GeriKelebek Babayla seyredilecek en iyi 10 film
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Babayla seyredilecek en iyi 10 film

Babayla seyredilecek en iyi 10 film
refid:18049602-spot ilişkili resim dosyası

Bu pazar Babalar Günü... Özel bir plan-program yapmasanız bile evde günün anlam ve önemine uygun bir film izleyebilirsiniz... Bu hafta babalarla seyredilecek en iyi filmleri seçtik. Listenin tepesinde dramlar yer alıyor ama gülmek ve eğlenmek isteyenler için iki komedi, bir bilimkurgu, bir de animasyon var. Listenin en baba ismiyse Robert de Niro oldu. Birinde mafya babası, diğerinde aile babasını oynadığı iki üçlemede yer alıyor.

EN İYİ 10

1. HAYAT GÜZELDİR
2. BABA ÜÇLEMESİ
3. BABAM VE OĞLUM
4. MUTLULUĞUN PEŞİNDE
5. BİSİKLET HIRSIZLARI  
6. BABAM İÇİN
7. GELİNİN BABASI
8. ŞREK 3     
9. YILDIZ SAVAŞLARI        
10. ZOR BABA  

HAYAT GÜZELDİR 
Acıklı başyapıt  


Orijinal adı La Vita e belle olan İtalyan filmi 2. Dünya Savaşı sırasında geçiyor. Filmin aynı zamanda yönetmeni olan Roberto Benigni’nin oynadığı Yahudi Guido, İtalyan karısıyla mutlu bir hayat sürmektedir. Ancak Alman güçleri İtalya’yı istila eder, aile toplama kampına gönderilir. Guido, ailesini bir arada tutabilmek ve oğlunun toplama kamplarının dehşetinden elinden geldiğince uzak tutmak için bu yıkımı bir oyun gibi gösterir. 1997 yapımı film, yedi dalda Oscar’a aday oldu; en iyi yabancı film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi müzik dallarında kazandı.

BABA ÜÇLEMESİ
Bir mafya efsanesi

Mario Puzo’nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola’nın yönettiği ilk Baba (Godfather) filmi 1972’de çekildi ve kült filmler arasına girdi. New York’ta yaşayan güçlü bir İtalyan mafya ailesinin hikâyesinin anlatıldığı filmde başrolleri Marlon Brando ve Al Pacino paylaşıyor. En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Marlon Brando) ve En İyi Uyarlama Senaryo (Francis Ford Coppola, Mario Puzo) dallarında Oscar ödülü alan Baba’nın devam filmi iki yıl sonra çekildi. Oyuncular arasına Robert de Niro da katıldı. Üçlemenin son filmi ise 1990’da vizyona girdi. Seri, tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösteriliyor.

BABAM VE OĞLUM
Bol ödüllü Türk filmi

Çağan Irmak’ın büyük beğeni toplayan 2005 yapımı filminde Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor, Hümeyra ve Şerif Sezer oynuyor. 1980 darbesine denk gelen doğumunda annesini kaybeden küçük Deniz, yedi yıl sonra hiç görmediği dedesinin Ege’deki çiftliğine doğru bir yolculuğa çıkar. Dede Hüseyin Efendi, okuması için gönderdiği oğlu Sadık’ın politik olaylara karıştığını öğrenince onu evlâtlıktan silmiştir. Sadık, yıllar sonra oğlunu da alarak baba çiftliğine geri döner. Film, 2006 Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Fikret Kuşkan) ve En İyi Kadın Oyuncu (Şerif Sezer) ödüllerini kazandı.

UMUDUNU KAYBETME
İlham verici baba-oğul hikayesi


2007 yapımı Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)’de Will Smith başrolü oğlu Jaden Smith’le paylaşıyor. Yönetmenliğini Gabriele Muccino’nun yaptığı filmde Chris, eşi evi terk edince beş yaşındaki oğlu Christopher ile başbaşa kalır. Kısa süre sonrada oturdukları daireden çıkartılırlar ve geceyi geçirmek için düşkünler evi, otobüs durağı, bulabildikleri her yerde kalırlar. Çektiği sıkıntılara rağmen, Chris, babalık görevini özenle yerine getirmeye devam eder ve oğlunun kendisine karşı duyduğu sevgiyi, karşısına çıkan engelleri aşmak için kullanır.

BİSİKLET HIRSIZLARI
Sinemanın başyapıtlarından


1948 tarihli İtalyan filmi Bisiklet Hırsızları’nın yönetmeni, Vittorio De Sica. 2. Dünya Savaşı sonrası yoksul Roma’da varolma mücadelesi veren sıradan bir işçinin perspektifinden umut, utanç ve yitiriliş üçgeni ekseninde insanlığın durumu gözler önüne seriliyor. Bir süredir işsiz olan Antonio Ricci’nin yeni işi için aldığı bisiklet çalınır. Polis, hırsızı kendisinin bulması gerektiğini söyleyince Antonio ve 10 yaşındaki oğlu, Roma’yı karış karış dolaşarak bisikleti arar.

BABAM İÇİN
Masumiyet mücadelesi


Babam İçin (In the Name of the Father), İngiltere’nin İrlanda üzerindeki baskıcı politikalarını deşifre eden gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Yönetmenliğini Jim Sheridan’ın yaptığı filmde Daniel Day Lewis oynuyor. Belfast’tan Londra’ya taşınan Gerry Conlon, 70’li yılların ruhuna uygun olarak bir işgal evinde yaşamaya başlıyor. Kendisini hippi hayatın akışına kaptıran Gerry, hiç beklemediği bir anda Belfast’ta masum insanların ölümüne neden olmuş bir bombalama olayından sorumlu tutuluyor ve IRA militanı olduğu gerekçesiyle tutuklanıyor. Olaylarla hiçbir ilgisi olmadığını anlatmaya çalışan Gerry, yaşlı babasının da aynı nedenlerle tutuklandığını ve cezaevine konulduğunu öğreniyor. 15 yıla mahkum olmuş baba ve oğul birlikte masumiyetlerini kanıtlamaya uğraşıyorlar.

GELİNİN BABASI
Eyvah, kızım büyüdü!

1991 yapımı komedide, küçük kızının büyüdüğünü kabul etmek istemeyen bir babanın hikayesi anlatılıyor. George Stanley, yurtdışından dönen kızını heyecanla karşılar. Ancak, kızının evleneceği haberiyle sarsılır. Bu nedenle Stanley hem kendine hem de damat adayına zor anlar yaşatır. Film, çok beğenildiği için 1995’te devam çekildi. Bu sefer Stanley aynı anda hem eşinin hem kızının hamileliğiyle baş etmeye çalışıyor. Her iki filmde de kadro aynı; yönetmen Charles Shyer, oyuncular Steve Martin, Diane Keaton ve Martin Short.

ŞREK 3
Ailenizin yeşil devi

Şrek serisinin 2007 yılında yapılan üçüncü filminde, Prenses Fiona’nın babası Kral Harold hastalanır. Tahta yeni varis bulma görevi de Şrek’e düşer. Fiona’nın kuzeni asi Prens Artie’yi ikna etmeye çalışırken, Prens Yakışıklı’nın darbe planlarını engellemeye çalışır. Ailelerin en sevdiği dev Şrek’e, sevilen yan karakterler Eşek ve Çizmeli Kedi eşlik ediyor.

YILDIZ SAVAŞLARI SERİSİ
İkinci üçleme için 16 yıl beklendi


Bir nesil Darth Vader, Han Solo, Luke, Leia, Yoda ile robotlar R2-D2 ve C-3P0 ile yetişti! George Lucas’ın yarattığı efsanenin ilki 1977’de Yıldız Savaşları (Star Wars) adıyla yayınlandı ve dünya çapında fenomen oldu. Üçer yıl arayla yayınlanan iki devam filminden sonra serinin başını anlatan ikinci üçlemenin ilk filminin yayınlanması için hayranları tam 16 yıl beklemek zorunda kaldı. Tekrar üçer yıl arayla diğer iki filmin de yayınlanmasının ardından tüm seri 2005’te tamamlandı. İlk üçleme babaların, ikinci üçleme çocukların uzmanlık alanı.

ZOR BABA
Huysuz kayınpeder

Robert de Niro’yu yine bir üçlemede baba olarak izliyoruz. Ancak bu sefer bir mafya babası değil, huysuz bir aile babası... Herşey 2000’de Ben Stiller’ın oynadığı erkek hemşire Greg Focker’ın kız arkadaşının anne-babasını etkileme çabalarıyla başlıyor. Zorlu aile reisi Jack Byrnes(Robert de Niro)’le aralarının açılmasına neden sonuçlanan komik olaylarla başlıyor. Ardından, 2004’de Greg’in kendi rahat anne-babasını iğneleyici müstakbel kayınpederi ve kayınvalidesiyle tanıştırdığındaki maceraları izliyoruz. Üçüncü filmdeyse 10 yıl ve sayısız engelden sonra Greg nihayet asabi kayınpederi Jack’in güvenini kazanır. Ancak para sıkıntısı çekip, bir ilâç şirketinde ikinci işe girdiğinde, Jack’in şüpheleri tekrar baş gösterir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle