GeriKelebek Akdeniz diyeti keyifle zayıflatıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akdeniz diyeti keyifle zayıflatıyor

Akdeniz diyeti keyifle zayıflatıyor
refid:14499443 ilişkili resim dosyası

Yaz kapıda diye telaş edip uygulanan şok diyetler, sonrasında yeni kilolara yol açar. Uzmanların tavsiyesi Akdeniz diyeti.

Yaz mevsimi geldiğine çoğu kişi kışın alınan kiloları verme telaşına düşüp, dergi, gazete veya internet sitelerinde yer alan ve mucize olarak adlandırılan şok diyetleri uygulamaya başlar.

Evet çoğu kişide birkaç kilo gider ama giden su veya protein olduğu için ve program yetersiz bir programsa kas kaybı oluşur ve kişi kilo verdiğini sanır.

Metabolik direnç kilo vermeyi zorlaştırır

Sonrasında fazlasıyla kiloları geri alma riski vardır. Bununla beraber mucize diyet adı altındaki diyetlerin kalori toplamı da çok düşük olduğu için kişide bir süre sonra metabolik direnç görülebilir. Yani kişi sonrasında ne kadar diyet yaparsa yapsın eskisine nazaran daha az kilo verecektir çünkü vücut daha az kalori harcayacaktır. Bu da yaz mevsiminde bilinçsizce yapılan zayıflama diyetlerinin ardından kilo alınacağı anlamına gelmektedir.

Bu nedenle kişi kendi vücut yapısına, yaşına hatta kan bulgularına uygun, diyetisyen tarafından hazırlanan bir zayıflama programını uygulamalı, amacı kısa süreli kilo kaybı değil bir yaşam şekli olmalıdır.

Uygulanacak en ideal beslenme Akdeniz tarzı beslenmedir. Diyetisyen Özlem Sert Aydın, Akdeniz diyetinde dikkat edilecek noktaları şöyle açıklıyor:

- Her öğünde mevsim sebzeleri, salata ya da yemek olarak tüketilmeli.
- Sebzeleri az yağlı veya ızgara sebze olarak tercih etmeli.
- Ara öğünlerde de yine mevsim meyveleri tercih edilmeli.
- Bol miktarda sebze ve ihtiyaç ölçüsünde meyve tüketilmeli.
- Haftada bir kez kırmızı et, en az iki kez balık, ağırlıklı olarak beyaz et tüketilmeli Etler ızgara veya fırında olmak üzere az yağlı tercih edilmeli.
- Haftada iki kez kurubaklagiller; barbunya, nohut, yeşil mercimek, kuru fasulye, iki-üç kez yumurta ve her gün iki kase kadar yoğurt veya süt ve 10-15 adet fındık, badem veya ceviz tüketilmeli.
- Günde en az 1.5-2 litre su içilmeli. (İçilen çay, kahve, meyve suyu su yerine geçmez, bu unutulmamalı)
- Beyaz ekmek yerine kepekli, tahıllı ekmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı veya kısır tercih edilmeli.
- Güne kahvaltı yaparak başlamalı. Günde 3 ana, 3 ara öğüne mutlaka dikkat edilmeli.
- Kızartmalar, aşırı yağlı gıdalar, sakatatlardan uzak durulmalı. Margarin ve tereyağ gibi doymuş yağlardan sakınmalı. Sıvı yağlarla yemekler pişirilmeli.
- Salatalara ve yemeklere piştikten sonra çok az zeytinyağı ilave etmek faydalı olacaktır.
- Tatlı olarak sütlü tatlıları tercih edilmeli ama uygun miktarda tüketilmesine dikkat etmeli.
- Tuz tüketimine dikkat etmeli. Aşırı tuzlu yiyecekler yaz mevsiminde ödem miktarını artıracağından yağdan kilo verseniz de total kilonuzu etkileyecektir.
- Alkol ve kafeinli içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalı, yerine rahatlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici, soğuk olarak da tüketilebilen bitki çaylarından yada soda,ayran ve meyve suyundan destek alınmalı.
- Alkol tercihini uygun miktarda şaraptan yana kullanmak daha doğru
- Ağır yemekli öğünlerden kaçınmalı ve yemekler çok geç saatlere bırakılmamalı.
- Mümkün olduğu kadar fiziksel aktivite artırılmalı ve uyku düzenine dikkat etmeli.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle