GeriKelebek Altın Kızlar 11 yıldır sahnede
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altın Kızlar 11 yıldır sahnede

Klasik Türk Müziği’ne gönül veren 4 idealist kız, Altın Kızlar adıyla çıktıkları müzik yolculuğunda 11’inci zafer yılını doldurdu

İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi oldukları 1993 yılında, ilk kez bir araya gelen Altın Kızlar Klasik Türk Müziği Grubu, aradan geçen zaman içinde birçok ülkede konserler verdi ve devlet büyükleri huzurunda müziğimizin hüzünlü tınısını dünyaya tanıttı.

Londra’da Oxford ve Cambridge Üniversitelerinde düzenlenen ‘Türk Bestecileri’ adlı organizasyonda çalmak amacıyla ilk kez bir araya gelen Berna Sarı, Esra Ozanoğlu, Burçin Bahar Canturk ve Umut Onür, gördükleri yoğun ilgi üzerine kendilerine saç renklerinden yola çıkıp ‘Altın Kızlar’ adını vererek yola devam etme kararı aldılar. Grubun klasik kemençecisi Berna Sarı, ‘Amacımız milli kültürümüzün en önemli parçalarından biri olan Türk Müziği’ni en doğru şekilde icra ve temsil ederek bu sanatın gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlayabilmektir’ dedi. Defalarca devlet protokolünde müzik yapma görevi alan, bugüne kadar İngiltere, Almanya, İsrail, Monaco, İtalya, Kazakistan’da konserler veren grubun kurucu üyelerinden olan Umut Onür, anne olduğu için çalışmalarına ara verirken, yerine keman sanatçısı Oya Şener katılmış. Kanun, ud, keman ve klasik kemençe enstrümanlarından oluşan grupta tüm üyeler hem çalıyor, hem söylüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle