GeriKelebek 5 kişiden 1'i ruhsal sorunlu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5 kişiden 1'i ruhsal sorunlu

Türkiye'de beş kişiden birinin ruhsal sorun yaşadığı, 10 kişiden birinde ise kesin ruhsal bozukluk bulunduğu bildirildi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü ve Dünya Sağlık Örgütü İşbirliği Merkezi'nin ortak hazırladığı ``Temel Sağlık Hizmetlerinde Ruh Sağlığı'' başlıklı çalışma, toplumun yüzde 20'sinin ruhsal sorunlarla karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. Nevrozlar, depresif bozukluklar ve psikomatik hastalıkların toplum içinde en yaygın ruhsal bozukluklar olduğu belirtilen çalışmada, nevrozlar ve strese bağlı bozukluklar içinde en yaygın olanının anksiyete bozuklukları ve histerik nevroz olduğu kaydedildi. Organik kökenli ruhsal bozukluklar (organik beyin sendromu ve epilepsi) ve psikozların toplum içinde yaygınlığının azımsanamayacak boyutta olduğu ifade edilen çalışmada, ruhsal bozuklukların gereksiz tetkik ve tedavi harcamaları ile büyük ekonomik kayıplara yol açtığı kaydedildi.

Ruhsal bozuklukların bilgisizlik, korku ve ön yargıların en çok görüldüğü, bu nedenle tanı ve tedavisinin güçleştiği rahatsızlıklar olduğu belirtilen çalışmada, bu nedenle doktora başvuran hasta sayısının az olduğu kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle