GeriKelebek Altın yumurtlayan tavuğu özel sektöre kiralayacağız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altın yumurtlayan tavuğu özel sektöre kiralayacağız

Altın yumurtlayan tavuğu özel sektöre kiralayacağız
refid:3438913 ilişkili resim dosyası

300 trilyon lira harcanarak 21 Ağustos’ta açılan İstanbul Park Pisti Kasım ayından itibaren toplanmaya başlayacak resmi tekliflere göre ya kiraya verilecek ya da satılacak. İstanbul Park Pisti’nin Türkiye’nin tanıtımı için altın yumurtlayan bir tavuk olduğunu belirten Yalçıntaş, ‘Ancak pist tam bir özel sektör mantığı ile işletilmesi gereken bir yer. İstanbul Park’ı bizden daha iyi işletebilecek ve yurtdışından daha fazla katma değer sağlayabilecek kurumlar var’ dedi.

Türkiye’yi motorsporları ile resmi olarak tanıştıran ve 21 Ağustos’tan bugüne kadar 300 bin kişinin para vererek yarış izlediği İstanbul Park Pisti’nin işletmesi ya kiraya verilecek ya da gelen tekliflere göre satılacak. Temelleri 10 Eylül 2003’te atılan ve 21 Ağustos 2005’teki Formula 1 yarışına müthiş bir başarı gösterilerek hazırlanan İstanbul Park Pisti’nin yatırımcısı olan İstanbul Ticaret Odası’nın Başkanı Murat Yalçıntaş Kasım ayından itibaren pistin işletmesi ile ilgili resmi teklifleri toplamaya başlayacaklarını belirtti.

ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK

MotoGP yarışları sırasında görüştüğümüz Yalçıntaş, bu yılın bekledikleri gibi geçip, geçmediği sorusuna: ‘İstanbul Ticaret Odası camiası olarak bizler çok mutluyuz ve açıkçası çok da gururluyuz. Formula 1 ile başlayan süreçte özellikle yabancılarla ilişkilerimiz çok ilerledi. Biz buraya gelen yabancıların Türkiye’nin potansiyelinin farkında olmadıklarını, Türkiye’yi tanımadıklarını gördük. Aslında bize öyle geliyor ki herkes bizi tanıyor ve biliyor. Ancak en yakınımızdaki komşularımızdan bile bilmeyenler var. Sonuçta bu tip tesislerin Türkiye için gerçekten altın yumurtlayan bir tavuk olduğunu gördük. Ayrıca bu bizim ilk dönemimiz, ilk sezonumuzdu. Ben inanıyorum ki bundan sonraki dönemlerde, bu tesisten bu sezonun çok daha üstünde bir verimlilikle yararlanabileceğiz’ cevabını verdi.

İstanbul Park Pisti’nin sahibi ve işletmecisi konusunu da açıklayan Murat Yalçıntaş, bu konu hakkında ise şunları söyledi: ‘Pistin sahibi olan ve bu piste yatırım yapmış olan şirket FİYAŞ’tır (Formula İstanbul Yatırım AŞ). Bu şirkette İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İstanbul Valiliği yer alıyor. Bir de şu anda bu tesisi işleten şirket olan Motorsporları Organizasyon A.Ş. (MSO) bu şemada yer alıyor. Bu şirketin yüzde 70 hissesi FİYAŞ’a, yüzde 30 hissesi ise Formula 1 Derneğine ait. Günümüzde İstanbul Park Pisti’ni MSO işletiyor.

ÖZEL SEKTÖR İŞLETSİN

Yalçıntaş, İstanbul Park Pisti’nin işletmesi hakkında MSO’nun büyük ortağı olarak diğer ortak olan Formula 1 Derneği yetkilileri ve diğer ortaklarla bu konuyu konuştuklarını söyledi. Yapılan bu görüşmelerin sonucunda ortak bir noktada birleştiklerini belirten Yalçıntaş, ortak kararda bu tesisin özel sektör tarafından işletmesinin arzu edildiğinin kararına varıldığını kaydetti.

Yalçıntaş, bu konu hakkındaki sözlerine, şu şekilde devam etti: ‘Bu oluşum içinde yer alan ve söz sahibi olanların hepsi herhangi bir kár amacı gütmeyen oluşumlar. Bunlar tamamı ile hizmet üzerine odaklanmış kurumlar. Ancak taktir edersiniz ki burası tam bir özel sektör mantığı ile işletilmesi gereken bir yer. İstanbul Park’ı bizden daha iyi işletebilecek ve daha fazla katma değer sağlayabilecek kurumlar mutlaka vardır. Benim burada katma değerden kastım, özellikle yurtdışından gelecek olan katma değer.’

3 yerli 3 yabancı şirket başvurdu

İstanbul Park Pisti’nin işletmesi ile ilgili olarak resmi teklifler olmadan kendisine teklifler gelmeye başladığını da açıklayan Murat Yalçıntaş, bu konu hakkında 3 yerli 3 yabancı şirketin kendisi ile bugüne kadar temasa geçtiğini belirtti. Yalçıntaş, bu şirketlerin kendisi ile temasa geçtiğini, ama kendisiyle değil de arkadaşlarıyla görüşmüş olan şirketlerin de var olduğunu dile getirdi. Yalçıntaş, bu şirketleri sayının içine dahil etmediğini yalnızca kendi görüştüğü şirketleri açıkladığını da sözlerine ekledi.

Satmayı da düşünebiliriz

Murat Yalçıntaş, önümüzdeki haftalarda yani Kasım ayının başından itibaren şirketleri resmi bir çağrı yapacaklarını ve bundan sonra kendilerine resmi tekliflerin yapılmaya başlayacağına dikkat çekti. Kendisinin aklından bu tesisi kiraya vermek geçtiğini belirten Yalçıntaş, satın almak isteyenler olursa onlarla da kesinlikle görüşeceklerini söyledi. Yalçıntaş, şimdiye kadar kendilerine gelen tekliflerin ise satın almaktan çok işletmeyi almak yönünde olduğunu da dile getirdi. İstanbul Park Pisti’nin işletmesini belli şartlar dahilinde ve belli bir bedel karşılığında kiraya vermek istediklerini, kira bedelinin ne olacağı konusunda ise çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

Biz görevimizi tamamladık

İstanbul Park Pisti’nden hiçbir zaman para kazanmayı ve kár etmeyi arzulamadıklarını da belirten Murat Yalçıntaş, amaçlarının Türkiye’nin tanıtımını yapmakla birlikte Türkiye’ye bir tesis kazandırmak olduğunu belirtti. Bu amaçlarına ulaştıklarını ve bu görevlerini tamamladıklarını belirten Yalçıntaş, ‘Bundan sonra bu bayrağı daha ileriye götürecek olan kim varsa bu bayrağı devretmeye hazırız’ dedi. Önümüzdeki aydan itibaren (Kasım) teklif toplamaya başlayacaklarına işaret eden Yalçıntaş, 2-3 ay sonra bu işlemlerinin tamamlanacağını söyledi. Yalçıntaş, bu dönemden sonra sezonun geleceğini ve sezon gelmeden bunu bitirmenin gerektiğini de kaydetti.

Bedel değil iyi işletmek önemli

İstanbul Park Pisti’nin işletmesinin devredilmesi konusunda fiyatın elbette önemli kriterlerden biri olduğunu belirten Murat Yalçıntaş, ancak kendileri için asıl önemli olanın bu tesisin katma değerini yükseltecek bir şirket olması gerektiğini belirtti. Yalçıntaş, yüksel bedel ödeyip de İstanbul Park’ı işletemeyecek bir şirketi kendisinin istemediğini dile getirdi. ‘Gelecek olan işletmeci makul bir rakam versin, ama yurtdışı açısından bu tesisi çok başarılı bir şekilde işletsin’ diyen Yalçıntaş, ‘Bu şirket Türkiye’nin tanıtımını bu tesis üzerinden başarılı bir şekilde yapsın. Sonuçta benim için ana kriter ödenecek bedel değil, tesisin katma değerini yükseltebilmek’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle