Aşk inandığım bir şey değil

15 yaşında tek kelime İngilizce bilmeden Çek Cumhuriyeti’ne gitti, güzellik kraliçesi seçildi.

Hakan Gence- Fotoğraf: Emre Yunusoğlu
08.09.2013 - 01:05 | Son Güncelleme :

Tesadüfen gittiği bir sette apar topar kamera önüne çıkarıldı. Bugün en çok aranan genç yıldızlardan biri Serenay Sarıkaya. Ancak hikâyesinin ‘masalsı’ olmadığını söylüyor: “Zor bir hayatın içinde mücadele ediyorum”.

Bir röportajınızda “Geçmişi çok düşünüyorum” demişsiniz. Geçmişle alıp veremediğiniz ne?
- Aslında o cümleyi, o anlamda söylememiştim. Demek istediğim, nereden geldiğimi, neler yaşadığımı çok iyi biliyorum. Nereden geldiğini unutanların da ne zorluklar yaşadıklarını görüyorum. Şimdi de olabildiğince bu işe başladığım ilk günü unutmadan yoluma devam etmeye çalışıyorum. Geçmişle hesabım yok, tam aksine hep geleceğe bakan bir zihniyete sahibim. Sonuçta bu hayatı yaşamayı hayal edemezdim. Her ânımın kıymetini biliyorum ve şükrediyorum.

Çok maddi zorluklar çektiniz mi?
- Tabii. Çok çektiğim oldu hem de. Annemle yaşıyorum. İki kadın zor bir hayatın içerisinde mücadele ediyoruz. Bu yüzden daha güçlü olmaya çalışıyorum. Hatta kendimi kapatmam gerektiğim zamanlar
bile oluyor.

ANNEM BENİM İÇİN KENDİ HAYATINI YOK SAYDI

Neden?
- Çünkü arkamı yaslayabileceği bir gücüm yok. Hayat benim için her bir şeyin bitişinde yeniden başlıyor.

Anne ve babanız ne zaman ayrıldı?
- 6 yaşımdayken. Ben annemle kaldım. Babam şimdi Ankara’da. Başka bir evlilik yaptı. Uzakta olduğu için elimden geldiğince görüşüyoruz.

Babasız büyümek hayatınızı nasıl etkiledi?
- Bir kız çocuğunu, hele ki gelişim aşamasında baba faktörü bu kadar önemliyken, babasız büyütmek büyük olay. Bu yüzden annemi çok takdir ediyorum. Bir yandan çalışıyordu ama bana hiçbir şeyin de eksikliğini hissettirmiyordu. Antalya’da oturuyorduk. Orası küçük bir şehir. İstanbul’da yaşama fikri bizim için büyük ve ürkütücüydü. “Bu işi yapmak istiyorum” dediğimde “Ne yapmak istiyorsan arkandayım” dedi. Bir hafta içinde İstanbul’a taşındık. Kendi hayatını yok saydı. Hayatı tanımamda, eğriyi doğruyu ayırmamda, kendi ayaklarımın üzerinde durmamda bana çok büyük etkisi oldu. Ben de ileride onun gibi bir anne olmayı çok isterim.

Bu mücadelede 15 yaşında ilk kez bir sinema filminde rol aldınız. Şöhret olup tanınmak rüyanız mıydı?
- Liseye yeni başlamıştım. Aslında hayalim modellik yapmaktı. Bu yüzden her şeyden önce 15 yaşında bir güzellik yarışmasına katıldım. Hem de yurtdışına... Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen 18 yaş altı bir güzellik yarışmasına, tek kelime İngilizce bilmeden bir başıma gittim. Jüri özel ödülünü kazandım, taç taktım. Sonra Antalya yakınlarında ‘Plajda’ isimli bir filmin çekildiğini söylediler. Tamamen keyfeni filmin setine gittim. Sonra ‘Limon Ağacı’ işi için teklif geldi ve İstanbul’a taşındık. Oysa öncesinde ben Latin dansları ve okuluyla ilgilenen bir genç kızdım. Geriye dönüp baktığımda hayatın beni bunlara hazırladığını görüyorum. Ben sadece bana hazırlanan şeyi hiç reddetmedim ve karşı koymadım. Akıp gitmesine izin verdim o kadar.

Peki modellik hayali ne oldu?
- Oyunculuk yaparken bir yandan da güzellik yarışmasına katıldım. Podyumda olmak istedim. Yalnız oyunculuk bana daha çok keyif verdi. Başarıyı yakalamak için tek bir yere odaklanmaya karar verdim.

Yeni dizi projeniz Medcezir ‘THE O.C.’ isimli efsane diziden uyarlandı. Sonunu bildiğiniz bir işte oynamak daha mı konforlu?
- Aslında daha zor. Tabii elinde veriler olması ve karakteri tanımak bir konfor. Ama ister istemez dizinin yabancı versiyonunu izleyenler bir karşılaştırma durumuna girebiliyor. Aynı zamanda hem bize has bir şey yapıp hem orijinaline sadık kalmanız gerekiyor. Bir yandan yabancı versiyondaki kız gibi olurken bir yandan da onun gibi gibi olmamaya çalışıyorsun. Neyse ki harika bir senaryo ekibimiz var.

Bu sezon kimi oyuncu yeni rolü için kilo verdi, kimi kas yaptı. Siz nasıl hazırlandınız, dizinin orijinal versiyonunu izleyerek mi?
- Açıkçası diziyi yayında olduğu dönemde izlememiştim. Rolüm netleştikten sonra gerçekten bütün bölümleri izledim. Sekiz aydır çalışmıyorum. Üzerimde tatilin verdiği bir rahatlık vardı. Biraz kendime çeki-düzen verdim ama büyük büyük şeyler yapmadım. Zaten spora gidip düzenli besleniyor ve kendime bakıyorum.

HİÇ BİR ŞEYİ OLMAYAN BİR ADAMA HAYIR DEMEM

Canlandırdığınız Mira zengin bir ailenin kızı. Yan daireye varoştan çıkan bir çocuğun taşınmasıyla o aşka kapılıyor. İlişkilerde hep bizden farklı olanı mı çekici buluruz?
- Bu aşkta insanların tamamen görsel olan şeylere değil de kalpten gelen şeylere inanıp devam etmesi var. Yani karşınızdaki hiçbir şeye sahip olmasa bile iki kalbin birbiriyle buluşabilmesi bana çok daha kıymetli ve etkileyici geliyor.

Aşkta statü ne kadar önemli?
- Benim için önemli değil. Ama keşke hiç kimse için olmasa.

Yani hiçbir şeyi olmayan bir adama âşık olur musunuz?
- Karşıma çıkarsa asla “hayır” demem. Çünkü öyle bir aşkta beklentilerin ve egon sıfırlanır.

Şöhreti yönetirken zorlandım

22 yaşında şöhret, ev, araba ve bolca para… Hepsine kavuştunuz mu?
- Hayır. Hiç öyle hayallerim de olmadı.

Ne gibi hayalleriniz oldu?
- Maddi olarak kendimle ilgili değil ama ailemi rahat ettirmeyi istedim. Onun dışında işimle ilgili güzel yerlerde olmak istiyorum. Zaten başarıya ulaştıktan sonra hepsi geliyor.

16 yaşından itibaren tanınıp gazete manşetlerini süsleme durumuyla nasıl başa çıktınız?
- Çok zordu. Hatta bu sebepten magazinden ve işin bu kısmından uzak durmak istedim. Ne söylesem, ne yapsam bambaşka şekilde yazılıp lanse ediliyordu. Bu meslek hem popüler olmayı gerektiriyor. Hem de popüler olurken düzgün olmanız gerekiyor. Hiçbir şekilde denklemi çözülemiyor. Zorlandım. Ama onuda artık kontrol edip yönetebilmeye çalışıyorum. Popüler olmanın avantaj ve dezavantajlarıyla barıştım. Sadece içimi temiz tutup yoluma devam ediyorum.

Magazin canınızı artık acıtmıyor mu?
- Acıtmaması için uğraşıyorum. Ama bunu engellemek mümkün değil.

Güzelliğe yaslanmıyorum

“Dizilerim oldu. Başrol oynuyorum. Ben artık oldum” havasında mısınız?
- Hayır. Başarı uzun bir yolculuk. “Yaptım, ettim, tamamdır” demek doğru değil. Bunu hiçbir zaman söylemem. Sektörde ayakta kalabilmek sadece bir başarı değil aynı zamanda şanstır diye düşünüyorum. Ayrıca yaptığım işi o kadar seviyor ve eğleniyorum ki hiçbir zaman benim için mesleğimle ilgili “ben artık oldum”lar ya da sonlar olmayacak.

Şans dışında güzelliğin etkisi yok mu?
- Günümüzde bence güzellik bir etken değil.

Bunu ilk kez sizden duydum...
- Türk seyircisi artık çok interaktif, seçici ve tecrübeli... Sadece güzel olup güzel bakmak yetmiyor. Gerçekten yeteneğe, çalışmaya, sabıra ve disipline ihtiyacı var, oyuncunun kendisi geliştirmesi için… Ben de elimden geldiğince kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve sadece güzelliğe yaslanmıyorum.

Çirkin bir kadın olsanız oyunculuk yeteneğinizle bu dizide başrol alır mıydınız?
- Yoo ama başka bir rol için doğru cast olabilirdim belki de...

Peki hayatta güzellik başa bela oldu mu?
- Bu işte istikrarlı olduğumu ya da bu işi gerçekten severek yaptığımı göstermek zor bir süreçti.

HALİL SEZAİ BANA ÂŞIKMIŞ, SAĞ OLSUN

Kimine göre seksi, kimine göre masumsunuz… Peki aslında nasılsınız?
- Bu söylediğiniz çok iyi! Çünkü tek bir renk olmayı ben de istemem. İkisi de diyebilirim.

Halil Sezai bu hafta “Serenay’a âşığım galiba” diye bir açıklama yaptı. Yanıtınız nedir?
- Teşekkür ederim. Mutlu oldum. Çok samimi ve yürekten bir açıklama olduğunu düşünüyorum. .

Şimdi âşık mısınız?
- Hayır...

Nasıl bir adam hayatınıza girer?
- Onu bir kalıba sokmak mümkün değil. Birden çıkıyor ve hayatınıza giriyor.

Çok aşk acısı çektiniz mi?
- Hiç tecrübe etmedim.

Nasıl yani hep toz pembe aşklar mı yaşadınız?
- Çok sevdiğim insanlar ve sancılı dönemlerim tabii oldu ama belki de aşk inandığım bir şey değil.

Neden?
- Bilmem, belki de hiç başıma gelmediğinden.

Sizce hakkınızda bilinen en büyük yanlış ne oldu?
- Oynadığım karakterler sebebiyle soğuk ve burnu havada bir kız imajım oldu. İzleyenler ne görüyorsa ona inanıyor. Ama hiçbir zaman kimseye karşı duvarlarım olmadı. Soğuk ve snob olarak kimseye yaklaşamadım.

Sarıkaya, bu cuma Star TV’de başlayacak Ay Yapım’ın yeni projesi ‘Medcezir’ hakkında iddialı konuşuyor: “Medcezir bir gençlik dizisi değil.Herkesin bir şeyler bulabileceği bir iş olacak. Karakterlerin hepsi gerçek. Dışarıda görebileceğiniz ve inandırıcı tipler. Sanki kaldığı yerden devam eden bir şey izliyor gibi hissedeceksiniz.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün