GeriKelebek Ankara caz müziğiyle 'sallanacak'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankara caz müziğiyle 'sallanacak'

Bu yıl ikinci kez düzenlenen Uluslararası Ankara Caz Festivali, 6 ile 16 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival bir çok ülke ve farklı kültürden caza gönül vermiş müzisyeni, caz müziğinin geçirdiği gelişim ve değişimlerle ortaya çıkmış pek çok farklı tarzı Başkentli müzikseverlere sunacak.

Festival konserleri, atölye çalışmaları, söyleşiler ve seminerler ağırlıklı olarak ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi, Bilkent Üniversitesi, ve Hacettepe Üniversitesi gerçekleştirilecek.

AÇILIŞ "MAFFY" FALAY'DAN

Ankara Caz Festivali; 6 Kasım’da ODTÜ Kongre Kültür Merkezi'nde Saat 20:00’de Hava Kuvvetleri Komutanlığı Caz Orkestrası, Şef Bnb. Murat Hasçuhadar ve konuk şef Bilbay Özal yönetiminde, vokalde Sibel Köse, trompet ve flugelhorn’da Erden Bilgen, piyanoda Tuna Ötenel ve saksofonda Maffy Falay’ın da katılımıyla bir caz şöleni ile başlayacak.

Ankara Caz Festivali bu yıl da Ankaralılar için pek çok ünlü konuğu ve sürprizi içinde barındırıyor. "Kontrbas’ın şairi” Charlie Haden, Nocturne adlı projesiyle festivalde. Sanatçıya bu projede, Gonzalo Rubalcaba, Ignacio Berroa ve Frederico Britos Ruiz ve Quartet West’ten Ernie Watts eşlik ediyor.

Bu yıl festival konuklarından biri de besteci ve kontrbas sanatçısı Jay Leonhart. Sanatçı, piyanoda Ted Rosenthal ve gitarist Joe Cohn ile birlikte çalacak.

İtalyan sanatçı Gianni Lenoci Trio standart caz formatında seslendireceği lirik parçalarla Ankaralı cazseverlerle tanışacak. Piyanist, besteci ve öğretmen olan Gianni Lenocci’ye double basda Francesco Anguili ve davulda Rocco Zizzi eşlik edecek.

Vokalistliğinin yanı sıra başarılı bir besteci ve söz yazarı olan Izaline Calister, festivale Hollanda’dan katılıyor. Calister,  karizmatik, içten ve etkileyici kişiliği ile yerlisi olduğu Curaçao adalarının geleneksel müziğini cazla harmanlayarak kendine özgü bir tarz oluşturuyor.

Ankara Caz Festivali’nin bir diğer konuğu olan Baptiste Trotignon, Fransa’da  yeni kuşağın en etkileyici piyanisti olarak tanınıyor. Şefliğini üstlendiği üçlüde double bass’da Clovis Nicolas ve davul’da Tony Rabesson ile birlikte çalışmalarını sürdürüyor..

Christof Lauer ve Jens Thomas, festivale Almanya’dan katılıyor.

VE YERLİ KONUKLAR  

Piyanist Kerem Görsev, Cengiz Baysal ve Volkan Hürsever'den oluşan üçlüsü ile birlikteki festivale katılıyor.

Fathy Salama & Kamil Erdem Group feat.Karima Nayt  konseri festivalin etkinliklerinden. Adını ülkemizden önce uluslararası caz dünyasında da her geçen gün daha güçlü duyuran Kamil Erdem bu yıl ki festivalde Fathy Salama’yla birlikte, Karima Nayt’ı  Ankara’lılarla tanıştıracak. Ayman Hussein Sedki ve  Ramadan Mohamed Monsour’un perküsyon eşliği ile grup, doğu melodilerinin sıcak tınılarını batı armonileriyle kucaklayıp  bizlere sıcacık bir konser sunacak.

Esin kaynağını geleneksel Anadolu müziğinden alan Dem, festivalde iki ayrı formatla yer alacak. Dr. Cenk Güray Perdesiz bağlama ve divan sazı, Sarp Maden elektrik gitar, Dr. Murat Salim Tokaç ney, tanbur, Okan Murat Öztürk bağlama, dört telli bağlama ve lavta çalıyor. Grubun ikinci performansına vokalde Saadet Türköz ve vurmalı çalgılarda Lari Dilmen konuk oluyor. Kazak asıllı, Doğu Türkistanlı Saadet Türköz, repertuarını hatıralarından alıyor ve Kazak-Türk halk şarkılarını kendi algılamalarına göre icra ediyor. Lari Dilmen ve Saadet Türköz atölye çalışmaları da gerçekleştirecekler.

Festivalin cazla Türk ezgilerini buluşturan bir diğer  grubu da Kaçkar  Illusion, Anadolu’nun etnik ögelerini bir süzgeçten geçirip kendine özgü temalar oluşturarak özgün bestelerini içeren  projeleri ile katılıyor.

Müziğini cazla Türk ezgilerinin mutlu birlikteliği olarak adlandırabileceğimiz, birçok kulak için yeni bir isim olsa da cazseverlerin yakından tanıdığı müzisyenlerden oluşan Habbecik, festivalin kapanış konuğu.


BİLETLER
Dost Kitabevi (Kızılay, Bilkent, Kavaklıdere)
ODTÜ KKM
Ayrıntılı bilgi için; 
www.acd.org.tr 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle