GeriKelebek Aşkın büyüsünü bozanlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşkın büyüsünü bozanlar

Kadınlar ve erkekler yüzyıllardır aralarındaki ilişkinin derinliğini araştırırlar. Aslında çok da araştırılacak birşey olmadığı görüşünde birleşenler de yok değil tabii. Gerçekte, bir ilişkiyi bozan belli olaylar vardır. İşte bunların bir listesi ve sorunları ortadan kaldırma yöntemleri...

Kadın erkek ilişkilerinin kısa ömürlü olmalarından yakınıyoruz. Evlilikler bir yana artık flört ilişkilerinin de başlamalarıyla sona ermeleri bir oluyor. Neden? Herkes şıpsevdi olmaya mı özendi? Yoksa günümüzün gençleri farklı görüşleri yüzünden mi aşk ilişkilerini devam ettiremiyorlar? Amerikalı psikologlar, yürümeyen beraberlikler konusunda uzun uzadıya araştırmalar yapıyorlar. Hemen her gün denilebilecek kadar sık aralıklarla birbirinden çok farklı açıklamalar yayınlanıyor. Aslında bu açıklamaların da zihinleri karıştırdığı bir gerçek.

Flört eden iki insanın, ilişkilerini yürütebilmek için öyle karmaşık, uygulaması zor planlara, programlara ihtiyaçları yok. Aşk ilişkilerinde küçük pürüzlerin giderilmesi büyük önem taşıyor. Aşkı öldüren de, alevlendiren de birden dikkat çekmeyen hususlar. İşte size kadın erkek ilişkilerinin ömrünü uzatacak küçük bir reçete sunuyoruz...

1- Flört ettiğiniz kişinin daha değişik bir karaktere sahip olmasını istemekten vazgeçin. Hemen herkes bu tuzağa düşüyor. Flört ettiğimiz ve yaşam boyu birlikte olmayı dilediğimiz kişinin daha dikkatli, daha sahipleniüci ve daha ihtiraslı biri olmasını isteriz. İsteğimiz ile elde ettiğimiz arasındaki farklılık ilişkinin geleceğini tehlikeye düşürür. Oysa biz isteklerimizde daha gerçekçi olabilirsek, sevdiğimiz kişiyi sahip olduğu özellikleriyle kabullenebilirsek, sorun kalmaz. İnsanları değiştirmeye kalkışmanın sonu büyük bir düş kırıklığı olabilir.

2- Fedakarlıklarınızın listesini yapmanız gerekmiyor. Sevdiğiniz kişi için kimbilir ne büyük fedakarlıklara katlanıyorsunuz. Onun uğruna yaptıklarınızı her dakika aklınızda tutmanız bir yana, bir de sevdiğiniz kişiye sürekli bunları hatırlatmanız ilişkiye zarar verir. Hiç kimse, kendisi için yapılanların sürekli ona hatırlatılmasından hoşlanmaz. Ve günün birinde sabrı tükenir ve herşeyi biranda bitirebilir. Dahası siz, bu kişi için yaptıklarınızı aklınıza getirdikçe ona öfkelenmeye başlarsınız. Sevdiğiniz kişiyi nankörlükle suçlarsınız. Kendi aptallığınıza kızarsınız. İşte bütün bunlardan kurtulmak için yapılması gereken şey, biraz unutkan olmak. Yaptıklarınızı unutun, kendinize kızmayın ve beraberliğinizin tadını çıkarmaya bakın.

3- Hata düzeltmekten vazgeçin. Kusursuz insan olmaz. Herkes hayatı boyunca pek çok hata yapar. Siz de biraz daha hoşgörülü olmayı deneyin. Sevdiğiniz kişi sanki siziçocuğunuzmuş gibi, ikide bir hatalarını yüzüne vurmaktan ve ona doğru yolu göstermekten sakının. Sizin doğru bulduklarınızı, başkası hatalı bulabilir. Bunu da sakın unutmayın. Flört ettiğiniz kişinin eğitilmeye muhtaç biri olduğuna hükmederseniz, ona saygınız ve güveniniz kalmaz. Saygı ve güven olmayınca da ilişki devam etmez. Sevdiğiniz kişinin sözünü kesip, onun anlattıklarındaki yanlışları sıralamaya kalkışmak ise çok büyük bir hata olur. Kimsenin kimseyi küçük düşürmeye hakkı yoktur.

4- Öfkenizi devamlı olarak ondan çıkarmayın. İnsan öfkelendiği zaman rahatlamak için duygularını dışa vurur, ya da fiziksel yöntemlerle hırsını yenmeye çalışır. Örneğin boksörlerin antrenman yaptıkları kum torbaları, öfke dağıtmak için birebirdir. Kum torbasını yumrukladıkça rahatlamaya başlarsınız. Ama sevdiğiniz kişiyi bir ağlama duvarı ya da kum torbası saymak yanlıştır. Canınızı sıkan olayları anlatırken, negatif duygularınızı karşınızdakine devretmeniz huzur bozar. Sevdiğiniz kişi sizden sürekli can sıkıcı olayları dinlemekten yorulur. Bu ilişkinin ona mutluluk değil sıkıntı getirdiğine karar verir. Her gün, sürekli olarak dertlerinizi sıralamanız yanlış olur.

5-Eleştiriye açık olun. Sevdiğiniz kişinin elbette bazı kusurları vardır. Peki sizin hiç kusurunuz yok mu? Sakın eleştirilmeye karşı çıkmayın. Arada sırada kusurlarınızın hatırlatılmasından gerçekle ilgisi olmayan sonuçlara varmayın. Sizi eleştiren kişinin duygularından kuşku duyup sevilmediğiniz kanısına varırsanız, o ilişki yürümez. Buna karşılık, siz eleştirilere tepki göstermezseniz, kısa sürede eleştiri dozu azalır. Size ilgi duyan bir kişinin kötü niyetle değil de, sizi uyarmak amacıyla sizi eleştirdiğine inanmaya çalışın.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle