GeriKelebek ‘Atma’yı daha çok beğendim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Atma’yı daha çok beğendim

‘Atma’yı daha çok beğendim
refid:19110912 ilişkili resim dosyası

Haftalarca müzik listelerinin zirvesinde kalan “Atma”nın bestecisi Mohammed Refai, şarkının Türkçe’sini Arapça versiyonundan daha çok sevdi. Türkiye’de yeni projelere imza atmak isteyen ve bunun için Universal Music Taxim şirketiyle çalışmaya başlayan Mısırlı müzisyen, “Sinan Akçıl’a teşekkür etmek istiyorum. Bestemin Türkiye’de bu kadar ilgi göreceğini hiç ummazdım” diyor.

Bestesi size ait “Atma” şarkısı Türkiye’de çok beğenildi, müzik listelerinde haftalarda bir numarada kaldı...   

- Evet, öncelikle buradan Sinan Akçıl’a teşekkür etmek istiyorum. Kendisiyle Universal Music Taxim aracılığıyla tanıştım. Aslında bestemin Türkiye’de bu kadar ilgi göreceğini hiç ummuyordum. Benim için de sürpriz oldu. Arap dünyasında çok bilinen bir besteci olsam da Türkiye’de bu kadar ünleneceğimi tahmin etmezdim. Bu benim için hayaldi, gerçek oldu. Umarım daha da iyi işler yapar, burada daha da fazla sevilirim.

Şarkının Türkçe halini beğendiniz mi?     

- Hem de çok. Türkçe hali, Arapça versiyonundan daha güzel olmuş açık söylemek gerekirse... Türkiye’de müzik alanında teknolojiyi çok iyi kullanabiliyorlar. Bu yüzden de şarkı orijinalinden daha başarılı...

Peki “Atma”ya Mısır’da ilgi nasıldı?   

- Mısır’da da çok dinlendi. Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde çok paylaşıldı. Yani Arap dünyası da severek dinledi “Atma”yı.

Universal Music Taxim’le nasıl bir araya geldiniz?

- Mısır’da telif haklarını pek umursamıyorlar. Bu yüzden bestelerimi tüm dünyada koruma altına alacak bir şirketle çalışmak istedim. Universal Music Taxim de çok önemli bir şirket.

TARKAN, MUSTİ, İBO VE SEZEN’İ SEVERİM

Türkiye’deki müzik sektörünü nasıl buldunuz?

- Burada çok büyük bir rekabet var. Bir de Türkiye’deki şarkıcıların aynı tür müzikler yapmaya çalıştıklarını gözlemledim.

Sizin ülkenizde öyle değil mi?

- Hayır. Bizde çok çeşitli müzik türleri vardır.

Sizin sevdiğiniz, dinlediğiniz Türk şarkıcılar var mı? Ya da beste vermek istediğiniz?

- ıbrahim Tatlıses ve Sezen Aksu, Mısır’da da çok iyi bilinen isimler. Tarkan ve Mustafa Sandal da öyle tabii. Hepsini seviyor ve dinliyorum. ısterlerse hepsine de memnuniyetle beste veririm. Ben işe sadece ticari açıdan bakmıyorum. Müzikal anlamda değişik işler yapmak ve herkese ulaşabilmek derdindeyim.

“Atma” çok sevildi ama ya diğer parçalarınızı beğenmezse Türk halkı?

- Ben disiplinli çalışan, işine çok emek veren biriyim. Tabii ki böyle bir başarısızlık olursa beni üzer ama yeni şirketimle yapacağımız çalışalara güveniyorum. Müzik bir iletişim aracı, ben de herkese ulaşabilmeyi umuyorum.

HÜSNÜ MÜBAREK İÇİN ŞARKI YAPMIŞTIM

Daha farklı projeleriniz olacağından söz ettiniz. Ne gibi projeler bunlar?

- Zeynep Talu’yla anlaştık. Bestesini benim yapacağım, sözlerini Zeynep Hanım’ın yazacağı şarkılar olacak, birlikte hem ünlü hem de ünlü olma yolundaki şarkıcılarla çalışacağız. Ayrıca Mısırlı şarkıcılarla Türk şarkıcıların düet yapması konusunda uzlaştık. Bunun dışında Seyhan Müzik ve Poll Production’ın sanatçıları için de besteler yapacağım.

Sinan Akçıl’ı besteleriyle tanıyorduk, sonra süpriz bir kararla albüm çıkartdı. Sizden de böyle bir sürpriz beklenir mi?

- Ben sadece 2005’te, bir kez şarkı söyledi. Hüsnü Mübarek’in seçim kampanyası için beste yapmıştım. Başka bir şarkıcı okuyacaktı ama Hüsnü Mübarek benim seslendirmemi istedi. Bütün tecrübem onunla sınırlı. Albüm yapmam ben...

SİNAN AKÇIL: ŞARKI İNTERNETTE 26 MİLYON KİŞİYE ULAŞTI

“Gowaya Keter” şarkısını şirketin bana gönderdiği bir CD’de keşfettim, çok beğendim. Konsantre olup kısa sürede Türkçe sözler yazdım. “Atma” çıktı ortaya... Bu şarkı TTnet ve YouTube’da büyük başarı yakaladı, yaklaşık 26 milyon kişiye ulaştı. Balkan Music Awards’da 4 dalda aday olmaya kadar giden bir yolculuk başlattı. Bu köprüleri sağlayan Universal Music Taxim Edition’a ve şarkının müziğini benimle paylaşıp söz yazmama izin veren Mohammed Refai’ye teşekkür ederim. ınşallah her zaman edisyon şirketimin de katkısıyla, Türk bayrağını müzikal anlamda dünyanın çeşitli ülkelerinde dalgalandırmaya devam edeceğim.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle