oluyor.

n Damak hastdalığına yakalanan kişilerde, kalp hastalıkları, erken doğum, inme ve damar sertliği gibi sorunlara çok sık rastlanıyor.

n Her üç hamile kadından ikisi, vücudun hormon dengesizliği nedeniyle damak hastalığına yakalanıyor.

n Günde üç kez dişleri fırçalamak, düzenli olarak diş ipiyle temizlik yapmak ve belli aralarla diş hekimine başvurup, kontrol yaptırmak bu hastalığı önleyebilir.


İskelet sağlam olmalı

Sağlıklı yaşayabilmek için almamız gereken önlemlerin başında kemiklerin sağlam kalması geliyor. Kemiklerin zayıflayıp, güçsüzleşmesi, ölümcül tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Bizler, kemik erimesinin yaşlılık dönemine özgü olduğunu düşünürüz.

Oysa uzmanlar, kemiklerde güç kaybına karşın, gençlik yıllarında önlem alınması gerektiğini belirtiyorlar. İskeletin sağlam ve güçlü olması, bize uzun yıllar sağlıklı yaşama imkanını verir. Gene uzmanlara göre, kemiklerin gelişme süreci tamamlanınca, belli aralarla kemik ölçümü yaptırılmasının büyük yararı var.

Kemiklerin sağlam ve güçlü kalabilmeleri için öncelikle vücudun kalsiyum, C ve D vitaminlerinden yoksun kalmaması sağlanmalı. Gelişigüzel D vitamini takviyesi yapmanın bir yararı yok!

Bu tür uygulamalar, doktor kontrolünde yapılmalı. Süt ve süt ürünleri, tane fasulye, fındık, fıstık gibi kuruyemişyer, yeşil yapraklı sebzeler, deniz ürünleri, sofralardan eksik edilmemeli! Son zamanlarda, magnezyum, potasyum ve K vitamininin de kemikler için büyük önem taşıdığı saptandı. Kemiklerin güçlü olması için öncelikle onları besleyen yiyeceklere ağırlık vermeliyiz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle