Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kedilere sürgün

  Hürriyet Haber
  10.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, komşusu şikayet edince, yaşlı bir kadının 4 Van kedisini, Van'a sürgüne yollama kararı aldı.

  Antalya adliyesinde 4 yıldır devam eden 'Kedi davası' ilginç bir kararla noktalandı. Uzun yıllar Van DSİ'de memurluk yapıp emekli olduktan sonra yanına aldığı 2 Van Kedisi ile birlikte Antalya'nın Arapsuyu Semti'ne yerleşen 66 yaşındaki İlhan Avcı adındaki kadın, kedilerinin doğum yapıp, sayılarının 4'e çıkmasından sonra beklenmedik olaylarla karşılaştı.

  Yargıtay da onayladı

  Aynı apartmanda oturan müteahhit Muharrem Bekar, İlhan Avcı'nın kedilerini çevreyi kirletip zarar verdiği gerekçesiyle apartmandan atmak için Antalya 4'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Dava 4 yıl sürdü ve yargılama safhasında Van Kedisi Araştırma Merkezi'nden bilirkişi tayin edildi. Mahkeme sonuçta kedilerin Van 100'üncü Yıl Üniversitesi'ne teslim edilmesi koşuluyla kent sınırları dışına çıkarılmasına karar verdi. Yargıtay da bu kararı onaylayınca, sevimli kedilere yol göründü.

  Kargoyla yollandı

  Yargı kararı gereğince, kediler Eros, Canısı, Beko ve Deniz, dün sabah Hayvanları Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Sevda Kıraç tarafından uçakla Van'a gönderildi. Toplam ağırlıkları 20 kilo gelen kedilerin Van'a nakli için 11 milyon 400 bin lira ödendi. Bu arada Canısı adlı kedinin sağ arka bacağının kırık olduğu, bunun da müeahhit Muharrem Bekar tarafından yapıldığı ileri sürüldü.

  Çok üzüntü duyduk

  Sevimli kedileri, havaalanında Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zahid Ağaoğlu karşıladı. Kedileri sağlık kontrolundan geçiren Ağaoğlu, Canısı'nın sağ arka ayağının kırk olduğunu saptadıklarını, ameliyat edileceğini söyledi. Ağaoğlu, kedilerin Antalya'dan sürgün edilmesinden üzüntü duyduklarını söyleyerek ‘‘Dünyaca ün yapan Van Kedilerine başka ülkeler sahip çıkmak isterken, maalesef ülkemizde bu konuda çok duyarsız kalınmaktadır. Bize emanet edilen bu kedileri merkezimizde koruma altında tutacağız’’ dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı