GeriKelebek Bağlar’ın kadınları sil baştan yapacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bağlar’ın kadınları sil baştan yapacak

Bundan sadece beş ay önceydi. Kanal D’de yayımlanan, töreden kaçan, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan kadınların hikayesini anlattığı Sil Baştan adlı dizisi üzerine konuşuyorduk yönetmen Gül Oğuz’la. ‘Gazetelerde her gün töre namus nedeniyle öldürülen kadınların haberlerini okuyoruz, biz bu dizide kurtuluş olduğunu söylemek istedik.

Kadına kaçıp kurtulabilirsin, demeye çalıştık. O yüzden bir kadın evi açmak istiyorum, adı Sil Baştan olsun’ demişti. Dileklerden, projelerden bahsedilmesi adettendir. Bunların gerçekleşip gerçekleşmediğine sonra pek bakılmaz. Meğer Gül Oğuz çok ciddiymiş. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün hemen öncesinde, Diyarbakır’da Bağlar Beldesi Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler’le birlikte Sil Baştan Kadın Sağlık ve Sosyal Hizmet Binası’nın temelini attı.

Diyarbakır’ın geçmişte yaşanan şiddet ortamı nedeniyle, çevre illerden ve köylerden çok yoğun göç almasıyla oluşan Bağlar beldesi, 350 binlik nüfusuyla kentin en kalabalık ve en yoksul bölgesi. Kentin nüfusunu ikiye katlayan göç, özellikle kadınlarla ilgili problemlerin de sürekli artmasına neden olmuş.

Diyarbakır’da sağlık ocağı tarafından izlenen hamile kadın oranı sadece yüzde 7,3; doğum sonrası bakım alan kadın oranı ise yüzde 7.4. Bu yüzden Bağlar’da kadın sorunları katmerli olarak yaşanıyor. 63 bine yakın konut, 13 bine yakın işyeri, 34 okul var, ancak sadece üç sağlık ocağı ve iki poliklinik hizmet veriyor. Kadınlar hálá yüzlerini görmedikleri kişilerle evlendiriyor, başlık parası karşılığında satılıyor, berdeller (çiftlerin kardeşlerinin de birbiriyle evliliğe zorlanması) devam ediyor, kadınlar töre, namus bahane edilerek katlediliyor.

FİKİR DİZİ ÇEKİMLERİ SIRASINDA DOĞDU

Bağlar Belediyesi’nin açtığı Kardelen Kadın Evi’nde bilgisayar, el sanatları, okuma yazma kursları, psikolojik ve hukuki danışmanlık hizmeti sadece 200 kadına verilebiliyor. Bu yüzden Bağlar’da ‘sil baştan’ demeye çok ihtiyaç var.

Yönetmen Gül Oğuz, sponsorların desteğiyle böyle bir kadın evi açmak istediğini dizinin Hasankeyf’teki çekimleri sırasında Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler’e ilettiğinde, Diyarbakır’daki kadın grupları toplanmış ve bölgenin en acil ihtiyacının doğumevi olduğunu söylemiş. Yanlış doğumlar ve doğum sonrası kötü bakım nedeniyle neredeyse her ailede bir engelli çocuk bulunduğunu söyleyen Belediye Başkanı Özsökmenler, Sil Baştan Hizmet Binası’nın yoksul ailelere ana çocuk sağlığı, doğum, doğum sonrası bakım hizmeti vermeyi amaçladığını belirtiyor. Bir yılda tamamlanması beklenen beş katlı bina tamamlandığında şiddet gören kadınlara yönelik psikolojik, sosyal, hukuki yardım kadın sorunlarıyla ilgili araştırmalar yapılacak, yalnız kadınlara barınma, töre nedeniyle ölüm riski taşıyanların başka şehirlerdeki sığınma evlerine gönderilmesi sağlanacak. Sil Baştan Kadın Sağlık ve Sosyal Hizmet Binası, sağlık hizmetlerinin yanında, danışmanlık, rehberlik, barınma, eğitim, araştırma, kadınlara istihdam yaratılması gibi konularda da çalışmalar yapmayı planlıyor.

500 milyar liraya malolması beklenen merkez için Gül Oğuz’a birkaç işadamı arkadaşı maddi destek veriyor ama daha fazla sponsora ihtiyaç var. Özellikle ekipman ve doktor desteği bekleniyor.

DİZİDEKİ TÜRKÜYÜ SÖYLEDİ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları nedeniyle Urfa’ya konser vermeye giden Rojin, bu projeye destek olmak için Bağlar’a uğrayarak şarkı söyledi. 12 dilde şarkı söyleyen Rojin, törende Sil Baştan dizisinde seslendirdiği ve her hafta ‘Ah yürek yürek / yüreği yanık ana / yürek yarası çok kötüdür / halimiz hal değildir’ dediği Kürtçe ‘Aydil’ türküsünü, bu kez şenlikli bir ortamda sevinçli bir olay için söyledi.

BU İŞLERİ KOCANIZ YAPIYOR DEĞİL Mİ?

Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler’in belediyede kadın personeli çok. Kadın projeleri de oldukça fazla. Ama bunu Bağlar’daki erkeklere anlatmak kolay olmamış. Kadın olan Personel Müdürü bir erkek işçiye belediye yönetiminden memnun olup olmadığını sormuş. Aldığı cevap şu olmuş: ‘Çok memnunum ama bu işleri kocası yapıyor değil mi? Şimdi kadın başkan modası var ya, başkan o, ama işleri kocası yapmıyor mu? Sana da yapman gerekenleri kocan söylemiyor mu?’ İşte böyle bir ortamda yola çıkıyor Sil Baştan.

PROJEYE DESTEK İSTEDİ

Sil Baştan adlı TV dizisinin başrol oyuncularından Hale Soygazi de temel atma törenindeydi. Diyarbakırlı çocukların ilgisinden fırsat buldukça, projeye destek istedi.

Töreyi anlatan film çekecek

Gül Oğuz kendine kızıyor. ‘Nasıl oldu da bugüne kadar böyle bir konuda bir şey yapmadım’ diyor. Oğuz’un bir sonraki projesi gazeteci Mehmet Faraç’ın ‘Töre Kıskacında Kadın’ adlı kitabından TV’ye bir film çekmek. Bir de Muş’taki genç kızların 200-300 milyon liraya satılmasını gündeme getirmek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle