ANKARA HABERLERİ

Keçiören’de Film Tadında Tarihe Yolculuk

IHA
18.07.2015 - 13:16Son Güncelleme :

KEÇİÖREN BELEDİYESİ'NE BAĞLI ESTERGON TÜRK KÜLTÜR MERKEZİ'NDE HİZMET VEREN ETNOGRAFYA MÜZESİ, 17. YÜZYILA DAYANAN ESERLERİYLE ZİYARETÇİLERİNİ TARİH YOLCULUĞUNA ÇIKARIYOR. KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA AK, MÜZEYE ZİYARETÇİLERİN İLGİ GÖSTERMESİNDEN DOLAYI DUYDUĞU MEMNUNİYETİ DİLE GETİRDİ.

IHA

Keçiören Belediyesi’ne bağlı Estergon Türk Kültür Merkezi’nde hizmet veren Etnografya Müzesi, 17. yüzyıla dayanan eserleriyle ziyaretçilerini tarih yolculuğuna çıkarıyor. Türkiye’nin farklı illerinden eserlerin toplanmasıyla Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemini yansıtan müzede 1096 eser teşhir ediliyor.
Eserlerin bir kısmı Kına Gecesi Seremonisi, Sünnet Odası, Türk Hamamı, Kahve Kültürü, Selamlık, Türk Mutfağı, Oturma Odası, Günlük Oda, Bakırcı Odası, Çeyiz Odası, Eski Ankara Sokağı ismi verilen camekanlı bölümlerde, diğerleri ise vitrinler ve özel bölümlerde sergileniyor.
SAVAŞLARDA KULLANILAN AKSESUARLAR GÖZ KAMAŞTIRIYOR
Savaş döneminde kullanılan aletlerin, aksesuarların da olduğu müzede, farklı malzemeden yapılmış ve dönemini yansıtan eserler büyük ilgi görüyor. Konya Müzesinden getirilen, dört parçadan meydana gelmiş yiv süslemeli Osmanlı Dönemine ait at alınlığı zırhı, 1691 tarihli dipçik ve kundak kısmı ağaçtan tetik, ateşleme tertibatı ve namlusu demirden yapılan tüfek ve demir-sac ve pirinçten yapılmış, bant üzerinde çift çizgili örgü motifi mevcut Osmanlı Dönemi 18.yy’a ait miğfer, müzenin en dikkat çeken eserleri arasında yerini alıyor. Eserler arasında Osmanlı Dönemine ait toga, küçük zincirlerden oluşan kısa kollu dik yakalı 18. yy’a ait zırh, cellat satırı, çelik kılıçlar gibi çok sayıda askeri malzeme bulunuyor.
DİNİ VE EL YAZMASI ESERLER BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR
Hattat Ebul Hasan el Useyli’ye ait 1562 tarihli el yazması Kuran-ı Kerim, besmeleyle başlayan ve Osmanlı Dönemine ait Halveti Tarikat Şeceresi yine 1861 tarihli Muhammed Rüstem Raşit’in neşrettiği Sufi Şeceresi gibi el yazması eserler de Müzede sergileniyor. Geleneksel Türk kıyafetleri, para keseleri, kahve takımları, halı dokuma takımları, tabakalar, süs eşyaları gibi 18 ile 20. yüzyıllara ait eserler de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
2011 yılında KKTC Güzelyurt Belediyesi’nin katkıları ile Kıbrıs kültürünü anlatan büyük camekan bölüm ve yine Kazakistan Büyükelçiliği ile Keçiören Belediyesi’nin katkıları ile 2012 yılında "Tusau Kesu" törenini anlatan Kazak Çadırı da Müzeye sonradan eklenen bölümler arasında.
AYDA 5 BİN 500 ZİYARETÇİ
Estergon Türk Kültür Merkezinde hizmet veren Etnografya Müzesini haftada 1300 kişi ziyaret ederken, ayda bu rakam 5 bin 500 kişiyi buluyor. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak Müzenin ziyaretçi akınına uğramasından memnun olduklarını belirterek şunları söyledi; "Tarihine sahip çıkmayan toplumlar belleksiz oldukları için yok olmaya mahkumdur. Tarihin bize miras bıraktıklarını korumak, gelecek kuşaklara anlatmak için görsel bir hafıza olan Müzelerimize gereken değeri vermekle yükümlüyüz. Etnografya Müzemiz Estergon Türk Kültür Merkezimiz içinde vatandaşları tarihin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarırken, aynı zamanda bilgi dağarcıklarını da zenginleştiriyor. Bizler sadece Müzemizle değil tarih sohbetlerimizle de gençlerimizin tarih bilincini geliştirmeyi ve belleklerini tazelemeyi sürdürüyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Keçiören’de Film Tadında Tarihe Yolculuk hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Keçiören’de Film Tadında Tarihe Yolculuk haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı