GeriKelebek Avare
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avare

AVARE'NİN ŞİİRİ

DOĞAN HIZLAN ÖNERİYOR

YOLCULUK

Eski taşlar tutmuş yolu,

Saman arabaları, göç,

Ovanın yangını ağaç,

Avluya ölüler gömülü.

Güneşle çekip gitmeli,

O yorgun bahçeler, çardak,

Kösnül göklere bakarak,

Bir dağ ötede gölgeli.

Sabahattin Kudret Aksal

AVARE’NİN ÖNERİSİ

Thor Heyerdahl

Pasifik’te 100 Gün

Kelebek Arges Yayınları


1914 yılında doğan Thor Heyerdahl, Norveç’in en ünlü araştırmacı ve maceracılarından biri. Gözükara kuramlarını kanıtlamak amacıyla dünyanın uzak köşelerine yaptığı yolcukların bir eşi daha yok. Bu maceralardan en ünlenen beş tanesi yeni bir Thor Heyerdahl derlemesi olarak yayınlanıyor. Kitapta "Okyanuslar, halkları ve kültürleri birbirinden ayırmak için değil, suları bütünleştirmek için vardır" diyen Thor Heyerdahl, Kon Tiki adındaki sallarıyla bir devrim yaratacak, gözükara bir yolculuğa çıkıyor. Heyerdahl Polinezya’da yaşayanların geçmişte balsa sallarla buraya gelmiş Güney Amerika yerlileri olduğunu kanıtlamak istiyor. Bunun için 8 bin kilometrelik, imkansız gibi görünen yolculuğa başlıyor. İlk kez 1948’de yayınlanan bu yolculuğun inanılmaz öyküsü 20. yüzyılın bütün dünyada en çok satan kitapları arasına girdi ve 70 dile çevrildi.

SEYAHATTE NE DİNLEYELİM

SİBEL TURNAGÖL BU ALBÜMÜ ÖNERİYOR

Kenan Doğulu

Festival

DMC


Oyuncu ve sunucu Sibel Turnagöl mesleğinden dolayı Türkiye’nin pek çok yerini görme fırsatı bulmuş. Yurtiçinde yaz aylarında Bodrum’u denizi, havası ve karakteristik mimarisinden dolayı seviyor. Kışın kayak için ilk tercihi Uludağ oluyor. Turnagöl Karadeniz’in yeşilini, denizini ve yemeklerini çok beğendiğini söylüyor. İlk bulduğu fırsatta Van’ı görmek istiyor. Yurtdışında Akdeniz’i çok sevdiği için ilk tercihi Yunan adaları oluyor. Hindistan’ı mistik ve gizemli buluyor. Londra’nın gri havası hoşuna gitmiyor. Mısır’ı merak ediyor. Turnagöl Avare okuyucularına Kenan Doğulu’nun "Festival" adlı albümünü öneriyor.

NE OKUYALIM

COŞKUN SABAH BU KİTABI ÖNERİYOR

Peter Kelder

Tibet’in Gençlik Pınarı 2

Dharma Yayınları


Şarkıcı Coşkun Sabah, yaz aylarında seyahat etmeyi daha çok seviyor. Yurtiçinde Bodrum, orada evi olduğu için ayrı bir yere sahip. Burada monotonluktan uzak yaşadığını ve pek çok alternatif bulduğunu söylüyor. Çeşme’nin yaz sezonunu kısa buluyor. Artvin’in havasını, yemeklerini ve yayalarını seviyor. Yurtdışında İspanya’nın güney sahilleri ilk tercihi. Buranın havasını, konumunu ve restoranlarını sevdiğini belirtiyor. Florida’da ilkbaharda yazı yaşamak ve yapılaşma onu cezbediyor. Miami ve Toronto’ya, Kanada’da sonbahara bayılıyor. Avustralya’daki tabiatı, düzeni ve temizliği çok beğeniyor ve sık sık gidiyor. İlk bulduğu fırsatta Maldivler, Bali ve Endonezya seyahati yapmak istiyor. Sabah’ın Avare okuyucularına önerisi, Peter Kelder’ın "Tibet’in Gençlik Pınarı 2" adlı kitabı.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle