GeriKelebek 60’lı ve 70’li yılların giysileri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

60’lı ve 70’li yılların giysileri

60’lı ve 70’li yılların giysileri
refid:7514532 ilişkili resim dosyası

İstanbul Nişantaşı’nda bulunan Box’ta 1960’lardan 70’lere kadar, her döneme ait ikinci el giysi var. Fiyatları 10 ile 400 YTL arasında değişiyor.

Nişantaşı’ndaki Göksu Pasajı’nın içinde yer alan Box’ta 250’ye yakın 2. el kıyafet bulunuyor.

3 ay önce açılan dükkanın sahibi Ozan Bosun. Çok uzun zamandan beri kıyafet biriktiren Bosun, "Eski kıyafetleri 10 yıldır evimde topluyorum. Bunları satmaya yeni karar verdim. Müşterilerin giysileri en az benim kadar sevdiğine ve koruyacağına ikna olursam fiyatından çok daha ucuza satarım" diyor. İtalya, İngiltere, Fransa, İsviçre, Avusturya ve Almanya’dan gelen kıyafetlerde, ağırlıklı olarak 60 ve 70’lerin modası hakim. Dönem kıyafetleri arasında ipek, uzun yakalı gömlekler ve pantolonlar var. 60’lardan kalma jarse elbiseler, 70’lerden kalma kocaman yakalı pensli daracık erkek gömlekleri birçok kişinin tercihi. Bosun, dükkanı için "İyi giyinmek isteyen, ama fazla para vermek istemeyenler tercih ediyor." diyor. Fiyatların 10 ile 400 YTL arasında değiştiği mağazada ürünler daha çok gömlek ve elbise ağırlıklı. Paltolar, deri ceketler, kadın ve erkek gömlekleri, kravatlar, şapkalar ve kemerler de bulmak mümkün. Elbiseler ve deri ceketler 50-200 YTL arası fiyatla satılıyor. Fiyatlar giysinin ait olduğu döneme ve yıpranma oranına göre değişiyor. Markalı kıyafetler genelde 50-400 YTL arasında. Gucci, Armani, Moscino, Vakko, Christian Dior, Topshop ve Beymen markalı ürünleri Box’ta çok ucuza bulabilirsiniz. Sezonda 800 YTL’den satılan Gucci markalı bir ürün, Box’ta 150 YTL’ye kadar düşebiliyor. Mağazadaki en pahalı giysi, 350 YTL’ye satılan Gucci marka gömlek.

Mağazadaki ürünler her hafta değişiyor. Temizliğe önem veriliyor. Her giysi ayrı ayrı dezenfekte ediliyor ve onarımları yapılıyor, gerekirse boyadan geçiyor. Dilerseniz giysi kiralayabilirsiniz de. Günlük kiralar 5-50 YTL arasında. Ayrıca sinema ve TV dizilerine kostümler satılıyor ve kiralanıyor.

Gelen kıyafetlerin bazılarının az kullanılmış veya hiç kullanılmamış olduğunu belirten Bosun; "Avrupa’da çok fazla rağbet gören bu alışveriş çılgınlığı bizim ülkemizde de yaygınlaşıyor. Ben de her yıl bu ülkelere giderek ürün topluyorum. Geniş bir çevrem var. Yurtdışında alabilecekleri kıyafetleri, yurtdışına gitmeden bizden alabiliyorlar. İyi bir marka yakalamak istiyorsanız, sık sık mağazamıza uğrayın" diyor. Adres: Teşvikiye Cad. No: 105/13 Nişantaşı Göksu Pasajı

Yorumları Göster
Yorumları Gizle