GeriKelebek Antibiyotiğe 1.5 milyar TL harcanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Antibiyotiğe 1.5 milyar TL harcanıyor

Antibiyotiğe 1.5 milyar TL harcanıyor
refid:13088677 ilişkili resim dosyası

Türk Eczacıları Birliği, son dört yılda antibiyotiğe toplam 7 milyar 584 milyon 338 bin 598 TL harcandığını bildirdi.


Türk Eczacıları Birliği (TEB), 2005 Ocak-2009 Ekim döneminde Türkiye'de toplam 1 milyar 16 milyon 223 bin 439 kutu antibiyotik kullanıldığını ve bunun için 7 milyar 584 milyon 338 bin 598 TL harcandığını bildirdi.

Özel, Türkiye'de antibiyotik kullanımının Avrupa ülkelerine oranla oldukça fazla olduğunu belirterek, “Ancak bu, antibiyotik reçeteleme alışkanlıklarının ötesinde, az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülke hastalığı olan enfeksiyon hastalıklarına daha sık yakalandığımızı göstermektedir” dedi.

Temiz suya ulaşma, sağlıklı konutlarda yaşama, yeterli ve dengeli beslenme gibi temel sağlık göstergelerinin gelişmişlik düzeyinin altında olmasının hastalığa yakalanmada önemli bir dezavantaj olduğunu vurgulayan Özel, bilinçli ilaç kullanılması ve bu konuda halkın bilinçli davranması gerektiğini söyledi.

Özel, eczacıların özellikle kırsal kesimlerde vatandaşlarla doğrudan ve yüz yüze bir iletişim içerisinde olduğunu ve danışmanlık görevi yaptıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu gibi kendi kendine tedavi alışkanlığı olan durumlarda hastanın, doktordan ya da eczacıdan beklentisi en az bir antibiyotik önerilmesidir.

Hekimlerin antibiyotik yazma kararında, hastaların antibiyotik reçetelendirmesinden beklentisinin ve baskısının önemli bir rol oynadığı ve hekimlerin hastaları ile aralarındaki ilişkiyi bozmamak adına zaman zaman gereksiz yere antibiyotik yazabildiklerini göstermektedir. Aynı durum antibiyotiklerin elden, reçetesiz alınabilmesi nedeniyle eczacılar için de geçerli olabilmektedir.

Dünyada ve ülkemizde de olması gereken temel yaklaşım, antibiyotikleri hekimin reçetelemesi, eczacının vermesidir.”
Özel, “reçeteleyen ve reçeteyi karşılayan aynı kişi olduğunda, alanın etik bozulmalara çok daha açık hale gelebileceğini” ifade ederek, bunun da kullanımını azaltmayacağını, tam tersine artıracağını söyledi. Antibiyotik kullanımının kayıt altına alınması gerektiğini belirten Özel, antibiyotik tedavisinde en önemli sorunun, tedavinin yarım bırakılması olduğunu da vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle