GeriKelebek 1 doları 195 bin dolara sattılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1 doları 195 bin dolara sattılar

1 doları 195 bin dolara sattılar
refid:13003545 ilişkili resim dosyası

Burhan Doğançay’ın 'Mavi Senfoni'sinin 2 milyon 200 bin TL’ye satıldığı konuşuladursun, bir önceki hafta dünyada farklı bir rekor kırıldı.

Deniz İNCEOĞLU

Ünlü müzayede evi Sotheby’s, Pop Art akımının en önemli temsilcilerinden ressam Andy Warhol’un “200 One Dollar Bills” adlı eserini 39 Milyon dolara, yani tahmin edilen fiyatın üç katına sattı. Üzerine bir de vergisini eklerseniz 43.7 milyon dolarlık bir eser söz konusu oluyor. Küçük bir düz hesapla, alıcının 1 dolar için 195 bin dolar ödediğini de düşünebiliriz tabii.
Warhol’un 1962’de resmettiği ve başyapıtı olarak gösterilen bu eser ve satışı için bakın New York’taki Çağdaş Sanat Departmanı Başkanı Alex Rotter ne diyor: “Bu eserin Amerika sanat tarihi için çok önemli bir yeri var. Sadece Pop Art’ın başlangıç noktası sayıldığı için değil, ona şimdiye kadar sahip olan koleksiyonerler açısından da önemli. İlk alıcısı efsanevi koleksiyoner Robert C. Scull, ardından yine Sotheby’da bu eseri 1986’da 385 bin dolara satın alan şimdiki satıcısı ve tabii ki son olarak yapılan 43 milyonluk satış. Tüm bunlar bu eseri daha da önemli bir hale getiriyor.”

WARHOL RESMİNİN VERGİSİNE BİLE ULAŞAMIYORUZ

Türkiye’de ise geçen hafta her yerde Antik A.Ş.’de yapılan müzayedede Burhan Doğançay’ın “Mavi Senfoni” adlı eserinin 2 milyon 200 bin TL’ye alıcı bulması konuşuldu. Yaşayan bir sanatçının eserinin bu kadar yüksek bir fiyata satılması tabii ki Türk çağdaş sanatı için bir milat.
Ancak geçmişe dönüp rekorlara baktığımızda Osman Hamdi Bey’in “İstanbul Hanımefendisi” adlı tablosunun geçen yıl yine Sothbeys’de 3 milyon 380 bin 500 sterlin, yani 5.9 milyon dolara satıldığını görüyoruz.
Andy Warhol resminin vergisi bile 4.7 milyon dolar iken Türk çağdaş sanatının ne zaman bu miktarlara ulaşacağını tüm camia gibi ben de çok merak ediyorum.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle