Gündem Haberleri

  Kedilerin PKK'sı

  Hürriyet Haber
  21.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk turizmiyle Meclis'ten bir türlü çıkmayan hayvan hakları yasası arasında bağlantı kuruyorlar

  İngiltere'den Türkiye'ye yönelik hayvan hakları

  mücadelesi başlatan Vicdan Kocabalı, PKK tarzı bir söylemle propaganda yapıyor. İngiliz hayvanseverlerin katıldığı protestolarda, aynı yurtdışındaki PKK gösterilerinde olduğu gibi ‘‘Türkiye'ye gitmeyin, TC Hükümeti'ni durdurun, Barbar Türkler’’ gibi sloganlar kullanılıyor.

  TÜRKİYE'nin kuduzla mücadele yöntemlerini protesto amacıyla bir kampanya başlatan İngiltere Hayvanseverler Derneği'nin Türkiye Sorumlusu Vicdan Kocabalı, aslında Türkiye'nin yurtdışındaki imajını düzeltmek istediğini söyledi. ‘‘Ben Türkiye'nin imajını karalamıyorum, Türkiye'nin kötü imajının değişmesi için mücadele ediyorum’’ dedi.

  26 hayvansever örgütün üyesi olan 59 yaşındaki Kocabalı, Türkiye'deki kedi, köpek ve ayılara kötü muamele edildiğini ileri sürdü. Geçen ay 15 kişiyle Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği önünde gösteri yapan Vicdan Kocabalı, 3285 nolu Hayvan Sağlığı Zabıtası Yasası'nın değiştirilmesi için İstanbul Valisi Erol Çakır ve Tarım Bakanı Hüsnü Ziya Gökalp'e hitaben bir dilekçeye imza topluyor ve Başbakan Bülent Ecevit'e fakslar gönderiyor.

  DERNEKLER HALKA İNMELİ

  Kocabalı, ‘‘Bu yasa, insan hayatını hayvan hayatından önce tutarak bir kuduz vakası olduğu zaman, bölgedeki diğer köpekleri de ölüme mahkum ediyor’’ dedi. Belediyelere büyük görev düştüğünü kaydeden Vicdan Kocabalı, Hürriyet'e yaptığı açıklamada İngiltere'deki uygulamaları da anlattı:

  ‘‘Türkiye'nin imajını neden saklayalım?.. Türkiye'nin kötü imajının değişmesi için çalışıyorum. Türkiye aleyhine yıkıcı faaliyet göstermiyorum. Atatürkçü görüşe sahibim. Belediyeler, köpeklere sahip çıksın, köpekleri kısırlaştırıp aşılasın, barınaklar yapsın. Ondan sonra bizim gibi dernekler halka yönelsin ve dağıttıkları broşürlerle toplumu aydınlatsınlar. Hayvanlar için para toplayıp hayvanların bakımını sağlasınlar. İngiltere'de hükümet para yardımında bulunmuyor. Parayı biz topluyoruz. Sokak hayvanları belediyelerin yardımıyla kontrol altında tutuluyor. BBC televizyonu her perşembe günü yaptığı özel programla halkı bilinçlendiriyor, veterinerlerin mücadelesini sergiliyor.’’

  İNGİLTERE'DE DE ZULÜM VAR

  Başbakan Tony Blair'in iktidara geldikten sonra hayvanlarla ilgili verdiği sözleri tutmadığına dikkat çeken Vicdan Kocabalı, bazı hayvansever örgütlerin bombalı eylemlerini onaylamadığını vurguladı ve şunları söyledi:

  ‘‘Gerçek hayvansevenler terörist olamaz. Biz insanlara sevgiyi aşılamaya çalışıyoruz. Demokrasinin beşiği geçinen İngiltere'de hayvan hakları yok. Birtakım kişiler, hayvan haklarını kendi çıkarlarına kullanıyorlar. Bazı İngiliz çiftçiler, kedi üretip laboratuarlara satıyorlar. Yaptığımız Hillgrove Çiftliği eylemiyle 800 kediyi kurtardık. Kediler kısırlaştırıldı. Şimdi tilki avlarının yasaklanması, hayvanat bahçelerinin ve sirklerin kapatılması için mücadele ediyoruz.’’

  Evinde kısırlaştırılmış 7 kedisi, 5 köpeği olan üç çocuk annesi Vicdan Kocabalı, 23-27 Şubat tarihlerinde Amerikan Hayvanseverler Örgütü PETA'nın (People for the Ethical Treatment of Animals) Türkiye'yi ziyaret edip hayvan haklarının çiğnenip çiğnenmediğini araştıracağını söyledi.

  16 Mart'ta Paris'e gidip kurban kesilmesini protesto edecek olan Türk hayvansever, ‘‘Kurban, İslami kurallara göre kesilmiyor. Hayvanın gözünün kapatılıp ayaklarının bağlanması ve kesileceğini hissetmemesi gerekiyor. Koyunları canice katlediyorlar’’ dedi.

  İnsan haklarından sonra şimdi de hayvan hakları gündenmde. Amerikan Hayvanseverler Derneği PETA, 23-27 Şubat tarihlerinde Türkiye'deki hayvan haklarını incelemeye geliyor.

  Vicdan hanım iyi konuşuyor ama pankartlara ne demeli

  İngiltere Hayvanseverler Derneği'nin Türkiye masası Sorumlusu Vicdan Kocaballı, Atdatürkçü olduğunu söylüyor ve son derece olumlu görüşler

  ileri sürüyor. Ama Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği önündeki protesto gösterisinde taşınan İngilizce ve Türkçe pankartlar, hayvan haklarını savunmaktan çok, ‘‘Türk ve Türkiye düşmanlığını’’ körükleyen ifadeler taşıyordu. İşte gösteride taşınan pankartlardan bazıları:

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı