GeriKelebek Avare
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avare

AVARE’NİN ŞİİRİ

DOĞAN HIZLAN SEÇTİ

GÜNEŞ TOPLA BENİM İÇİN
Karacaoğlan’a

Seheryeli çık dağlara
Güneş topla benim için
Haber ilet dört diyara
Güneş topla benim için

Umutların arasından
Kirpiklerin karasından
Döşte bıçak yarasından
Güneş topla benim için

Yazdan kıştan ilkbahardan
Maphuslardan dört duvardan
Doludizgin sevdalardan
Güneş topla benim için

Seheryeli yar gözünden
Havadaki kuş izinden
Geceleyin gökyüzünden
Güneş topla benim için

Ülkü Tamer

SEYAHATTE NE OKUYALIM

KEREM GÖRSEV BU KİTABI ÖNERİYOR

Abdülmecit
Hıfzı Topuz
Remzi Kitapevi

Caz piyanisti Kerem Görsev, lise yıllarından bu yana geziyor. İlk yolculuğuna çadırla çıkıp, Bodrum’a gitmiş. 25 yaşında dünyayı dolaşmaya başlamış. Yurtdışında müzeleri, kültür ve sanat atmosferi nedeniyle Paris’i seviyor. New York’un caz kulüplerinde konser dinlemekten, tarihi atmosferi nedeniyle Roma sokaklarında yürümekten zevk alıyor. Yurtiçinde öncelikli tercihi Hatay. Kentin farklı dinleri, kültürleri buluşturan atmosferinden, müzesinin zenginliğinden, kral mezarlarından, lezzetlerinden etkilendiğini söylüyor. Truva ve Efes’i tarihi dokusuyla çekici buluyor. Konser için gittiği Trabzon’da zaman bulamadığı için ziyaret edemediği Sümela Manastırı’nı ilk fırsatta görmek istiyor. Kerem Görsev, Avare okuyucularına Hıfzı Topuz’un yeni belgesel romanı Abdülmecit: İmparatorluk Çökerken Sarayda 22 Yıl’ı tavsiye ediyor.

SEYAHATTE NE DİNLEYELİM

MEHMET CORAL BU ALBÜMÜ ÖNERİYOR


David Lanz
Cristofori’s Dream
Narada

Yazar Mehmet Coral, Türkiye coğrafyasına hayran bir gezgin. Karadeniz’de Sümela Manastırı, Antik Likya’nın yer aldığı Güneybatı Ege Bölgesi, Ihlara Vadisi ve Alaçatı, Türkiye’de seyahat etmeyi en çok sevdiği yerlerden. Yurtdışında ise Tibet, Maya uygarlığının izlerini takip ettiği Peru gibi geçmişin sırlarıyla harmanlanmış tatilleri tercih ediyor. Güney Fransa’da “Altın Üçgen” olarak değerlendirdiği Provence ve Cote D’Azur’u deniz, doğa, gastronomi yönleri dolayısıyla seviyor. Batık Kıta Atlantis’in tepe noktaları olduğuna inanılan Karayipler, Küba, Bermuda, Antigua ve Mu Kıtası’nın su yüzünde kalan bölümleri olduğu söylenen Güney Pasifik Adaları’na gitmek istiyor. Yazar Mehmet Coral, Avare okuyucularına David Lanz’dan Cristofori’s Dream albümünü öneriyor.

AVARE’NİN ÖNERİSİ

Ege Ve Akdeniz’de Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 101 Şey
Akdoğan Özkan
İnkılap

Akdoğan Özkan, “101 Şey” serisinin üçüncü kitabında Ege ve Akdeniz’e götürüyor okurlarını. Özkan, kitabında Türkiye’nin en sık seyahat edilen fakat az bilinen güzelliklerini keşfetmek için yeni rotalar, aktiviteler öneriyor. Eski uygarlıkların ve geçmiş seyyahların ayak izlerinin takip ettiği kitapta Çanakkale’den Anamur’a kadar bütün kıyı coğrafyası anlatılıyor. Kültürel ve doğal değerlere de yer veriliyor. Kitap, batı sahillerimizin sanıldığından daha zengin olduğunun adeta bir kanıtı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle