100 yaşında 25 yaşında gibi seks yapabilirsiniz

Seks yapabilme gücü kadar, seksin kalitesi de önemli. 129 yaşında çocuk sahibi olan Allahverdi Saidov, ileri yaşlarda kaliteli seks için alınan gıdalara ve hayat tarzına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Hürriyet Haber
17.02.2005 - 01:54 | Son Güncelleme :

En az bunlar kadar önemli olan bir başka şey de, düzenli cinsel ilişki. Kafkas toplumlarına mensup insanlar, cinsel ilişkiyi çok kutsal görüyor ve güçlerini korumak için son derece düzenli bir hayat sürüyorlar.


KKafkas dağlarında gezinirken, 129 yaşında bir kez daha çocuk sahibi olan Dağıstanlı Allahverdi Saidov’a sormuştum:

- 129 yaşından sonra çocuk sahibi olmak, kolay iş olmasa gerek. Bu işin sırrı nedir? Ne yersin, ne içersin? Nasıl bakıyorsun kendine? Bizim memlekette insan böyle bir yaşa gelemez zaten. Gelse bile, elini eteğini çoktan çekmiştir bu işlerden. Deyiver hele sırrını...

Bu sözler Saidov’un hoşuna gitmiş olacak ki, basmıştı kahkahayı. Kahkaha atmak için ağzını açtığında ortaya çıkan dişleri de sapasağlam görünüyordu. Şaşkınlığımı fark edince yeniden güldü.

- Kendi dişlerin mi, diye sordum.

- Evet, diye cevap verdi.

Sonra da şöyle devam etti:

- Dişlerimin bir kısmı bildim bileli vardı zaten. Bir kısmı ise son 10-15 yılda çıktı. Arkasından da işin sırrından söz etmeye başladı:

- Çok çay içerim... Baharatlı sosları öğle yemeklerinden hiç eksik etmem. Her gün bir yumurtayı aç karnına içerim. Bir baş sarımsakla soğanı bizim buralarda ‘semeni’ denilen ekmekle yerim. Bir de kendi arı kovanımda ürettiğim baldan kendimi bildim bileli günde en az bir çorba kaşığı alırım. Bunun dışında evde ne yemek pişerse ondan yerim. Ama bu saydığım demirbaş yiyeceklerdir. Soframdan hiç eksik etmem. Bir de, bu yaşımda bile hálá çok yürürüm.

SINIRSIZ CİNSEL GÜÇ

Bölge insanlarının cinsel gücü, aynı zamanda Gerenotoloji Enstitüsü Direktörü olan Prof. Sultanov’un da dikkatini çekmişti. Direktörü olduğu Enstitü’deki odasında, meraklandığımı görünce anlatmaya başladı:

- Kendisine bakan, beslenmesine, sporuna dikkat eden bir erkek, ölene kadar cinsel gücünü koruyabilir. 129 yaşına kadar yaşarsa, 129 yaşında da, tıpkı 20-25 yaşındaki insan gibi sağlıklı cinsel ilişki kurabilir. Bizim Saidov örneğinde gördüğünüz gibi çocuk sahibi de olabilir. Asıl sorun kadında. Çünkü bir kadının ancak 65-70 yaşına kadar cinsel gücü vardır. Bu da, kadın ve erkek organizmasının farklılığından kaynaklanıyor.

- Peki ama bir erkeğin ölene kadar cinsel gücünü koruması nasıl mümkün olabilir?

- Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım: Cinsel güç yaşla doğru orantılı bir denklem değildir. Öyle olsaydı, 35-40 yaşındaki insanlar ereksiyon sorunu yaşamaz veya empotan olmazdı. Saidov gibi 129 yaşında çocuk sahibi olanların yanı sıra, 40 yaşında cinsel gücünü kaybeden erkeklerin sayısı hiç de az değil. Cinsel gücü belirleyen temel etmenler psikolojik, fizyolojik ve beslenmeyle ilgilidir.

Kafkasyalı erkekler psikolojik bakımdan çok kuvvetli, öyle dert edip kara kara düşünecekleri, kendilerini yıpratacakları şeyler yok hayatlarında. Kadere inanmaları, bir başka psikolojik üstünlük kaynağıdır. Öyle modern bilimin söylediği gibi, kadercilik, her zaman çıkmaz bir sokak değil, üzüntünün üstesinden gelmek için kimi zaman bir cankurtaran simididir. Ayrıca unutmayın ki, Kafkasyalılar törelerine ve geleneklerine bağlı insanlardır. Bu da onları güçlü kılıyor.

Ayrıca, gördüğünüz gibi Kafkasya’da hayat genel olarak son derece sakindir. Büyük şehirlerde eksik olmayan stres, koşuşturmaca, asabiyet buralarda yoktur. Bunun üzerine bir de açık havada çalışmayı ekleyin. Kafkasyalı erkekler bedenleriyle çalıştıkları için fiziksel güçleri yerinde insanlardır.

Söz gelişi, 135 yaşında bir insan bilirim. 10 kilometre uzaklıktaki tarlasına sürekli yayan gidip geliyordu. Yaza, kışa, güneşe, yağmura hiç aldırmadan o kadar yolu yürüyordu. Ama bazı gençler de vardır ki, mesela 30 yaşındadır. İki adım yürüse yorulur, dermanı kesilir. Bence asıl fark burada işte.

AFRODİZYAK GİBİ YEMEKLER

Hiç kuşkusuz, Prof. Sultanov’un söyledikleri son derece önemli şeylerdi. Ancak, işin başka yönleri de vardı elbette. Söz gelişi, daha önce de değindiğimiz, Kafkas halklarının beslenme alışkanlıkları. Neredeyse, bütün yiyecekleri afrodizyak özellikler taşıyor. Yiyip içtiklerinin, cinsel gücü artırıcı olmasına özellikle dikkat ediyorlar. Mesela, acılı sos bulunmayan bir sofra göremezsiniz Kafkaslarda. Sarımsak, maydonoz, ceviz, pancar yaprağı gibi malzemelerden oluşan soslar sadece iştah açmakla kalmıyor, aynı zamanda kuvvet de veriyor.

Ancak, ‘semeni’ adını verdikleri ekmeklerini hiçbir şeye değişmiyorlar altını çizerek vurgulamak gerekirse.

Peki nedir ‘semeni’ ekmeği?

‘Semeni’ ekmeği, buğday ezilerek yapılan bir tür ekmek.

Taze buğday başağından ayrılıyor ve ezilerek tanelerin suyu çıkartılıyor. Buğday suyuna, biraz un ve su ilave edildikten sonra çok hafif odun ateşinde, tahta kaşıkla karıştırılarak pişiriliyor. Daha sonra elle kopartılarak dilimlere bölünüyor ve bildiğimiz ekmek gibi yeniliyor.

İyi ama ‘semeni’ ekmeğinin özelliği ne?

Bölgede yaşayan bütün insanların gayet iyi bildiği şey şu: Semeni’nin içinde kalbi kuvvetlendiren ve damar sertliğine iyi gelen Y vitamini ile cinsel gücü artıran, sperm kalitesini yükselten zengin hormonlar var.

İnsanlar tarlada veya bahçede çalışırken, bir dilim ‘semeni’ ekmeği üzerine, bol baharatlı soslardan sürüp afiyetle yiyorlar. Yanında da içine bal karıştırılmış çay veya su içiyorlar.

SEKS ALIŞKANLIKLARI

Seks hayatının 100 yaşın üzerinde de sürebilmesinin bir diğer koşulu, Kafkasyalı erkekler gibi düzenli seks yapmak.

Öyle ki, Kafkasya’da seks de neredeyse tabiatın işleyişine uygun bir ritm içinde yapılan bir eylemdir.

Bir başka ifadeyle, tabiatın bir parçası haline getirilmiştir.

Söz gelişi, haftada iki defadan fazla cinsel ilişkiye girmiyorlar.

Kesinlikle tok karnına sevişmiyorlar.

Akşam yemeklerinden iki-üç saat sonrası, cinsel ilişki için ideal zaman dilimi kabul ediliyor. Cinsel ilişki sonunda da kalkıp gezmiyorlar, yatarak istirahat ediyorlar, uyuyorlar.

Ayrıca, cinsel ilişki sadece erkek için değil, kadın için de kutsal bir ritüel. Çünkü, başarılı ve düzenli bir cinsel hayatın, her şeyin temel şartı olduğu bölgede gayet iyi biliniyor.

Bu nedenle, cinsel ilişki gerçek anlamda kadın ve erkeğin katılımıyla yaşanıyor.

Sevişmenin, aynı zamanda bedensel ve zihinsel bir spor olduğu da insanların bilinçaltlarına yerleşmiş durumda.

Bu nedenle, 129 yaşında bile çocuk yapmayı ihmal etmiyorlar ya...

Bal ve boşaltma günleri

Balın insan sağlığı açısından ne kadar önemli olduğu, hemen hemen bütün kültürlerde bilinen bir konudur. Ancak Kafkasya’nın bitki örtüsü bakımından zengin dağları, son derece kaliteli balların gündelik hayatın hemen her alanında kullanılmasına izin veriyor.

Balda glikoz, früktoz, sakaroz, dekstrin, albümin ve azotlu mineral ile diğer maddelerin yanı sıra tam 12 ayrı vitamin, mikroelementler, fosfor, demir, magnezyum, kalsiyum, bakır, kurşun ile çeşitli hormonlar bulunuyor.

Kafkasya’da üretilen siyah balda ise açık renk bala göre daha zengin elementler vardır. Söz gelişi, siyah bal dört kat fazla demir, iki kat fazla bakır ve 14 kat fazla magnezyum içeriyor.

Uzun ömrün temel kaynaklarından biri olan balın, sadece belli bir yaştan sonra değil, erken yaşlarda da kullanılması gerekiyor.

Balın yanı sıra, bölgede, ‘boşaltma günleri’ adı verilen yaygın bir gelenek var. En az haftada bir gün yapılan boşaltma gününde, sabah kalktıktan gece yatana kadar sadece süt ve sütten üretilen mamüller kullanıyorsunuz... Haftada bir gün de, sadece meyve yiyorsunuz.

Biliyorum, bu kulağa zor geliyor ama bunu yapabilirseniz o oranda da faydasını göreceksiniz.

Dört ayda bir midenizi dinlendirin

Genç kalmak ve uzun yaşamak için mide ve bağırsaklarımızın her dört ayda bir dinlendirilmesi gerekiyor. Prof. Sultanov’a göre, bunun için yapılacak iş son derece basit aslında.

Mide ve bağırsaklarınızı dinlendirmeye karar verdiğiniz günün sabahı, aç karnına, bir bardağa dörtte bir ölçüde su koyuyorsunuz. Bu suyun içine de 20-30 gram kadar İngiliz tuzu (eczanelerde satılan magnezyum tuzu) veya yerini tutacak benzer bir tuz atıyorsunuz. Sonra bunu iyice karıştırıp bir defada içiyorsunuz. Üstüne de, akşamdan kaynatıp oda sıcaklığında tuttuğunuz suyu yudumluyorsunuz. Bu su, midenizin bulanmaması için bir tedbir sadece.

İki saat sonra bağırsaklarınız boşalacaktır. Bunun arkasından, bir bardak yoğurda bir tatlı kaşığı bal karıştırıp yemeniz gerekiyor. Bütün gün sadece üç-dört defa ballı yoğurt, biraz yulaf arpası, üç-dört adet elma ve bir-iki şişe de maden suyu içilecek.

Deneyin, ne kadar faydalı olduğunu hemen göreceksiniz.

YARIN

Çok yemek insanı az yemekten de alıkoyar

BÖLÜM 3

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün