GeriKelebek Annemle babam bu opereti oynarken ben annemin karnındaymışım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Annemle babam bu opereti oynarken ben annemin karnındaymışım

Gülriz Sururi 1930’lu yıllarda annesinin ona hamileyken oynadığı Ayşe Opereti’ni günümüze taşıdı. 8 kişilik kadroyu 18’e çıkardı. Hikayeyi günümüze uyarladı, şarkı sözlerini yeniden yazdı.

Naif bir aşk hikayesinin anlatıldığı müzikalde Ayşe’yi Dolunay Soysert oynayacak. Sevgilisi Ahmet’i ise Hazım Körmükçü sahneye taşıyacak. Aralarına giren kötü kadın Hale ise Ceyda

Düvenci. Yönetmen Başar Sabuncu, ‘Gülriz bu proje ile bana geldiğinde, tavan arasında ninemin çeyizlik bohçasını bulmuş gibi oldum. Biraz küf kokuyordu ama küften de tat alınabilir.’ diyor. Operet 20 Ocak’ta Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde sergilenmeye başlanacak. Cuma, cumartesi, pazar olmak üzere haftada üç gün oynanacak.

Ayşe Opereti’nin sizin hayatınızdaki önemi nedir?

- Ayşe Opereti’nin benimle hakiki bir göbek bağı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü annem ile babam bu oyunu oynarken ben de annemin karnındaymışım.

n Bu oyun vesilesiyle mi tanışmışlar?

- Hayır ama tanışma hikayelerinde bu oyunun bestecisi Muhlis Sabahattin Bey’in rolü büyük. Muhlis Sabahattin Bey’in kızı Melek Hanım annemin çocukluk arkadaşıymış. Annem, babam birbirlerine aşık olduğu zaman aileler birlikteliklerine izin vermemiş. Çünkü ikisi de henüz öğrenciymiş. Babam kaptan olmak üzere, annem de Kadıköy’de Dame de Sion’da okumakta. Ve kaçmışlar. Kaçıp, Muhlis Bey’in evine sığınmışlar. Bir günde birisi pirimadonna olmuş, birisi de tenor olmuş.

n Nasıl olmuş bu?

- Muhlis Bey, Ayşe Opereti ile Samsun’da bir turneye başlamak üzereymiş. Piyano ile çalmış. Bakmış ki ikisinin de sesi var, annemi Ayşe babamı Ahmet yapmış. Samsun’da turne ile çalışmaya başlamışlar. Sonra evlenmişler. Annem bana hamile kalmış. Hamileliğinin son gününe kadar da oynamış.

n Babanız vaktinde Ayşe’yi oynamanız için size çok ısrar etmiş? Onu dinlemediğiniz için pişman mısınız?

- Hayır. O dönem başka bir dönemdi. O gün yanlış olurdu benim için. Bir taraftan ‘Sokak Kızı İrma’yı’ oynarken diğer taraftan Ayşe’yi oynamak bana çok yabancı geliyordu. Babam yirmili yaşlarımdayken bana Ayşe’nin notalarını hediye etmişti. Benden geriye istediğinde bulamadık. Sonra babam radyoya ‘Eski Operetler’ diye bir program yaptı. O sırada Ayşe Opereti bir banda alındı ve Allah’tan arşivlendi. Çünkü notası yok. Muhlis Sabahattin Bey 1945’te vefat edince eşi bütün notaları yaktı. Neyse ki babamın kaydettiği o küçücük banttan oyun doğdu. Bu sekiz kişilik operetten, 18 kişilik bir operet ortaya çıktı. Ben yazdım. Uzun süredir üzerinde çalışıyorum. Ama doğru gün bugünmüş.

n Muhlis Sabahattin Cumhuriyet döneminde Doğu-Batı sentezini yapmayı en iyi başarmış bestecilerden biri değil mi?

-
Evet. Bir dönem ‘Operetin kralı’ diye anılıyor. Bohem tabiatlı biri.

n Kendinizi ona yakın hissediyor musunuz?

- Hissediyorum tabii. Hem de çok yakın hissediyorum. ‘Kıldan İnce Kılıçtan Keskince’ isimli anı kitabımda Muhlis Sabahattin Bey’le ilgili güzel bir anım var. Ben 12 yaşındayken bize geldi. Babam benim için ‘Çok güzel sesi vardır, bütün operetleri de ezber bilir’ dedi. ‘Söyle öyleyse bir şarkı’ dedi. Çok otoriter ve yakışıklı bir adamdı. Ben başladım, bir sinirlendi. ‘Bu çocuğa bana inat olsun diye mi Çuhacıyan’ın bu rüküş müziğini söyletiyorsunuz’ dedi. Çok sinirlenmişti. Ödüm koptu. Ölüyorum zannetti. Şarkıyı da hatırlıyorum: ‘Ah edalı efendim, hoş geldin sefa geldin’ gibi bir şeydi.

n Operetteki şarkıların sözlerini tamamen değiştirdiniz mi?

- Birkaç şarkı olduğu gibi. Ama bazı şarkıların sözleri konu itibariyle değişti. Ana öykü değişmedi tabii. Bu bir aşk hikayesi ama bir operetin gerektirdiği kadar duygulandırabilen bir aşk hikayesi...

n Ayşe şarkısı bir tane mi?

- Pek çok Ayşe şarkısı var. Ayşem diye de şarkı var ama. ‘Ayşem, Ayşem pembe menekşem’ diye bir şarkı.

n Ayşe’deki aşk 1930’lu yıllardan kalma... Günümüz aşklarıyla karşılaştırdığınızda ortaya nasıl bir sonuç çıktı?

-
Günümüz aşkı demeden önce günümüzde aşk var mı yok mu onu tartışmak lazım önce.

NAFTALİN KOKUSUYLA SERGİLEYEMEZDİK

8 kişilik oyuncu kadrosu nasıl 18 kişiye çıktı?

-
Yeniden yazılınca oluyor. Olmalıydı. Naftalin kokusu içinde yeniden sergilemeyi düşünemezdik.

n 18 kişilik oyuncu kadrosu nasıl oluşturuldu?

-
İtiraf edeyim ki zor oluşturuldu. Tiyatro kökenli olmasına dikkat ettik. Son yıllarda yapılan müzikallerin çoğu şarkıcılarla, büyük starlarla yapıldı biliyorsunuz. Biz onlar gibi değil vaktiyle bizlerin yaptığı gibi bir müzikal yapmak istedik. Bunun Türk tiyatro repertuarına kalıcı bir eser olarak, ciddi bir kilometre taşı olarak yerine oturacağını sanıyorum. Lüküs Hayat gibi, Keşanlı Ali Destanı gibi...

n Bu operette kendinize de bir rol vermeyi hiç düşünmediniz mi?

- Valla çok isterdim ama Ayşe 18- 20 yaşında.

n Ayşe değil de, yan bir rol olamaz mıydı?

- Hayır ben bu operetin prodüktörüyüm, sorumlusuyum. Süpervizör de diyebiliriz. Yazdım. Daha fazla ne yapabilirdim. Ayrıca Ayşe’yi yaratmak ve seyretmek aynı zamanda bir rol olmamı engellerdi. Doğru bulmadım.

Büyükşehir Belediyesi sponsor oldu ama bir aydır kendilerine ulaşılamıyor

Sayın Kadir Topbaş bir açılış gecesinde benimle bir proje yapmak istediğini söyledi. Tereddüt ettim, sahneye çıkmak istemediğimi söyledim. Ayşe projesini önerdim. Sayın Kadir Topbaş dosyamı inceledi. Ayni ve nakti sponsorum olmayı kabul ettiler. Ama zannedersem belediye ile iplerimiz koptu. Hayır demediler ama bir aydır kendilerine ulaşamıyorum. Bir iletişimsizlik söz konusu. Kadir Bey’i uzun süredir tanırım. Kendisi bir İstanbullu ve bir tiyatro sevdalısı.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle