GeriKelebek Aşk mantık tanımıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşk mantık tanımıyor

Uzmanlar, ‘‘Aşık olmak geçici deliliktir’’ diyorlar. Aşık olanların kişilikleri ikiye bölünür. Kişiliğinin bir bölümü ona akla mantığa sığmayacak işler yaptırır. Bir bölümü ise mantıklı davranmaya zorlar. Fakat genellikle birinci bölüm yani çılgınlık öneren bölüm ağır basar.

Aşık olduğunuz kişiyi görebilmek için evinizin yolunu değiştirip uzattığınız hiç olmadı mı? Sevdiğiniz kişinin sadece sesini duyabilmek için telefonunu çevirip mesaj bölümünü defalarca dinlemediniz mi?

Aşk insana sadece çılgınlık yaptırmakla kalmıyor. Aynı zamanda utanç verici durumlar yaratmaya da neden oluyor. Aradan zaman geçtikten, aşk ateşi söndükten sonra ‘‘Ben bunu nasıl yaptım?’’ diye hayretle kendilerini sorguluyorlar. Aşka bağlı olarak ortaya çıkan ruhsal sorunlar kişiliklerin özüne ters düşecek davranışlara yol açabiliyor.

Aşıklar neden ruhsal dengelerini kaybediyorlar? Aradığı sevgiliyi sonunda bulmanın verdiği heyecan, kişileri akıl almaz davranışlara sürüklüyor. O kişiyi kendine bağlamak için binbir çare arayan genç, zamanla mantıklı düşünme yeteneğini kaybediyor. Aklı hep hoşlandığı ya da sevdiği kişide olduğu için bazı gerçekleri görmesine olanak kalmıyor. Aşıkların zihinleri genellikle bir konu üzerinde yoğunlaşıyor. Onların dünyalarını sevdikleri kişi oluşturuyor.

İlk buluşma

Aşıkların ilk buluşmaları kadın için de erkek için de çok önemli. O güne büyük bir heyecan içinde hazırlanıyorlar. Buluşma gerçekleştiğinde de birbirlerini etkilemek için içgüdüsel olarak kişiliklerine ters düşen davranışlar sergiliyorlar. Aşk duygusunun çok güçlü bir duygu olduğunu hatırlatalım. Bu duygu, kişilerin düşünme ve davranış yöntemlerini etkiliyor. Zamanla aşıklar sevdikleri kişiden başka hiç kimseyi, hiçbir şeyi düşünemez oluyorlar. Sevdikleri kişilerin kusurlarının farkına varmıyorlar. Gözlerinde büyüttükleri kişinin mükemmel biri olduğuna yürekten inanıyorlar. Kısacası aşk, bütün kontrolü kaybettiriyor.

Kadınlar, sevdikleri erkeğin zevklerini, düşüncelerini paylaşmaya hemen hazır oluyorlar. Erkeğin görüşlerini gerçekte paylaşmasalar da içlerinden bir ses bunun aksini yapmalarını söylüyor. Aynı durum erkekler için de söz konusu. Onlar da normal zamanlarda benimsemedikler davranışları, sevdikleri sergilediği zaman fikir değiştiriyorlar.

Geçici çılgınlık yaratır, ama bu engel değil

Aşk, geçici bir çılgınlık yaratıyor. Kadınlar ve erkekler aşka tutuldukları zaman mantık kavramlarını kaybediyorlar. Ancak kendinize ‘‘Bunları yaptığıma inanamıyorum’’ diye bir itirafta bulunursanız, endişelenmeyin. Kısa bir süre sonra duygularınız normale dönecektir. Olayları mantık çerçevesi içinde değerlendirmeye yeniden başlayacağınıza inanabilirsiniz. Aşk insanlarda geçici çılgınlık yaratıyor, ama bu çılgınlığı da doğrusu tatmaya değer.Yorumları Göster
Yorumları Gizle