GeriKelebek 7 ülkeden 45 kadını İstanbul’a göbek dansı öğretmeye getirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

7 ülkeden 45 kadını İstanbul’a göbek dansı öğretmeye getirdi

Türkiye’de konservatuvarda ders veren Tayyar Akdeniz’in yaşamı, 15 yıl önce folklor ekibiyle gittiği ABD’de değişti. Washington’daki gösteriden sonra folklor ve oryantal dans öğretmenliği teklifi aldı, ABD’ye yerleşti.

Şimdi dans dersiyle turizmi birleştirip Türkiye’de ‘Oryantal ve Roman Dansları Kampı’ düzenliyor. Bu yıl üçüncü kez düzenlenen İstanbul’daki kampa, geçtiğimiz hafta 7 ülkeden göbek dansı sevdalısı 45 kadın geldi. Bir hafta boyunca, günde altı saat ders alan kadınlar akşamları kulüplerde dansöz izlediler.

Sirkeci’deki 4 yıldızlı Yaşmak Sultan Oteli’nin zemin katındaki büyük kapıda ‘Konferans Salonu’ yazıyor. Ama içeride konferans olmadığı kesin. Kapının ardından gelen Sulukule havaları sokağa taşıyor. Salonda farklı yaş gruplarından 45 kadın kan ter içinde, bir yandan kalçalarını sallarken diğer yandan ellerini dansa uydurmaya çabalıyor.

Oryantal eğitimi için İstanbul’da buluşan grupta Amerika, Japonya, İngiltere, Yunanistan, İsviçre, Portekiz hatta Avustralya’dan bile gelen var. Hepsinin amacı göbek dansının inceliklerini öğrenmek. Bu nedenle bir haftadır İstanbul’dalar. Günde 6 saat dans etmenin inceliklerini öğreniyorlar. Arta kalan zamanlarını da kenti gezerek geçiriyorlar.

GÖSTERİ İÇİN GİTTİ İŞ TEKLİFİ ALDI

Dans turizminin koordinatörü Tayyar Akdeniz (50), ABD’de kurduğu dernekte folklor ve oryantal dans dersleri veren, eski bir öğretim üyesi. Folklor geçmişi Ankara’daki ortaokul yıllarına kadar uzanıyor. 1975’te Hacettepe Üniversitesi’nde müzikoloji ve halk oyunları dersi veren, 1984’te Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Konservatuvarı’na geçen, Devlet Halk Dansları Topluluğu’nda da görev yaptı.

1989’da grubuyla beraber bir folklor gösterisi sergilemek için gittiği Amerika’da, dans öğretmenliği teklifi alarak oraya yerleşti. Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu ve Türk-Amerikan Kadınlar Derneği’ne bağlı çalışan Atatürk İlkokulu’nda halk oyunları ekipleri oluşturdu. Washington’da kurduğu Türk Güzel Sanatlar Topluluğu’yla göbek dansı ve folklor kampları düzenlemeye başladı.

Akdeniz, üç yıl önce bu kampları Türkiye’ye de taşımaya karar verdi. İlk yıl 9, geçen yıl 23, bu yıl da 45 kadın dansçı adayını Türkiye’ye getirdi.

Farklı ülkelerden gelen katılımcılarla olan iletişimini elektronik posta grubu üzerinden yürüttüğünü anlatan Akdeniz, tur organizasyonunu da bir turizm firması kanalıyla yürüttüğünü söylüyor. Akdeniz, ‘Gelenlerden bazıları ülkelerinde göbek dansı öğretmeni’ diyor. ‘Türk göbek dansını yerinde öğrenmek için kampa geliyorlar. 1,5 saatlik ders için 25 dolar ödüyorlar. Benimle birlikte uzman hocalardan oluşan bir ekip ders veriyor.’

GAY’LERİN BULUNDUĞU GRUPLAR DA OLACAK

Şimdilik bu turlara sadece kadınlar katılıyor ama Akdeniz, Amerika’da özellikle eşcinsellerin de göbek dansına çok fazla ilgi duyduklarını, öğrenmek istediklerini söylüyor. ‘Gay öğrencilerim, kadınlarla aynı tura katılmamak için İstanbul’a gelmek istemedi. Onlar daha çok kendileri gibi düşünen kişilerle bir arada olmak isterler. Hatta kadınların olmadığı turlarda daha rahat ederler. Gelecek yıllarda bu turları daha fazla katılım ile bir festival havasında yapacağım. Aya İrini’de ve Açıkhava Tiyatrosu’nda birer gecelik gösteriler düzenleyeceğim. Türkiye’de turizm sadece deniz-güneş-kum değil. Geniş bir kültürümüz var. Halk dansları, oryantal bunun bir parçası. Uzman olduğum alanda ülkemi tanıtmaya devam ediyorum.’

GINA TRESIDDER

(25, Avustralyalı)

Oryantal öğrenip sükse yapacağım

Japonya’nın Osaka kentinde yaşıyorum. Grafiker ressamım. 2 yıldır dans ediyorum. Bu kurs için Japonya’dan geldim. Dans benim için bir yaşam biçimi. Oryantal dansı çok seviyorum. Güzel dans etmeyi ve beğenilmeyi kim istemez ki? Burada öğrendiklerimi arkadaşlarımla düzenlediğim toplantılarda sergileyeceğim. Çok sükse yapacağım kesin.

NOURHAN SHARIF (38, Mısır asıllı ABD’li)

11 Eylül’den sonra dansözlüğe ilgi arttı

Kendimi bildim bileli dans ediyorum. Oryantal dans dersi veriyorum. 11 Eylül’den sonra Amerikalı kadınlar arasında oryantal dansa ilgi arttı. Bana göre Amerikalılar Ortadoğu kültürünü öğrenmek istedi. Kadınlar da bu kültürün dans bölümüne ilgi gösterdi.

ATHENA NAJAT (25, Yunan)

Bilgilerimi pekiştirmek için geldim

Profesyonel dansçıyım. Ortadoğu dansları ve oryantal dans konusunda dersler veriyorum. Ancak bu konuda daha fazla bilgiye gereksinim duyduğum için bu kampa katıldım. Hem bilgilerimi pekiştirdim hem de ülkenizi görmek fırsatını yakaladım. Çok da faydalı oldu.

KELLY WEBB (35, ABD’li)

Kadını kadın yapan bir dans şekli

Grafik tasarımcıyım, web tasarımı yapıyorum. Birçok Amerikalı kadın gibi ben de oryantal dansları seviyorum. Ama bilmiyorum. Fotoğraflarda dansözlerin estetik duruşlarını görünce karar verdim, İstanbul’a geldim. Kadınlar kendilerini oryantal ile daha seksi hissediyor. Kadını kadın yapan bir dans şekli.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle