GeriKelebek 300 Amerikan sinemacısına Türkiye’yi anlatacaklar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

300 Amerikan sinemacısına Türkiye’yi anlatacaklar

300 Amerikan sinemacısına Türkiye’yi anlatacaklar
refid:8851912 ilişkili resim dosyası

İki buçuk yıl önce kurulan Türk Film Konseyi, en son çalışma olarak tanıtım gazetesi Turkish Star’ı yayınladı. Türkiye’de daha çok sayıda yabancı filmin çekilmesi için uğraş veren konseyin bundan sonraki projesinin ismi 300 Kilit Adam.

ABD’nin Los Angeles kentinde yaşayan film afişi tasarımcısı Emrah Yücel tarafından 2005’te kuruldu Türk Film Konseyi (Turkish Film Council). İki buçuk yıldır Türkiye’deki film sektörünün daha çok gelişmesi için ve özellikle de Türkiye’de daha fazla sayıda yabancı film çekilmesi için uğraş veriyorlar. Bu uğraşın ilk meyvesini de geçen yıl aldılar. Yönetmenliğini Tom Tykwer’in yaptığı, başrollerini Clive Owen ve Naomi Watts’ın paylaştığı "The International" adlı filmin çekimleri İstanbul’da Kapalıçarşı ve Yerebatan Sarnıcı’nda yapıldı.

Konseyin amacı bu gibi örneklerin sayısını hızla artırmak. Bu amaçla ilk hedefleri Türkiye’de film çekecek yabancı yatırımcılara teşvik verilmesi için bir kampanya yürütmek oldu. Yabancı yapımcılardan KDV alınmaması ve harcadıkları paranın yüzde 20-25’inin geri ödenmesi prensibi üzerine kurulu bir teşvik yasası hazırlandı.

Konsey’in 17 Nisan tarihli son bildirisinde Yücel, 2005’te özel bir teşvik yasası çıkartan ABD’nin New Mexico eyaletini örnek aldıklarını yazdı. Buna göre New Mexico eyaletinin bir yılda sinema sektöründen elde ettiği gelir 8 milyondan 246 milyon dolara çıktı.

ŞİMDİ DE GAZETE ÇIKARDILAR

Türk Film Konseyi son olarak Turkish Star isimli 8 sayfalı bir tanıtım gazetesi yayınladı. 5000 adet basılan gazete Kaliforniya eyaletinde, Santa Monica’da film sektörüne yönelik AFCI Lokasyon Fuarı’nda dağıtıldı. Amerikan film endüstrisinden 3 bin 500 kişinin ziyaret ettiği fuarda gazeteyi görenler "Sizden böyle kaliteli bir yayın beklemezdik" dedi.

Yılda dört kez İngilizce yayınlanacak gazetenin bu ilk sayısında Türkiye’nin her köşesinden fotoğraflar ile birlikte birçok Türk yapımcının sinema sektörü üzerine yazıları yer alıyor. Bunlar arasından yapımcı Elif Dağdeviren Anadolu’daki potansiyeli ele alırken, yapımcı ve yönetmen Ezel Akay Türkiye’de bir güvenlik sorunu yaşanmadığından bahsetti.

SIRADAKİ PROJE300 KİLİT ADAM

Bu faaliyetlere devam edecek Türk Film Konseyi’nin bundan sonraki projesi ise "300 Kilit Adam". Los Angeles kentindeki birçok benzer film konseyi yılın belli günlerinde Amerikan film sektörünün önemli isimlerini bir yemekte bir araya getiriyor ve ülkelerindeki sinema endüstrisini tanıtan sunumlar yapıyorlar.

Türk Film Konseyi de gelecek birkaç ay içinde her birinde 50 kişi ağırlayacakları yemekli altı gece organize edecek. Bu yemeklerde davetlilere Türk sinema endüstrisinin durumu, Türkiye’deki lokasyonlar, çekilmiş ve çekilmekte olan filmler anlatılacak. Davete katılacak yapımcılara içinde 10 Türk filminin DVD’sinin bulunduğu bir hediye seti de verilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle