Ege Haberleri

EGE

  ‘Keçenin rengi solmasın’ çağrısı

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  04 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ekim 2011 - 00:21

  ANADOLU insanının bin yıllık emeğini temsil eden keçe sanatını ‘hayatın içine’ katan Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı Ressam Ayfer Güleç, “kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları” kervanına katılmaması için çaba gösterilmesini istedi.

  Seferihisar’daki butik atölyesinde üretim yapan Güleç, Osmanlı döneminde 2 bin olan keçe atölyesinden kalan 20 atölyenin bugün yaşam savaşı verdiğine dikkat çekti. Güleç ayrıca, Kemeraltı, Kapalıçarşı gibi tarihi çarşılarda Çin ve Özbekistan keçesinin satıldığını belirterek, “Bu durum çok üzücü. Dünyada moda belirleyen bu malzeme, ülkemizde hala alt kültür ürünü olarak görülüyor. Anadolu’da bin yıllardır üretilen keçenin değerini anlatmak için herkese görev düşüyor” diye konuştu.

  Ortak proje hazırlanıyor

  Keçeyi ekonomik değere dönüştürmek için İzmir Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortak proje hazırladıklarını aktaran Güleç, “Kurs açılmasını bekleyen insanlar var. Şehir merkezinde kurs vermeyi planlıyoruz. Keçeyi ekonomik değere çevirmek için proje yapmak istiyoruz. Dünya artık katma değerli ürünler üzerine yapılanıyor. Biz de 2012 yılında atağa kalkacağız” dedi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı