GeriKelebek Alaaddin ve Pinokyo sömestr’de Türkiye’de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alaaddin ve Pinokyo sömestr’de Türkiye’de

Alaaddin ve Pinokyo sömestr’de Türkiye’de
refid:16768404 ilişkili resim dosyası

Ünlü masal kahramanları Alaaddin ve Pinokyo Türkiye’ye geliyor. Binbir Gece Masalları’nın Alaaddin’i ‘Alaaddin On Ice’ gösterisiyle 27 Ocak-13 Şubat’ta Parkorman’da buz pistinde. Yarıyıl tatilinde ziyaretimize gelecek bir diğer karakter Pinokyo da İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’yı dolaşacak

Üç yıllık dünya turnesinde 120 bin kilometre yol kat edecek buz gösterisi Alaaddin on Ice; zengin prenses Yasemin ile meyve satıcısı Alaaddin’in imkansız aşkını anlatıyor. Gösteri için Parkorman’a 800 metrekarelik dev bir çadır kuruluyor. Dev çadır için 150 kişilik bir ekip gece gündüz çalışıyor. İstanbul’a 11 tırlık ekipman getirildi. Alaaddin On Ice’ta 20 ülkeden 242 kişi görev yapacak.
Alaaddin on Ice İstanbul’da BKM prodüksiyonuyla sergilenecek. Dolayısıyla kahramanlara da ‘Çok Güzel Hareketler Bunlar’ın(ÇBGH) oyuncuları sesleriyle hayat verdi.
Prenses Yasemin’i seslendiren Büşra Pekin de diğer oyuncular gibi ilk kez dublaj yaptı ve çok heyecanlandı: “Yasemin ideallerimizdeki prenses. İyinin yanında, tehlikenin farkında, akıllı, mütevazi ve duygusal. Sade hayatı Alaaddin ile hareketleniyor. Onun yerinde olsaydım düşünmeden aşkımın peşinden giderdim, zaten Alaaddin’in geleceği parlak” diyor.

YETENEK SİZSİNİZ’İN SULTANI KASIM

Yasemin’in babası Sultan Kasım’ı seslendiren İbrahim Büyükak da ÇGHB’nin tanınmış yüzlerinden: “Sultan, önce vezirin gazına gelen, sonra doğru yolu bulan, tatlı biri. Bu seslendirmede anladım ki, sultan olunmaz sultan doğulur! Ama kızım olsa fakir biriyle evlenmesine engel olmazdım. Madem sultanım, damada da bakarım, kalan paramı da faize yatırıp sonsuza dek mutlu yaşarım!”
Aynı ekipten Metin Yıldız da masalın en kötü karakteri Vezir Yusuf’u konuşturuyor: “Çocukken Alaaddin’in Vezir Yusuf’u yenmesi ve Yasemin’le evlenmesi için dua ederdim. Çalışırken çocukluğuma döndüm” diyor. Dublaj sırasında kendisini izleyen kızı Berfin bile dayanamayarak Yasemin’le Alaaddin’in kavuşması için babasına yalvarmış.
Gösterinin esas oğlanı Alaaddin’eyse Murat Eken hayat veriyor. Çalışırken ‘büyüyünce astronot olmak isteyen’ hallerini hatırlayarak bundan yararlandı. “Ne olursa olsun, Alaaddin başarılı olsun isteriz” diyor; “Çünkü doğrudan şaşmadan zorluklara göğüs geren, inandığının peşinden koşan bir hayalperest. Alaaddin’i, maceraya atılırken ‘ya başaramazsam’ demediği için severiz. İnandığı zaman para, imkan, zorluk umursamaz.”

PİNOKYO DA GELİYOR

129 yıl önce Carlo Collodi’nin yarattığı Pinokyo’nun hikayesini anlatan müzikal 28 Ocak-20 Şubat arasında Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’da sahnelenecek. ‘Gerçek bir kalbin peşindeki tahta çocuk’ sloganıyla ilk kez şarkı söyleyen Pinokyo’nun seslendirme kadrosunda da ÇBGH’den isimler var. Baloardo karakterini Eser Yenenler, Grimaldini’yse Oğuzhan Koç seslendiriyor


Yorumları Göster
Yorumları Gizle