GeriKelebek 10 yıl önceki depremin etkileri sürüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 yıl önceki depremin etkileri sürüyor

10 yıl önceki depremin etkileri sürüyor
refid:12283025 ilişkili resim dosyası

Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Halis Ulaş, 10 yıl önce yaşanan büyük Körfez Depremi'nin ruhsal etkilerinin bir çok insanda hâlâ devam ettiğini söyledi.

Ulaş, yaptığı açıklamada, "Depremi yaşayan insanlarda Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) ve Majör Depresyon'un (MD) yoğun şekilde görüldüğünü bildirdi, aradan geçen yıllarda bu etkilerin azalmakla birlikte tümüyle ortadan kalkmadığını vurguladı.

17 Ağustos 1999 depremi sonrası deprem bölgesinde yapılan çalışmalarda TSSB yaygınlığının %23-43 arasında, MD yaygınlığının ise %16-31 arasında saptandığını ifade eden Ulaş, şunları kaydetti:

"Deprem sonrasında yapılan izleme çalışmalarında TSSB’nin ve MD’nin depremi yaşamış kişilerin önemli bir kısmında varlığını sürdürdüğü saptanmıştır. Deprem sonrası TSSB gelişen kişiler 3 yıl sonra yeniden değerlendirildiklerinde hastaların sadece %39’unun kendiliğinden iyileştiği saptanmıştır. TSSB ile MD’nin birlikte bulunması durumunda kendiliğinden iyileşme oranı daha da düşüktür ve bu hastaların kendiliğinden iyileşme oranının %26 olduğu saptanmıştır.

Deprem sonrası izlem çalışmalarında TSSB yaygınlığının depremden yıllar sonra bile yüksek saptanmasının nedenleri arasında hastalığı olan kişilerin psikiyatrik yardın arayışında bulunmamaları önemli bir yer tutmaktadır. 2008 yılında yapılan bir çalışma depremden sonra ruhsal sorun bildiren kişilerin çoğunun tedavi başvurusunda bulunmadığını göstermektedir. Bu çalışmada depremden sonra ruhsal bir sorun nedeniyle yardım arayanların oranı %13.7 saptanmıştır, ancak herhangi bir ruhsal sorunu olanlarda bu oran %42 olarak saptanmıştır.

Bu çalışma ülkemizde depreme bağlı ruhsal sorunlar konusunda ciddi derecede karşılanmamış ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Deprem sonrası başvuru oranının düşük olmasına neden olacak pek çok faktör bulunduğu belirtilmektedir. Bunlar arasında psikiyatriste başvuru nedeniyle damgalanma korkusu, sağlık sistemine güvensizlik nedeniyle başvurmama, tedavinin sıkıntı verici anıları canlandıracağından korkma nedeniyle kaçınma, psikiyatrik hastalıkların belirtilerine yönelik farkındalık azlığı, ekonomik nedenler sayılabilir."
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle