GeriKelebek 2010 için 10 öneri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2010 için 10 öneri

2010 için 10 öneri
refid:13350505 ilişkili resim dosyası

Küresel ekonomik kriz ve siyasi çalkantıların hız kesmeden devam ettiği dünyada, milyarlarca insan zor bir yıl olan 2009’u geride bırakmaya hazırlanıyor.

Peki ya 2010’da daha fazla ümit, daha çok umut dolu bir dünya için, bizler kendi payımıza neler yapabiliriz? İşte size daha iyi bir 2010 için aileniz ve yakınlarınızla paylaşabileceğiniz fikirler:

DOSTLARINIZA ‘UMUT’ İÇEREN KARTLAR GÖNDERİN
Kendi el yazınızla yazdıklarınız, insanlarda daha fazla hissedilir bir etki bırakır. Email ve cep telefonu mesajı yerine, elle tutulur gerçek bir kartı ya da notu tanıdık veya sevdiklerinize posta ile gönderin. Yazınızda kullandığınız kelimeler arasında ‘umut’ mutlaka bulunsun. Dostlarınıza onları önemsediğinizi belirtin.

MUHİTİNİZDEN ALIŞVERİŞ YAPIN
Muhitinizdeki en az 3 küçük işletme ya da dükkan seçin. Zincir mağazalar yerine, bu komşu yerlerden alışveriş yapın. Bütçenize çok fazla dağıtmadan, küçük işletmelere ayırdığınız ‘komşuluk payı’ ile onların zor zamanları atlatmalarına yardımcı olun.

BİR ÇOCUĞA KİTAP OKUYUN
Siz kendinizi iyi hissederseniz, çocuk ta iyi hisseder. Yeni şeyler öğrenmeleri için onlara kitap okuyun. Bu çok basit ve eğlenceli bir yöntem.

BİR KEDİ YA DA KÖPEK YAVRUSU EDİNEBİLİRSİNİZ
Beslediğiniz bir hayvan yoksa, semtinizdeki bir hayvan barınağını ya da bir petshop’u ziyaret edin. ‘Tüylü bir dost’ edinmek size muhteşem gelecek.

İLHAMLA DOLMAYA BAKIN
Pozitif, enerji ve hayat dolu radyo programlarını dinleyin. Ünlü konuklar, ilginç uzmanlar ya da enteresan konular size hayata dair, daha önce hiç duymadığınız ipuçları ve ilhamlar verebilir.

BİR ASKERE YA DA POLİSE TEŞEKKÜR EDİN
Ülkemiz ve insanımız için hayatlarını tehlikeye atan güvenlik güçlerine teşekkür edin. Asker olsun, polis olsun; onlara şükranla doluyuz. Bunu onlara ifade ederek, onlar iyi oldukları zaman, bizim de mutlu olacağımızı belirtin.

UFAK TA OLSA BİR İYİLİK YAPIN
İyilik yapmak insana kendini iyi hissettirir. Kimsesizlere yardımcı olun, fakirlere yemek verin ya da tanıdık-tanımadık her hangi birine ufak ta olsa bir yardımda bulunun. Bu, iş görüşmesine gidecek birini arabayla bırakmak ta olabilir. Bu, dizi izleyerek harcayacağınız bir saatten size çok daha fazlasını verecek bir hazine gibidir.

ELEKTRİKLİ HER ŞEYİ 5 DAKİKALIĞINA KAPATIN
Televizyon, müzikçalar, lamba, ışık, saat, ısıtıcı ve İPod’unuz; çevrenizde çalışan ve güç harcayan ne varsa hepsini 5 dakikalığına tamamen kapatın. Çevrenizdeki vızıltı ve uğuldama sona ersin. Düşünce ve hissiyatın sizi saracağı bu 5 dakikalık sessizlik, sizi harikalar diyarına götürebilir.

ARADA BİR DIŞARI ÇIKIN
Fırsat buldukça dışarı çıkın. Yürüyün ya da gidebileceğiniz neresi varsa gidin. Dışarıda her zaman ilham veren şeyler görebilirsiniz. Bu bir kaldırım taşındaki çatlaktan dışarı fırlamış çiçek de olabilir. Onun, toz ve çamura aldırmadan; yağmur ve güneş ışığının yardımıyla, nasıl da çatlaktan dışarı muhteşem güzelliği ile çıktığına bakın. Ufacık bir bitki bunu yapabiliyorsa, siz de fevkalade şeyler yapabilirsiniz.

YENİDEN ÇOCUK OLUN
Ofisinizdeki koltuğunuzda, asansörde ya da dışarıdasınız.. Yanınızda kimse yok. Tek başınasınız. 8 yaşında olduğunuz yıllara dönmek için bundan güzel fırsat mı olur? Yeniden çocuk olun ve 8 yaşındayken yaptıklarınızı yapın. Yapmak istediğiniz bir şeyler hala oradadır.

 
 
 
 
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle