GeriKelebek 4.5 yaşındaki çocuğun 2 böbreği hayat verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4.5 yaşındaki çocuğun 2 böbreği hayat verdi

Ege Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde, trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 4.5 yaşındaki bir çocuğun bağışlanan böbrekleri, 45 yaşındaki Tülay Erdoğan’a dünyada eşine az rastlanan bir operasyonla takıldı.

Böbrekler küçük olduğu için kanalları birleştirilerek tek böbrek yerine takıldı.

İZMİRLİ ev hanımı Tülay Erdoğan’ın, umutla beklediği organ 9 ay sonra hiç ummadığı bir anda geldi. Geçen 16 Nisan akşamı, Tülay Erdoğan’a bir kaza sonucu beyin ölümü gerçekleşen, ailesi tarafından adının gizli tutulması istenen 4.5 yaşında bir erkek çocuğun organlarının bağışlandığı haberi verildi. Talihsiz çocuğun kan ve doku tipleri Tülay Erdoğan’a uyuyordu. Ancak çocuk böbrekleri yetişkin biri için çok küçüktü. Yaşam kurtaracak bu bağışın boşa gitmemesi için Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun ve ekibi, boyutları dışında her şeyi uyan böbreklerin Tülay Erdoğan’a takılması için farklı bir yöntem uygulayıp nakli başarıyla gerçekleştirdi. Dünyada çok az örneği olan bir yöntemi uygulayıp iki böbreği aynı yatağa naklettiklerini belirten Hoşçoşkun, operasyonla ilgili şunları söyledi:

‘Kadavradan organ bağışı ülkemizde maalesef yeterli düzeyde değil. Bu nedenle bağışlanan organların en iyi uyacak hastaya takılması, bu şansın onlara yaratılması lazım. Dünyada az sayıda da olsa uygulanan yöntemi hastamıza uyguladık. Türkiye’de yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz. Genelde böyle küçük çocuk böbreği bağışlandığında iki böbrek, hastanın iki böbreğine ayrı naklediliyor. Bizde 2 böbrek tek hale getirildi. Yani iki böbreğin atar ve toplardamarlarını tek hale getirdik. Yine aynı şekilde iki böbreğin idrar kanallarını tek kanal haline getirip idrar torbasına ağızlaştırdık. Tek böbrek yatağına bu iki böbrek nakledildi. İki böbrek süzme işlemini yapıyor, idrar tek kanaldan idrar torbasına gidiyor. Bu yöntem daha sağlıklı.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle