ADANA HABERLERİ

"Keçiboynuzu ülkede hak ettiği değeri bulamıyor"

AA / Bekir Ömer Fansa
24.02.2016 - 14:35Son Güncelleme :

- ÇÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Eti: - "Sadece yabani bitkilerin değerlendirilmesi değil, ticari anlamda yüksek verim ve kaliteli meyveler verebilen aşılı keçiboynuzu bahçelerinin kurulması için yetiştiricilerin özendirilmesi büyük önem taşıyor"

Keçiboynuzu ülkede hak ettiği değeri bulamıyor
AA / Bekir Ömer Fansa

ADANA (AA) - Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sinan Eti, Akdeniz sahil şeridinde yaygın yetişen keçiboynuzunun Türkiye'de hak ettiği değeri bulamadığını, yüksek verim ve kaliteli meyve veren aşılı keçiboynuzu bahçelerinin kurulması için yetiştiricilerin özendirilmesi gerektiğini bildirdi.
Prof. Dr. Eti, yaptığı yazılı açıklamada, keçiboynuzunun kolaylıkla yetiştirilebildiğini, çevre kirliliği ve erozyona karşı etkin kullanılabildiğini kaydetti.
Bu kadar özelliğine karşın keçiboynuzunun Türkiye'de hak ettiği değeri bulamadığını öne süren Eti, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Bugün için keçiboynuzu meyvesi üretimimizin tamamına yakını doğada kendiliğinden yetişen yabani bitkilerden elde ediliyor. Keçiboynuzu bitkilerinin bir bölümü erkek, bir bölümü ise dişi özellik gösteriyor. Sadece dişi bitkilerden meyve alınırken erkek bitkiler dişilerin tozlaşmasında görev yapıyor. Kırsal kesimde özellikle meyve vermeyen erkek bitkiler yakacak elde etmek ve arazi kazanmak amacıyla yok ediliyor. Bu durumda, tozlaşıp döllenemeyen dişi bitkiler meyve vermiyor. Ticari anlamda yüksek verim ve kaliteli meyveler verebilen aşılı keçiboynuzu bahçelerinin kurulması için yetiştiricilerin özendirilmesi büyük önem taşıyor.”Prof. Dr. Eti, çok sayıda rahatsızlığa iyi gelen keçiboynuzunun sağlık alanının yanı sıra gıda sanayisi ve endüstride de önemli yeri olduğunu ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden "Keçiboynuzu ülkede hak ettiği değeri bulamıyor" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 14 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Keçiboynuzu ülkede hak ettiği değeri bulamıyor" haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı