GeriKelebek Ara Güler’in arşivi vakfa emanet
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ara Güler’in arşivi vakfa emanet

Ara Güler’in arşivi vakfa emanet
refid:21459665-spot ilişkili resim dosyası

Ara Güler’in yıllar boyu kare kare çekerek biriktirdiği fotoğraf arşivi, artık yeni kurulan Ara Güler Fotoğrafçılık Eğitim ve Sanat Vakfı’nın korumasında.

Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in yıllar boyunca oluşturduğu fotoğraf arşivini korumak, yaşatmak ve Türkiye’de fotoğrafçılığın gelişimini sağlamak için projeler üretmeyi amaçlayan Ara Güler Fotoğrafçılık Eğitim ve Sanat Vakfı kuruldu. Vakfın kuruluşu dolayısıyla Fransız Sarayı’nda geçen çarşamba akşamı düzenlenen davet, Nebil Özgentürk tarafından hazırlanan ve Cihan Ünal’ın seslendirdiği ‘An’ların ‘Ara’sı’ adlı belgesel filmin gösterimiyle başladı. Sanat ve medya dünyasından çok sayıda davetlinin katıldığı gecede Ara Güler’i “İşte benim adamım” dediği dostu Yaşar Kemal de yalnız bırakmadı. Tuğba Ünsal’ın sunuculuğunu yaptığı gecede, gazeteci Banu Güven de Ara Güler’le keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Mütevelli heyeti Ara Güler, Antoni Melkonyan, Umut Sülün, Jaklin Köse, Oskar Fuchs, Yücel Doğruer, Yaşar Kartoğlu ve Fatih Aslan’dan oluşan vakıf, Ara Güler’in eserlerinin korunmasının yanı sıra genç fotoğrafçıların yetişmesine de destek olacak.

Arşivimi çöpe atamam

“Herkes soruyordu arşivini nereye bırakacaksın diye. Sahaflarda satılacak değil ya benim arşivim. Herhalde bir vakfa bırakacağım. Ben inanıyorum ki, foto muhabirleri dünyanın görsel tarihini tutan adamlardır. Bu mesleğin adına gazetecilik deniyor, fotoğrafçılık değil. Fotoğrafçılar başka adamlardır. Birer tarihçi gibiyiz biz ise. Onun için tarihin kaybolmaması lazımdır. Ben 65 senelik foto muhabiriyim. Sahaflardaki kitapların satışı benim çok ağrıma gidiyor. İnsanlar onlardan bir şey öğreniyordu. Onları kiloyla satmak vandalizmdir. Ben neredeyse tüm dünyayı gezdim. Birçok insanla röportajlar yaptım. Şimdi bu arşivi yok etmeye kimsenin hakkı yok, benim de hakkım yok. Vakıf kurmak, bilmem ne kurmak ondan lazım gelmiştir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle