Gündem Haberleri

GÜNDEM

  KEİ Zirvesi'nde Azerbaycan-Ermenistan gerginliği

  İHA
  22.05.2017 - 13:39 | Son Güncelleme: 22.05.2017 - 13:39

  Karadeniz Ekonomik İşbirliği 25. kuruluş yıldönümü zirvesinde Ermenistan gerginliği yaşandı. Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, "Ermenistan zehirli ideolojilerinden vazgeçmiş değil" dedi. Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Aşot Hovakimiyan ise Azerbaycan temsilcisinin sözlerine "Burası Yukarı Karabağ meselesinin tartışıldığı yer olmamalıdır" sözleriyle karşılık verdi.

  Zirvede söz alan Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov , bölgede insani dramlar yaşandığını söyleyerek, "Bu ülkesi içinde yerinden edilmiş bir milyon Azeri için yeni bir şey değil. Maalesef bugün Üye ülkelerden bir tanesi zehirli ideolojilerinden vazgeçmiş değil. Tahammülsüzlük ve şiddet uygulamakta. Uyguladıkları ideolojiyle bölgeyi kirletmekle kalmıyor, aynı ülkenin kendi gelişme fırsatlarını da halkının elinden almış oluyor. Ermenistan, Azerbaycan topraklarının yüzde yirmisini işgal altında tutuyor. Uluslararası hukuku çiğniyor. BM Güvenlik Konseyi kararlarını hiçe sayıyor. Bizim toprak bütünlüğümüze saygı duyulması gerekiyor" dedi.

  Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Aşot Hovakimiyan ise "Burası Yukarı Karabağ meselesinin tartışıldığı yer olmamalıdır" dedi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı