GeriKelebek Ankara'da bahar müzikle daha güzel
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara'da bahar müzikle daha güzel

Sevda–Cenap And Müzik Vakfı tarafından bu yıl 22'nci kez düzenlenen Uluslararası Ankara Müzik Festivali 4 ile 30 Nisan tarihleri arasında yapılıyor. “Ankara Baharı Müzikle Daha Güzel” sloganıyla düzenlenen festivale müzik dünyasının yerli ve yabancı ustaları konuk olacak. Moskova Senfoni Orkestrası “Rus Filarmoni”nin konseri ile başlayacak olan festival, Borusan Filarmoni Orkestrası konseri ile müzikseverlere veda edecek.

FESTİVAL GELENEKLERİ

Festival bu yıl da genç yetenekleri sanatseverlerle buluşturuyor.  Tuncay Yılmaz (keman), Yeşim Gökalp (piyano), Hande Dalkılıç (piyano), Fazıl Say (piyano,besteci), Gürer Aykal (şef), Türkiye’nin ilk engelli ve engelsizlerinden oluşan “Devinimler-Yaşama Sevinci Dans Topluluğu”, 23 Nisan etkinliği “Çocukça Şarkılar” konseriyle Yıldız İbrahimova ve kızı Suna Dinçer ile konuk koro Akyurt Çocuk Korosu ile festivalde.

YERLİ BESTELER MÜZİKSEVERLERLE BULUŞUYOR

Festivalin artık gelenekselleşen “Türk Bestecileri Özel Konseri”ne bu yıl şef Rengim Gökmen yönetimindeki Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası konuk oluyor. Orkestra, Selman Ada’nın “1. Senfoni” ve Nejat Başeğmezler’in “Ankara İçin Üç Parça” adlı eserlerini ilk kez seslendirecek.

Festival kapsamında, Ulvi Cemal Erkin, Yiğit Aydın, Ahmed Adnan Saygun , Fazıl Say, Cemal Reşid Rey’in eserleri de seslendirilecek.

SEÇİM YAPMAK KOLAY DEĞİL

Barok müzik tutkunu Başkentliler için festival zengin bir program sunuyor bu yıl. Ünlü İngiliz soprano Emma Kirkby & London Baroque, I Madrigalisti di Venezia ve Ars Antiqva de Paris; bu bölümde yer alan sanatçı ve topluluklar.

Almanya’nın saygın topluluklarından Detmold Oda Orkestrası ile Doğu Avrupa’nın en profesyonel orkestralarından biri Slovak Sinfonietta ise festivalin konuklarından.

BREZİLYA'DAN GELEN BÜYÜLÜ SES

Brezilya’nın dünyaca ünlü “buğulu sesi” Latin caz solist ve piyanisti Tania Maria ile “Viva Brazil Quartet”, pop-opera türünün Altın Plak ödüllü sanatçısı Petra Berger festivalin diğer önemli konukları arasında.

Parçaları Türkçe olarak da bilinen ve çok sevilen, ülkemizde de önemli bir hayran kitlesi olan Enrico Macias  yeniden festivalde.

Paco de Lucia’nın tahtına aday gösterilen İspanyol gitarist Vicente Amigo, her biri aynı zamanda besteci ve solist de olan 6 kontrbasçının sıradışı icrası ile “L’Orchestre de Contrebasses” ve yenilikçi, hatta aykırı dansçıların akla gelebilecek her türlü vurmalı çalgılarla buluşması Tararam festivalin ilginç etkinlikleri arasında yer alacak.

KONSERLERİN PERDE ARKASI

Konserlerin perde arkasını ve provalarını merak edenler için Olcay Poyraz tarafından sahneye konan “Sizlerle Mozart ‘Quartet”, klasik bale tutkunları için ise; St.Petersburg Mussorgsky Devlet Akademik Opera ve Balesi’nden “Kuğu Gölü” kaçırılmaması gereken etkinliklerden. Modern dansta ise alanın ünlü iki koreograf ve dansçısı Susanne Linke ve Urs Dietrich, Tanz Dis-Tanz projesiyle Ankara’da olacak.

FESTİVAL İLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİ
www.ankarafestival.com


Yorumları Göster
Yorumları Gizle