GeriKelebek Adını ‘Kazanova Türk’ten alan ABD’deki Türkiye
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adını ‘Kazanova Türk’ten alan ABD’deki Türkiye

Turkey, ABD’nin North Carolina eyaletine bağlı 265 nüfuslu küçük bir kasabanın adı. ‘Turkey’in İngilizcede iki anlamı var: Birincisi, hindi, ikincisi Türkiye.

ABD’deki Türkiye’nin sokaklarında dolaşırken kendinizi bir tuhaf hissediyorsunuz. Başınızı sağa çevirdiğinizde Türkiye Postanesi, solda Türkiye İtfaiyesi, yukarıda Türkiye Su Deposu...

BU küçük kasabanın adının niçin ‘Turkey’ olduğuna gelince, rivayetler muhtelif. Kimine göre adını yörede yetişen ‘vahşi bir hindiden’ alıyor; kimine göre ise on yıllar önce kasabayı ziyaret eden bir ‘Türk Kazanova’dan. Ama hiç kimse kasabanın adının bu rivayetten geldiğine inanmak istemiyor. Kasabanın caddelerinden birinin adı da ‘Kenan’.

Kennith White, kasabada Türkiye’yi görme şansına sahip olmuş tek kişi. 35 yıl önce Amerikan donanmasında görev yaptığı dönemde Türkiye’de ismini hatırlamadığı bir liman kentine gitmiş ve Türkiye’yi çok sevmiş. Dönünce de kasaba halkına Türkiye’yi iyi anlatmış.

Çoğunluğunu yaşlıların oluşturduğu kasaba sakinlerinin ekonomisi tarıma dayalı. Kasabada Polis yok, çünkü o kadar güvenli ki kasaba halkı, evlerinin kapısını açık bırakıp çıkıyor. Muhafazakar bir özelliğe sahip olan kasabada üç kilise var. 25-34 yaş grubu arasındaki kasaba halkının yıllık gelir ortalaması ise 54 Bin 583 Amerikan Doları. Tüm yaş grupları hesaba katıldığında ise Turkey kasabasının yıllık gelir ortalaması 19 bin 107 Amerikan Doları. Kasabanın demografik dağılımı ise yüzde 76 beyaz, yüzde 18,7 siyah, yüzde 3,4 Latin ve az sayıda diğer etnik gruplardan oluşuyor.

Kızım bunalıma girdi

Turkey’in Belediye Başkanı Michael Cottle, 11 Eylül sonrası ABD’de giderek yaygınlaşan Müslüman düşmanlığının etkisiyle, kızının başına gelenleri anlattı. Cottle, yükseköğrenimi için başka bir eyalete giden kızını, okul arkadaşlarının Türkiye’den geldiğini zannederek uzun süre dışladıklarını belirtti. Başkan, ‘Kızım bu yüzden bunalıma girdi’ diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle