GeriKelebek Abi ve kardeşinin maceraları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Abi ve kardeşinin maceraları

Abi ve kardeşinin maceraları
refid:13118973 ilişkili resim dosyası

Abimm, biri zihinsel özürlü diğeri ise yasadışı işlere bulaşmış bir kaybeden olan iki erkek kardeşin başından geçenleri anlatıyor.

Ömür GEDİK

Zihinsel özürlü bir kardeşle yaşamanın esprili olabilecek yanları ağırlıklı olarak bel altı esprilerle beslenince ortaya hoş olmayan tezatlarla dolu bir film çıkmış. Oral Sever! lakaplı Çetin rolünde bu film için sakallarını kesen Mustafa Üstündağ var. Zihinsel özürlü kardeşi ise rolü için 15 kilo alan Levent Üzümcü canlandırıyor.

Komedi ve dram…
Yan yana gelebilirler tabii ama dramın içeriği derin ve ağırsa komedinin de ona ayak uydurması, en azından saygı duyması gerekir, öyle değil mi?
Öyle tabii, ama Abimm’de öyle olmuyor ne yazık ki.
Film, ele aldığı konu, sosyal içeriği ve bel altı esprileriyle öyle bir tezat yaratıyor ki, insan öfkeleniyor, ayağa kalkıp, salonu terk etmek istiyor.

BABADAN KALAN MİRAS

Senaryo iki erkek kardeş üzerine kurulu. Kardeşlerden biri hayatını yasadışı işlerden kazanan Çetin. Çetin yıllar sonra ölen babasından kalan mirasla, yani özürlü erkek kardeşiyle tanışıyor.
Halası bakmak istemeyince kardeşin sorumluluğu, hayatında illegal işler dışında sorumluluk almamış olan Çetin’e kalıyor.
İkisinin de birbirinden başka kimsesi yok.
Haydan gelip huya gidecek yüklü miktarda para ele geçiren kardeşler günlerini gün etmeye başlıyorlar.
En güzel otellerde kalıyorlar, masajlar yaptırıyorlar, hayat kadınlarına para yediriyorlar.
Gücü kuvveti yerinde bir özürlü kardeş eğlenceli belki, Çetin’in deyimiyle aynen bir köpek gibi davranıyor, dur desen duruyor, kalk desen kalkıyor.
Ama insanın başına iş de açabiliyor.

BEL ALTI ESPRİLER

Zihinsel özürlü bir kardeşle yaşamak sosyal içerikli bir filmin konusu olabilir. Bu ağır konuyu izleyenleri çok bunaltmadan ve kasmadan, ince, zarif esprilerle de perdeye taşıyabilirsiniz.
Ama işin içinde cinsel organ büyüklüğü, oral seks, erken boşalma gibi konulardan beslenen, asıl derdin önüne geçen ve onu gölgeleyen bel altı espriler koyarsanız ve başka hiçbir şey yerleştirmezseniz bir çuval inciri berbat etmiş olursunuz.
İnsan ne filmdeki güzel resimleri ne Levent Üzümcü’nün çabalarını ne de Mustafa Üstündağ’ın başarılı oyunculuğunu görür.
Kısaca, yazık olur.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle