Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kedilerde sivrisinek alerjisi

Pire ve kenenin kedilere dert olduğunu biliyorsunuz peki ya sivrisinekler? Sivriler, bazı kedilerde ciddi alerjik reaksiyonlara yol açtığı için bu konuya eğilmekte yarar var

Özellikle yazın pire ve kene gibi dış parazitlerin yol açtığı problemlerin yanı sıra, kedilerde görülen sivrisinek ısırığına karşı aşırı hassasiyete bağlı alerjik durumlar da ortaya çıkabiliyor. Bu hassasiyet, ilk kez 80’li yıllarda tıbbi olarak tanımlandı.

Sivrisinek ısırığına karşı aşırı hassasiyet; kedinin bağışıklık sisteminin sivrisinek ısırığına aşırı reaksiyon vermesi olarak tanımlanabilir. Bağışıklık sistemi vücudunun savunma işlevini yerine getirirken, sivrisineğin ısırdığı yere bıraktığı salya gibi maddeleri ‘yabancı madde’ olarak tanımlayıp, bunu ortadan kaldırmaya veya uzaklaştırmaya çalışır. Aşırı hassasiyet durumlarında bağışıklık sistemi basitçe savunma işlemini durduracağı noktayı belirleyemez ve ısırığın kendisinden daha şiddetli bir şekilde, bu ısırıkla bulaşan salyaya aşırı reaksiyon vererek, daha şiddetli bir soruna yol açabilir.

HANGİ BELİRTİLER GÖRÜLÜYOR

Sivrisinek ısırığına aşırı hassasiyet durumlarında görülen belirtiler daha ziyade burun ve kulaklarda izlenmek üzere; deride küçük kabuklu yaralar, pul pul deri döküntüleri ve ülserlerdir. Farkına varılmayan ve uzun süren durumlarda hassasiyet gelişen deri bölgelerinde tüy dökülmeleri ve renk değişiklikleri izlenebilir. Bunlara ek olarak; patilerde ve taban yastıklarında kalınlaşma, şişme, hassasiyet, kızarıklık ve çatlamalar meydana gelir. Bazı kedilerde de lenf yumrularında şişkinlik ve hafif ateş gözlenebilir.

Orta düzeyde sivrisinek ısırığı hassasiyeti olan kedilerde tedavi olarak; kedinin sivrisinek bulunan ortamlardan korunması ve yaşam alanındaki sivrisineklerin yok edilmesi genellikle birkaç haftada belirtilerin ve sorunun ortadan kalkması için yeterli olur. Ancak şiddetli reaksiyon gösteren kedilerde mutlaka veteriner hekimin müdahale etmesi ve hastalığın yola açtığı aşırı alerjik reaksiyonları tedavi etmesi gerekir.

Bu sorunu yaşayan kedileri hastalıktan korumada en önemli uygulama sivrisinek mücadelesi. Özellikle sivrisineklerin aktif olduğu saatlerde kedileri sivrisinek olmayan bir yerde tutmak ve ortamda sivrisinek varlığını ortadan kaldırmaya veya uzaklaştırmaya yönelik ilaçlamalar ve koruyucu tedbirler uygulamak önemli. Aşırı hassasiyet gösteren kedilerde veteriner hekiminizden destek almak gerekir.

PAKO pano

Son derece uysal, dokunur dokunmaz gurulda-maya başlayan bu beş aylık sarı-beyaz oğlana yuva arıyoruz. Ulaşım sağlanır. (536) 437 21 46

Annesini henüz kaybetmişken, bir kardeşleri de kazada ölen bu sağlıklı yumurcaklara sıcak birer yuva arıyoruz. (506) 926 02 12

Sokağa bırakılmış, şirin mi şirin, bir yaş civarındaki bu erkek Terrier köpek çok oyuncu. Bu afacana yuvanızı açmak ister misiniz? (507) 225 54 26

İki buçuk aylık bu dört kediciğe yuva arıyoruz. Pofuduklardan üçü kız biri erkek. (536) 437 21 46

 

X