GeriKelebek Asla ölüme terk etmem
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asla ölüme terk etmem

Terri Schiavo olayının benzeri Almanya’da yaşanıyor. 12 yıldır bitkisel hayatta olan ve suni yolla beslenen Nuran Caymaz’ın eşi Hayrettin Caymaz, eşini ölmeye bırakmayı hiçbir zaman düşünmediğini söyledi.

AMERİKA’da 15 yıldır komada olan Terri Schiavo’nun eşi Michael Schiavo tarafından ölüme terk edilmesi, ABD’de olduğu gibi tüm dünyada bir tartışma başlattı. Benzer bir olay, Almanya’da yaşanıyor ve Herne şehrinde 12 yıldır bitkisel hayatta olan Nuran Caymaz’ın eşi Hayrettin Caymaz (34), suni yolla beslenen eşini yaşatmak için her türlü fedekarlığa katlanıyor. Eşini ölüme bırakmayı hiçbir zaman düşünmediğini belirten Hayrettin, ‘Bir insanın öldürülmesine kesinlikle karşıyım. Hálá onun bir gün iyileşeceği umudunu taşıyorum’ dedi.

30 yaşında olan Nuran, 1993’te sağlıklı bir çocuk dünyaya getirdikten sonra çok tehlikeli bir mikrop kaparak henüz 18 yaşındayken komaya girmişti. Herne Marien Hospital Hastanesi’nin hata yaptığını kanıtlamak için yıllarca hukuk mücadelesi veren Hayrettin Caymaz, son olarak Hamm’daki Bölgesel Yüksek Mahkemede davayı kaybetti, Federal Mahkeme ise bu karara itirazı bile kabul etmedi.

HAYATIMIN BİR PARÇASI

Eşinin doktor hatasından komaya girdiğini kanıtlamak için yıllarca verdiği hukuk mücadelesini kaybeden Hayrettin, şimdi eşine evinde bakıyor. Herkesin başına böyle bir olayın gelebileceğini ve Allah’tan başka hiç kimsenin bir insanın canını alamayacağını söyleyen Hayrettin, şunları anlattı:

‘Nuran, bu haliyle hayatımızın bir parçası oldu. Ben, ikinci eşim ve komşularım hepimiz onu böylece kabullendik. Ona bakmayı bir insanlık görevi olarak görüyorum. Her gün fizyotrapistler gelip belli hareketler yaptırıyor. Hastabakıcı gelip beslenme tüpünü takıyor. Ayda bir kez de doktor gelip kontrol ediyor. O ifade edemese de ben onun bizleri hissettiğine inanıyorum. Kuş seslerine, ışığa tepki gösteriyor. Benim uykum çok derindir. Kolay kolay uyanmam. Ama öksürdüğü zaman hemen uyanıyorum. Yanına gidip onunla konuşuyorum. Bakım yurduna vermeyi hiç aklımdan geçirmedim. Oraya versem şimdiye çoktan ölmüştü.’

Eşi Schiavo’yu terk etti

ABD’de 15 yıldır bitkisel hayattaki Terri Schiavo’nun eşi Michael Schiavo, mahkemeye başvurarak eşine bağlanan beslenme tüpünün çekilmesi kararını aldırdı. Michael Schiavo, eşine henüz sağlığı yerindeyken ‘kendisini yapay yollarla yaşatmayacağına dair söz verdiğini’ öne sürüyor. Terri Schiavo’nun anne babasının yaptığı son başvuru da mahkemece reddedildi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle