GeriKelebek Albüm çıkardı müzik şirketi kurdu moda çekiminde mankenlik yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Albüm çıkardı müzik şirketi kurdu moda çekiminde mankenlik yaptı

Ünlü cazcı İlhan Erşahin, çalışmalarını New York’ta sürdürüyor. Orada Nublu adında bir barı var. Wax Poetic, Love Trio, Harikalar Diyarı, Nublu Orchestra Erşahin’in bugüne kadar yaptığı farklı projelerden birkaçı. Son manevrası ise Erik Truffaz ile nisan başında yayınlayacağı albümü Our Theory.

Bu albüm Erşahin’in yeni kurduğu plak şirketi Nublu Records’tan çıkacak. Şirketin bir şubesi de Türkiye’de olacak. Geçen hafta İlhan Erşahin, Nublu’nun Türkiye ayağını tamamlamak üzere İstanbul’daydı. Yeni albümünü konuşmak üzere bir araya geldik. Sohbet sırasında öğrendik ki Türkiye’de olmasının bir başka nedeni de bir moda çekimiymiş. İlhan Erşahin’in Çağla Kubat’la birlikte, Desa’nın ilkbahar yaz koleksiyonunu tanıtacağını duyunca biz de moda çekimine gittik. Müzikle başlayan röportajımız modaya kadar uzandı.

Sizi en son ekim ayında Babylon’da dinlemiştik. O günden bugüne neler oldu?

- Bir sürü şey! New York’taki kulübüm Nublu hareketli günler yaşıyor. Geçen yaz Brezilya’da bir kulüp açtım ve oradaki müzisyenlerle birlikte müzik yaptım.

Nasıl bir tecrübeydi o?

-Hoş bir villa kiralayıp kulübe dönüştürdüm. New York’tan müzikle uğraşan arkadaşlarımı çağırdım. Brezilya’nın da önemli müzisyenlerini davet ettim ve altı hafta beraber müzik yaptık.

Orada bir plak şirketiyle de muhabbeti koyulaştırmışsınız duyduğumuza göre..
-Tramea adlı bir şirket bu. Genç, farklı düşünen adamlar. Bir buçuk yıl önce iki albümümü (Wax Poetic ve Love Trio) yayınladılar. Brezilya’da yazın kulüp açmamın nedeni biraz onlardı. Yeni Love Trio, Wax Poetic albümleri de orada yayınlanacak. Bu kadar çok üretmeyi ise hep Amerika’daki mekanıma borçluyum.

Nasıl bir yer bu Nublu? Yeri gelmişken biraz bahseder misiniz?

-
Nublu, anlamadığım bir biçimde çok iyi gidiyor! Tesadüfen buldum o mekanı. Kötü bir mahallede harabe gibi bir yerdi. Ama acayip hoşuma gitti ve bir şekilde satın aldım. Önce kafe olarak başladı. Arkasında bir bahçesi vardır. Bu hálá beni çok etkiliyor. Bir kaç tane grubum orada doğdu. Şu anda 8-9 grubumuz var Nublu’da. İyi bir enerji yarattık. Geçenlerde New York Times’ta yarım sayfa bir yazı vardı mekanla ilgili.

Sizce orayı bu kadar ‘in’ kılan şey ne oldu? Bir fikriniz var mı?

-Tam olarak kestiremiyorum ama sanırım müzik bunu başardı. Çünkü Nublu’yu açtığımdan beri reklam, PR için bir kuruş vermedim. Kendi kendine büyüdü.

Şimdi Nublu adı ile bir plak şirketi de açıyorsunuz. Türkiye’ye gelişinizin bir nedeni de bu değil mi?

- Merkezi Amerika’da olacak. İstanbul’da da bir ayağı olsun istiyorum şirketin. Önce benim albümlerim yayınlanacak. Nisan ayının ilk haftasında yeni albümüm Our Theory Nublu’dan çıkacak. Zamanla başka grupların da albümlerini yayınlamak istiyorum. O konuda tek sorunumuz para şimdilik.

Nasıl bir müzik şirketi olacak Nublu?

-Küçük bağımsız bir şirketiz. Büyük paralarla alakamız yok. Daha çok underground bir oluşum bu. Hem CD çıkartacağız, hem de plak yayınlayacağız. Plak toplamaya özel bir ilgim var. Buraya gelirken de birkaç tane aldım.

Evet, görüyorum. Muazzez Abacı ve Neşe Karaböcek almışsınız. Sever misiniz onların müziğini?

-Onları bulduk, evet. Muazzez Abacı’yı daha iyi tanıyorum. Amacım yeni şeyler keşfetmek. O yüzden ne bulursam topluyorum. Yaklaşık 5 bin plağım var evimde.

Gelelim Nublu Records Türkiye’nin yayınlayacağı albümünüze..

-Adı Our Theory. İki buçuk sene evvel Pozitif Organizasyon bana ‘Erik Truffaz Türkiye’de çalmak istiyor, onunla bir şeyler yapar mısın’ demişti. Tanıştık, baktık keyifli olacak, mini bir turne hazırladım. Birkaç yeni şarkı yazdım bu konsept için. Sonra hadi kaydedelim dedim. Our Theory o kayıttır. Tabii gelişti, yeni parçalar eklendi. Tür olarak nu-caz, down temple diyebiliriz. Klasik caz değil. Herkesin farklı tatlar alabileceği bir albüm oldu.

O farklı tatların oluşmasında nelerin katkısı var?

- New York öyle bir yer. Orada farklı kültürlerden gelen bir sürü müzisyenle çalışıyorum. Bu albüm için de gitarda Danimarka’dan Thor Madsen, basta Yeni Zelanda’dan Matt Penmann, davulda Almanya’dan Jochen Rueckert ve vokallerde Amerika’dan Maria Turner bir araya geldi.

Siz birkaç projeyi birden yürütüyorsunuz, her birine yeni bir ad vermeyi tercih ediyorsunuz. Neden böyle ayırımlara gerek duyuyorsunuz?

-Farklı bir sürü lezzeti seviyorum müzikte. O yüzden zamanla farklı stillerde ve adlarda gruplarım oldu. Wax Poetic, biraz daha elektronik, rock tadında, Pink Floyd havası var. Love Trio’nun ise doğum yeri Nublu olduğu için daha house bir tarzı var. İçinde daha az caz barındırıyor. Harikalar Diyarı ise Türk renklerinin olduğu bir proje. Klarnet, kanun, darbuka gibi enstrümanlar giriyor işe.

Türkiye’de caz piyasasını nasıl buluyorsunuz?

-Yeni atılan çok keyifli adımlar var. Bir sürü grup kuruluyor. Farklı şeyler deneniyor. Bütün bu adımlar büyüyecek ve bir yerde dünyaya ulaşacak bence.

Daha önce moda çekimi yapmamıştım bu işten de keyif almaya çalıştım

İlhan Erşahin’le müzik röportajımızı tamamladıktan sonra bir gün sonraki Desa moda çekimleri için sözleşiyoruz. Ertesi gün İstanbul Beyoğlu Mısır Apartmanı’nın çatı katındaki 360 Derece’deyiz. Fotoğrafları Hasan Hüseyin çekiyor. Desa Deri tasarım ekibinin başındaki Nihal Çelet niye tanıtım için İlhan Erşahin-Çağla Kubat ikilisini seçtiklerini anlatıyor: ‘İşine tutkuyla sarılan başarılı isimler aradık. İlhan Erşahin, dünya çapında bir müzisyen ve genç yaşında başarılara imza atmış biri. Çağla Kubat da bir yandan tutkuyla sörf yapıyor bir yandan da televizyonda kaliteli bir program sunuyor. Her ikisi de ünlü olmak için değil hayallerini gerçekleştirmek için çalışıyor. İkisi hem birbirine hem de Desa’ya çok yakıştı.’ Daha sonra İlhan Erşahin ve Çağla Kubat’la bu defa moda konuşuyoruz.

Nasıl oldu da yolunuz Desa ile çakıştı?

İlhan Erşahin: Benim bir deri cekete ihtiyacım vardı. Desa da bana bir deri ceket vereceğini söyleyince kabul ettim... Tabii deri ceket işin şakası. İlk başta yeni koleksiyonla ilgili pek fikrim yoktu. Görünce beğendim ama.

Çağla Kubat: Desa, gündelik yaşamda zaten tercih ettiğim bir marka. Kalitesi benim giyim zevkime de oldukça hitap ediyor.

Nasıl buldunuz peki karşılıklı olarak birbirinizi?

İ. E.:
Çağla gerçekten çok tatlı. Beni Cine 5’teki programına da davet etti, orada da çok eğlendik. Espri yapmak bozuk Türkçemle bazen zor olmasına rağmen, onları birkaç defa güldürdüm bile.

Ç.K.: Sanki daha önce tanışmışız gibi bir enerji oluştu aramızda.

Çekimleriniz nasıl geçti?

İ. E.:
Fotoğraf çekimi çok eğlenceliydi. Doğrusu şimdiye kadar fazla moda çekimi yapmamıştım. Ekipte birçok profesyonel vardı. Ben de onların arasında profesyonel olmaya ve keyif almaya çalıştım.

Ç.K.: Çekimler bir ustalar geçidiydi sanki.

Tanıttığınız ürünleri nasıl buldunuz?

İ. E.:
Desa’nın çantalarını sevdim. Deri ceketleri de çok kaliteli. Bu koleksiyon şehir hayatının tarzını yansıtıyor. Londra, Paris, New York ve İstanbul gibi şehirlere çok yakışır.

Ç.K.: Yumuşaklığı, kesimleri ve renkleriyle çok etkileyici.

Nerelerden alışveriş yapıyorsunuz? Ne tarz giyiniyorsunuz?

İ. E.:
Rahat giyinmeyi tercih ediyorum. Daha spor bir tarzım var. Brezilya Sao Paulo’dan alışveriş yapmayı seviyorum. Aslında alışveriş de bir eğlence gibi benim için. Ama özellikle alışveriş yapmak için dışarı çıkmıyorum. Bir dükkanın önünden gerçerken ya da zevkine güvendiğim kadınlarla dolaşırken, ilgimi çeken bir şey olursa alıyorum. Böylesi daha zevkli, daha kolay.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle