GeriKelebek Andlar’dan gelen angora
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Andlar’dan gelen angora

Andlar’dan gelen angora
refid:24811392 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en kaliteli yün ipliği Vicunia’dan elde ediliyor.

Bu ipliği kullanan Loro Piana’nın sahibi iki kardeşten Pier Luigi Loro Piana Vikunya’yı anlatıyor.

Aslında yıllardır Türk pazarını araştırıyorduk. İstanbul İstinye Park’ta ilk mağazamızı açtık. Türkiye son yıllarda inanılmaz bir performans sergiliyor. Kaliteli ürünlerimiz ucuz değil. Buna karşın satışlardan çok memnunuz.
Peru’daki açık kahverengiden sonra Arjantin’de beyaz tüylü vicuna sürülerini keşfettik. Henüz sayıları çok az, 6 bin kadarlar. Devegiller familyasından lama ile antilop arasında bir görünümü var. Başta Peru olmak üzere Bolivya, Arjantin, Şili ve Kolombiya’da yaşıyor ve otla besleniyorlar. Ömürleri ortalama 12 yıl.
Vicuna, İnka uygarlığıyla özdeşleşen bir hayvan. Bu hayvanların tüylerinden elde edilen iplikten sadece kraliyet aileleri faydalanıyormuş. 1960’ta Peru, vicunaları koruma altına alıyor ve babam Franco Loro Piana tüylerini satın almaya karşılık ilk yatırımını yapıyor.
Vicunaların tüyleri her iki yılda bir kırkılıyor. Her iki yılda bir sadece 250 gram tüy kırkılabiliyor. İlk kaba işlemeyi yerliler yerinde yapıyorlar ve tüyler firesiyle 120 grama düşüyor. Örneğin bir süveter için en az altı vicunanın tüyü gerekli.
Loro Piana, altı nesildir bu sektörde. Çok kaliteli kumaş üretiyoruz. Türkler artık ürünlerimizi giyinmek için ne Milano’ya ne de başka bir Avrupa kentine gidiyorlar. İstanbul’daki mağazamıza ürün yetiştirmekte güçlük çekiyoruz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle