GeriKelebek 10 soruda soğuk algınlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 soruda soğuk algınlığı

Halkın soğuk algınlığı ile gribi birbiriyle karıştırdığını söyleyen İngiltere’deki Cardiff Üniversitesi Soğuk Algınlığı Merkezi’nden Prof. Dr. Ronald Eccles, 10 soruda soğuk algınlığı belirtilerini ve tedavisini anlattı.

Prof. Ronald Eccles, Lizbon’da ‘Uluslararası Aspirin Ödülleri’ nedeniyle düzenlenen sempozyumda, yetişkinlerin her yıl 2-5, okul çocuklarının 7-10 kez soğuk algınlığı geçirdiğini belirtti. Ronald Eccles, 200’den fazla virüsün soğuk algınlığından sorumlu olduğunu söyledi.

1Sadece belirtilere bakarak soğuk algınlığı ile grip ayırt edilebilir mi?

Soğuk algınlığı virüsleri de griple benzer belirtiler gösterebilirler. Gribi teşhis etmenin emin yolu, virüsü laboratuvarda izole etmektir.

2 Soğuk algınlığının ilk işareti neden acıyan, tahriş olmuş bir boğazdır?

Virüsler ilk olarak burun arkasını enfekte ederler. Bu alandaki tahriş boğaz ağrısı gibi hissedilir. Virüsler daha sonra boğazı tahriş eder.

3Virüsler belirtilere nasıl sebep olur?

Virüsler belirtilere direkt olarak sebep olmazlar. Hiç belirti olmaksızın bir virüs enfeksiyonu geçirmek de mümkündür. Bu bizim kendi bağışıklık sistemimiz ve beyaz hücrelerimizin aktivitesi belirtileri tetikler.

4Soğuk algınlığına yakalandığımızda neden kendimizi yorgun hissederiz ve iştahımız kaybolur?

Virüs enfeksiyonu ile savaşan beyaz hücreler kan içinde beyine doğru dolaşan kimyasallar salarlar. Bu kimyasallar kendimizi yorgun ve iştahsız hissetmemize yol açar. Bu doğanın bizi dinlenmeye zorlama yoludur. Böylece vücudumuz enfeksiyon ile savaşmaya odaklanır.

5Neden bazı virüsler ateşimizi yükseltir ve terletir?

Grip ve soğuk algınlığı virüsleri enfeksiyon ile savaşan beyaz hücrelerin bir bağışıklık yanıtı vermelerine yol açar. Beyaz hücreler beyine giden kimyasallar salgılar ve vücut sıcaklığını normalin üstüne ayarlar. Ateş, beyaz hücrelerin enfeksiyon ile savaşırken daha aktif ve daha etkili olmalarına yardım eder.

6Soğuk algınlığında ya da gribe yakalandığımda neden bacaklarım ve eklemlerim ağrıyor?

Enfeksiyon ile savaşan beyaz hücreler kan içinde eklemlere ve kaslara doğru dolaşan kimyasallar salgılarlar ve proteinlerin amino asitlere parçalanmasına yol açarlar. Bu vücudun kendini virüslere karşı koymak için bekleme yoludur. Amino asitler enfeksiyonla savaşmak için antikorlar yapmak üzere karaciğerleri kullanırlar.

7Yutkunduğum zaman boğazımdaki ağrıya ne sebep olur?

Burun ve boğazdaki bedemcikler virüs tarafından enfekte olduklarında şişerler ve ağrırlar. Yutkunmak, boğaz yüzellerinin birbirlerine sürtünmesine yol açar ve şişmiş bademciklere baskı yaparak ağrıya sebep olurlar.

8Burnumum tıkanmasına ne sebep oluyor?

Enfeksiyonla savaşan beyaz hücreler, burun iç yüzeyindeki büyük damarları genişleten kimyasalların salgılanmasına yol açar. Burun tıkanıklığına yol açan bu büyük damarların şişmesidir.

9Soğuk algınlığına yakalandığımda neden gözlerim sulanıyor?

Gözyaşlarını gözden buruna çeken küçük kanal burnun içi yüzeyindeki gibi birçok büyük damar içerir. Soğuk algınlığı sırasında damarlar şişer ve küçük kanalı tıkayarak gözyaşlarının göz içinde birikmesine yol açar.

10 Soğuk algınlığı ve grip belirtilerinin tedavisi için Aspirin ne kadar etkilidir?

Klinik araştırmalar Aspirin’in boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrısı ve diğer ağrılar ile ateş gibi soğuk algınlığının ağrı ile ilişkili belirtilerini için emniyetli ve etkili bir tedavi olduğunu göstermiştir. Aspirin, 100 yıldan daha uzun bir süredir soğuk algınlığı ve grip belirtilerinin tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle