Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kelebek etkisi mecliste ses getirdi

Bir gazete yazarı için en büyük keyif herhalde yazılarının bir şeylerin olumlu olarak değişmesine vesile olması ve yepyeni fikirleri gıdıklamasıdır.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki Airport Hotel ve İstanbul Cafe ile ilgili birkaç ay aralıkla iki eleştiri yazmıştım. Bu iki işletmenin sahibi BTA’nın Genel Müdürü Sadettin Cesur ve Operasyon Direktörü İrahim Demir aradı.

Airport Hotel’i genelde övmüş, bir tek restoranındaki yemeklerden bazılarını ve şarap mönüsünü olumsuz eleştirmiştim. Mönüyü baştan aşağı elden geçirmişler, şarap mönüsünü de zenginleştirmişler. Restoranın dekorasyonunu da yeniliyorlarmış. Yenileme çalışmaları biter bitmez haber verecekler.

Birkaç ay önce yayınlanan başka bir yazımda ise İstanbul Cafe’deki uygulamayı eleştirmiştim. İstanbul Cafe’de sigara içilen bölüm servis barının hemen önünde, içilmeyen bölüm ise arkadaydı. Sigara içmeyenler yiyecek, içecek satın alıp masalarına geçmek istediklerinde sigara içenlerin arasından geçmek zorunda kalıyorlardı. Bu yanlış uygulama düzeltilmiş. Sigara içilmeyen bölüm öne alınmış, üstelik masaları da daha şık olanlarıyla yenilenmiş.

MÜYAP’ın korsan müzikle sürdürdüğü haklı savaş sırasında kimi sitelere haksızlık ettiğini vurgulayan yazım da Türkiye Bilişim Derneği’ni harekete geçirmiş. TBD Başkanı Turan Menteş’in öncülüğünde alınan karar doğrultusunda, MÜYAP tarafından haksız yere kapatıldığını düşünen sitelerin çaresizliği sona eriyor. TBD hukukçuları, kendilerine başvuran sitelerin durumunu inceleyerek, haksız bir durum tespit ettiklerinde, sitenin kapatılmasına yol açan kişi ya da kurumlara karşı dava açacaklar.

Bir başka yazımda ise kaçak cep telefonlarının izlenmesini sağlayacak sisteme değinmiştim. Cep telefonu takip sistemi için Telekomünikasyon Kurumu’nun açtığı ihaledeki güvenlik açıklarını sorgulayan bu yazım da TBMM’de yankı buldu.

CHP Antalya Milletvekili Nail Kamacı, Ulaştırma Bakanı’nın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede soruyor:

- Yazılımın işletim sisteminin içine gömülü olması şartı aranmış mıdır? (İlgili yazımda belirttiğim ve saygın bilgisayar uzmanlarının da görüşleriyle desteklediği gibi yazılımın işletim sistemine gömülü olması büyük güvenlik açıkları taşıma riski doğurmakta).

- Bu firma (ihaleyi kazanan SAFTAŞ) tarafından telefonların dinlenmesi ve yerinin tespiti hakim kararı olmadan yapılabilecek midir? (Bahsi geçen güvenlik açığı riski olduğu sürece üçüncü kişilerin sisteme sızma tehlikesi her zaman olasıdır.)

- Firmanın verilerinin güvenliği ve kontrolü kim tarafından sağlanacaktır?

- Firmanın bu konuda başkaca deneyimi var mıdır ve ihale esnasında deneyim şartı aranmış mıdır?

Bu soruların cevabını kamuoyu adına ben de merak ediyorum. Bakalım ne cevaplar gelecek?

Polat Alemdar sanal Ahmet Yıldız gerçek

Kurtlar Vadisi Irak’taki hayali sahnelerle övünmek daha kolay herhalde ki, bir Türk gencinin elde ettiği uluslararası muhteşem başarı gündemimize giremiyor nedense...

Bir Türk gencinin geçtiğimiz hafta Yılın Genç Bilim Adamı Ödülü’ne layık görüldüğünü kaç kişi duydu Türkiye’de acaba?

Günlerdir Kurtlar Vadisi’ni konuşanların sayısı, bir Türk gencinin Yılın Genç Bilim Adamı Ödülü’ne layık görülmesini konuşanların kaç katıdır dersiniz?

Kaçıranlar için özetleyeyim... AAAS (The American Association for the Advancement of Science) tarafından her yıl verilen saygın bilim ödülüne bu yıl bir Türk öğrenci, Ahmet Yıldız layık görüldü. Illinois Üniversitesi’nde öğrenim gören Ahmet Yıldız ödülü, proteinlerin hücrelerin içinde çalışmasıyla ilgili buluşu nedeniyle kazandı. Saygın bilim dergisi Science ve General Electric Sağlık bölümü tarafından desteklenen Yılın Genç Bilim Adamı ödülünü kazanan Yıldız’ın çalışması kanser ve Alzheimer gibi pekçok hastalığın tedavisinin bulunmasında kullanılacak.

Sakarya’da doğup büyüyen, 2001’de Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun olan Ahmet Yıldız’a ödülü 18 Şubat’ta St. Louis’de yapılacak törende verilecek.

Bu arada Ahmet Yıldız’ın, hükümetin haber ajansına "YÖK beni aramadı", diye alakasız bir demeç vererek bilimi siyasete alet edenlerin tuzağına düşmesi de ayrı bir konu. Başarısına gölge düşürmüyor ama bu başarıya yakışmamış.
X