GeriKelebek Amerikalıların son çılgınlığı: Çimen suyu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amerikalıların son çılgınlığı: Çimen suyu

Amerikalıların son çılgınlığı: Çimen suyu
refid:3735704 ilişkili resim dosyası

Amerikalılar artık nar, havuç ya da portakal suyuna değil, "çimen suyu"na rağbet etmeye başladı. Tüm ülkede moda haline gelen çimen suyu, büfelerde taze taze sıkılıyor ve 57 gramlık küçük kaplarda servis ediliyor. 2 kilo 250 gramlık sebzeden alınabilecek vitamin ve minerallere denk gelen bu içeceğin bardağı 2.5 dolardan satılıyor.

Özel yetiştirilmiş çimlerden elde edilen ve içinde yüzden fazla vitaminle enzim barındırdığı öne sürülen "çimen suyu"nun kanı yenileme özelliği olduğuna dikkat çekiliyor. Tadı pek hoş olmadığı için genelde tek yudumda içilen ve ağız tadını düzeltmek için peşinden bir dilim portakal yenen bu ilginç içecek hakkında 10’dan fazla kitap yazıldı.

Özel tohumları olan ve özel yerde 1 hafta içinde büyüyen çimenin besleyici unsurlarından tam olarak faydalanabilmek için mutlaka suyunun içilmesi gerekiyor; çünkü örneğin salataya karıştırarak yendiğinde herhangi bir faydası görülmüyor. Uzmanlar, günde 57 gram çimen suyunun insan vücudu için yeterli olacağını, alıştıktan sonra ise bunun en fazla 114 grama kadar çıkarılabileceğini belirtiyorlar.

K, E, C, A, B, B12, B9, B8, B6, B3, B2 ve B1 gibi vitaminler içerdiği belirtilen çimen suyunun içindeki mineraller de bir o kadar fazla: Bakır, demir, magnezyum, potasyum, manganez, iyot, kalsiyum, fosfor, selenyum, sülfür, çinko, sodyum, bor, krom, kobalt ve molibden... Çimen suyu, yüzde 70 oranında klorofilden oluşuyor. Klorofil ise ışığın "ilk ürünü" olduğu için diğer bütün elementlerden daha fazla ışık enerjisi içeriyor. Tanınmış beslenme uzmanı Bernard Jensen, çimen suyunun sindirilmesinin sadece birkaç dakika aldığını ve bu süreçte çok az vücut enerjisi tüketildiğini belirtiyor.

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Kanı temizleyip kan dolaşımını düzenler

Hemoglobin üretimini artırır

Diş çürümelerini önler. Ağızda 5 dakika tutulursa diş ağrılarını keser, dişetlerini temizler

Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar

Toksik ve kanserojen maddeleri nötralize eder

Karaciğeri temizler.

Kan şekerini düzenler

Saçların aklaşmasını engeller

Sindirim sistemini düzenler

Vücuttaki ilaç artıklarını temizler

Vücuttan ağır metalleri temizler

Cildi yeniler

Seks hormonlarını düzenler

Tansiyonu düşürür

Yorumları Göster
Yorumları Gizle