Dünya Haberleri

  Keçiye örümcek geni aşılandı sütten ameliyat ipliği çıktı

  Hürriyet Haber
  20.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Garip ama bilimsel

  KANADALI bir bilim adamı, bir grup keçiye örümcek geni ile aşılayınca, keçilerin sütünden ipek gibi ve dünyanın en kuvvetli ameliyat ipliği ortaya çıktı.

  Aşılanan keçilerin sütünde bulunan ipek ipliğin, ameliyatların yanı sıra sanayiinin diğer alanlarında da kullanılabileceği ve iki milyar dolarlık potansiyel bir pazar sunduğu bildirildi. Ağ üreten örümceklerin geni keçilere aşılanınca ipliğe dönüştü.

  Keçilere örümcek geni aşılama tekniği, Quebec bölgesindeki Nexia Biotechnologies adlı şirketin başkanı olan genetik uzmanı Jeffrey Turner tarafından geliştirildi. Turner, 'Eski ile yeniyi biraraya getirdik. Eskiyi keçiler ve peynir üretmeye yarayan sütleri, yeniyi de genetik mühendisliği temsil ediyor' dedi.

  Sütten çıkan iplikler göz ameliyatlarının yanı sıra, kas, doku ve kemiklerin yeniden yapılanmasında kullanılabilecek. Jeffrey Turner, birçok ilaç firmasının, geliştirdiği tekniğin peşinde olduğunu, pazarlama amacıyla bir ortaklık kurabileceklerini, ancak şirketin Quebec'de kalmayı sürdüreceğini söyledi. Turner, sütte üretilen ameliyat ipliğinin ‘BioSteelJ’ markasıyla bir yıl içinde sağlık pazarına gireceğini belirtti.

  Jeffrey Turner, çok kuvvetli olan ipliğin, stadyum çatılarının örülmesinde, havacılık ve iletişim alanlarında da kullanılabileceğini söyledi. Jeffrey Turner, Amerikan ve Kanada Silahlı Kuvvetleri'nin, anti-balistik savunma sistemleri için ipliğe ilgi gösterdiklerini de sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı